آخرین وضعیت ثبت دامنه های فارسی در اینترنت، فعالیت یک میلیون سایت

به گزارش مجله روگذر، مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی در جدیدترین آمار خود، تعداد سایت های ایرانی که در داخل کشور از سوی کاربران به ثبت رسیده است را منتشر کرد.

آخرین وضعیت ثبت دامنه های فارسی در اینترنت، فعالیت یک میلیون سایت

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از تعداد دامنه های اینترنتی، پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین پسوند سایت های ایرانی را به خود اختصاص داده است.

آمار تعداد سایت های ایرانی و دامنه های اینترنتی تا خردادماه سال 98 نشان می دهد که یک میلیون و 63 هزار و 902 دامنه اینترنتی از سایت های متعلق به ایران، از سوی کاربران به ثبت رسیده است. این در حالی است که تا آذرماه سال 97 تعداد یک میلیون سایت و تا سرانجام سال 96، تعداد 967 هزار و 989 دامنه به نام ایران ثبت شده بود. این آمار در مقایسه با سال 97 از ثبت بیش از 60 هزار پسوند جدید اینترنتی در 6 ماه حکایت دارد.

بر مبنای این آمار، پسوند دات ir همچنان در صدر دامنه های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار گرفته است و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را در میان سایت های ایرانی به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی از تعداد سایت های ایرانی نشان می دهد که هم اکنون یک میلیون و 55 هزار و 386 دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در میان وب سایتهای ایرانی شامل می گردد.

از سوی دیگر شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر 3976 دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند فارسی ایران 1879 دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود 1335 دامنه فعال اعلام شده است. تعداد سایت های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر 222 دامنه است.

در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود 262 دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر 301 و id.ir بالغ بر 508 دامنه برآورد می گردد. تاکنون 33 پسوند اینترنتی نیز با net.ir به ثبت رسیده است.

گفته می گردد که ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور نموده و با رشد سالانه 45 درصدی، در میان چهار کشور برتر دنیا از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 294

به "آخرین وضعیت ثبت دامنه های فارسی در اینترنت، فعالیت یک میلیون سایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت ثبت دامنه های فارسی در اینترنت، فعالیت یک میلیون سایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید