رند: لویه جرگه افغانستان پوشش سیاسی برای تصمیمی جنجالی بود

به گزارش مجله روگذر، یک عضو ارشد اندیشکده رند گفت که برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح برای مشخص سرنوشت زندانیان طالبان پوششی برای یک تصمیم جنجالی بود.

رند: لویه جرگه افغانستان پوشش سیاسی برای تصمیمی جنجالی بود

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، لویه جرگه مشورتی صلح پس از یک نشست 3 روزه با آزادی 400 زندانی به جامانده طالبان موافقت کرد.

این در حالی است که بعضی اعضای لویه جرگه می گویند که هویت زندانیان طالبان در اختیار کمیته های کاری این نشست قرار نگرفته بود و آن ها نمی دانستند درباره آزادی چه افرادی باید تصمیم بگیرند.

طلوع نیوز به نقل از اعضای این نشست نوشت که اسامی هیچ یک از این زندانیان معین نبود و شرکت کنندگان در لویه جرگه تصمیم برای آزادی آن ها را از پیش معین شده خوانده و افزودند که دولت تنها مسئولیت آزادی این زندانیان را بر عهده آن ها انداخت.

پیش از این مقامات گفته بودند که از بین 400 زندانی طالبان 156 نفر محکوم به اعدام، 105 نفر به دلیل مسایل حق العبدی، 34 نفر به جرم آدم ربایی، 51 نفر محکوم به قاچاق مواد مخدر، 44 نفر در فهرست سیاه دولت افغانستان و متحدانش قرار دارند، 6 نفر به دلیل جرایم اخلاقی زندانی هستند و جرم 4 نفر دیگر نیز هنوز معین نیست.

منابع می گویند که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان امروز دستور آزادی 400 زندانی طالبان را صادر می نماید اما عبدالکریم خرم رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری مدعی است که فرایند آزادسازی زندانیان این گروه متوقف نشده بود.

وی در توئیتی نوشت که براساس اطلاعات آزادسازی طالبان تا یک شب قبل از روز آخر لویه جرگه ادامه داشت و از مجموع زندانیان تنها 165 نفر در زندان باقی مانده بودند.

لارل میلر دیپلمات سابق آمریکایی و عضو ارشد اندیشکده رند نیز در این خصوص گفت که هدف برگزاری لویه جرگه یک پوشش سیاسی برای تصمیمی جنجالی بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1206

به "رند: لویه جرگه افغانستان پوشش سیاسی برای تصمیمی جنجالی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رند: لویه جرگه افغانستان پوشش سیاسی برای تصمیمی جنجالی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید