ضعف دیپلماسی درصادرات خدمات فنی ومهندسی، فرصت سوزی 38 میلیارددلاری

به گزارش مجله روگذر، حسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به جلسه کمیسیون با وزیر امورخارجه برای آنالیز صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور های همسایه گفت: ایران می تواند سالانه 38 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه صادرات داشته باشد، این رقم تقریبا معادل نصف درآمد نفتی کشور است. این منبع در آمدی با حداقل هزینه بیشترین بهره وری را دارد.

ضعف دیپلماسی درصادرات خدمات فنی ومهندسی، فرصت سوزی 38 میلیارددلاری

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنا به اظهار بخش خصوصی، صادرات این خدمات اعتبار فنی برای ایران در جهان به همراه خواهد داشت، اما در سال گذشته ایران حدود یک میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه داشته است که رقم قابل توجهی نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه کشور های همسایه آماده استفاده از این خدمات هستند، گفت: بخش خصوصی در حوزه فنی و مهندسی اعلام نموده مسائل و دست اندازهای داخلی ما برای صادرات این خدمات بیشتر از مسائل خارجی است. جای تامل دارد که درآمد ارزشمند فنی و مهندسی به دلیل موانع داخلی غیر قابل دستیابی است؛ این امر تلنگر جدی برای مسئولان است.

وی گفت: ضمانت های داخلی، ممنوعیت های چک، ممنوعیت های خروج برای موضوعات مالی متعارف از مسائل داخلی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده که قابل حل است.

افضلی توضیح داد: ایجاد ارتباط و بستر مناسب برای فعالیت شرکت های فنی و مهندسی در کشورهای همسایه بسیار مهم است. در این راستا معاونت اقتصادی در وزارت خارجه تاسیس گردیده است اما پیشرفت کار در این معاونت مطلوب نیست.

عضو کمیسیون عمران گفت: در کمیسیون عمران از آقای ظریف درخواست شد سفرا و کارداران ایران در کشورهای مختلف با دید اقتصادی انتخاب و رصد شوند. باید سوابق اقتصادی افرادی که برای سفارتخانه ها انتخاب می شوند بر سوابق سیاسی و امنیتی آنها سبقت بگیرد.

وی ادامه داد: آقای ظریف مسائل صادرات خدمات فنی و مهندسی را ناشی از تداخل کار سایر وزارتخانه ها می دانست؛ به عنوان مثال مطالبه ای که یک کشور از یک وزارتخانه دارد، موجب می گردد آن کشور به خاطر مطالباتی که دارد در استفاده از خدمات فنی و مهندسی شرکت های خصوصی ایرانی احتیاط کند.

افضلی توضیح داد: باید مرجعی قوی و تصمیم ساز در این زمینه تشکیل گردد و تمامی ارگانها و سازمان هایی که درگیر سیاست گذاری در این بخش هستند در این کمیته حضور داشته باشند؛ تا بحال معاونت اقتصادی وزارتخارجه نتوانسته در این زمینه نقش آفرینی کند.

عضو کمیسیون عمران اضافه کرد: در مرحله بازسازی کشورهای جنگ زده، کشورهایی حضور خواهند داشتند که بتوانند از نظر مالی سرمایه گذاری نمایند اما ایران به دلیل مسائل اقتصادی داخلی و فشار های بین المللی قادر به ایفای نقش در این زمینه نیست.

افضلی در انتها گفت: مقرر شد جلسه ای در وزارتخارجه در این زمینه برگزار گردد و اعضای کمیسیون و سایر سازمان های درگیر به این جلسه دعوت شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 121

به "ضعف دیپلماسی درصادرات خدمات فنی ومهندسی، فرصت سوزی 38 میلیارددلاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضعف دیپلماسی درصادرات خدمات فنی ومهندسی، فرصت سوزی 38 میلیارددلاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید