ظریف: تحریم های آمریکا بر وضعیت داخلی ایران تأثیری ندارد

به گزارش مجله روگذر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه سی اِن اِن در تهران گفت: معتقدم که در آمریکا یک بیماری وجود دارد که همان اعتیاد به تحریم است. این بیماری در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز وجود داشت؛ به طوری که حتی در آن زمان، آمریکا بیش از آنکه به اجرای تعهدات خود نسبت به تحریمهای لغو گردیده توجه داشته باشد، بر حفظ تحریمهایی تأکید داشت که به قوت خود باقی بودند.

ظریف: تحریم های آمریکا بر وضعیت داخلی ایران تأثیری ندارد

ظریف در این مصاحبه یکساعته که در محل وزارت خارجه ایران انجام شد، بر این باور آشکار پای فشرد که توافق هسته ای ایران صرفنظر از خروج آمریکا همچنان می تواند به حیات خود ادامه دهد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین از اینکه آمریکا هنوز درک ننموده است که اِعمال تحریمها برای تغییر وضعیت سیاسی در داخل ایران بی اثر هستند، ابراز نگرانی کرد.

وی در این باره گفت: گمان کردیم دستکم تاجایی که پای ایران در میان باشد، آمریکا به این درک رسیده که تحریم ها قطعاً به دشواری های اقتصادی می انجامد اما دستاوردهای سیاسی مورد انتظار آنها را تامین نمی نماید. من فکر کردم آمریکایی ها از این موضوع درس گرفته اند اما متاسفانه اشتباه می کردم.

ظریف ادامه داد: هنوز تفکر دهه پنجاه بر رویکرد فعلی آمریکا حاکم است. به عقیده من، دولت آمریکا هنوز فکر می نماید با همان دولتی سروکار دارد که بعد از کودتای 1953 بر ایران حاکم کرد. اما وقت آن رسیده که از این خواب و خیال بیرون بیایند.

وی در ادامه سخنان خود تاکید نمود: ما خواستار بازنگری توافق هسته ای نیستیم بلکه می خواهیم آمریکا همان توافق هسته ای (قبلی) را اجرا کند. امروز نزدیکترین متحدین آمریکا دربرابر تحریم ها مقاومت می نمایند. اساساً آمریکا همه تلاشش را برای اعمال فشار انجام می دهد. نمی خواهم از واژه قلدری استفاده کنم اما موضوع همین است.

ظریف در پاسخ به امکان دیدار رودررو میان رؤسای جمهوری 2 کشور نیز گفت: بیش ازهرچیز، توافق هسته ای قبلی باید محترم شمرده گردد. برای ما آن توافق به منزله آزمونی معین نماینده برای اعتماد یا عدم اعتماد به آمریکا بود.

وی درباره اینکه آیا در نهایت حصول پیمانی با دوام با مردی که هنر معامله را نوشته میسر خواهد شد یا خیر؛ پاسخ داد: این مسئله به ترامپ بستگی دارد و اینکه آیا می خواهد ما را به این باور برساند که شریکی قابل اعتماد است. اگر با او پای مذاکره بنشینیم و توافقی دیگر امضا کنیم؛ چقدر آن توافق دوام خواهد داشت؟ تا خاتمه دولت وی؟ تا وقت عزیمت از مکانی که توافق را در آن امضا نموده است؟

ظریف تاکید نمود: دهها سال تحریم نشان داد مردم ایران در برابر این فشارها مقاومت می نمایند با این حال این تحریم ها تاثیراتی به همراه دارد.

وی در این باره شرح داد: تحریم های آمریکا همواره صدمه زده اند اما صدمات آنها متوجه مردمی است که می خواهند دارو و غذا بخرند. دشواری اقتصادی که اکنون در ایران شاهد هستیم محصول اقداماتی است که باید برای آماده شدن برای چنین روزهایی اتخاذ می شد. بنابراین ما برای بدترین سناریوی ممکن آماده ایم.

وزیر امور خارجه ایران در نهایت گفت: ما وقت زیادی صرف (مذاکره) کردیم. این برای دولت ایران، شخص من و رئیس جمهور روحانی تصمیم سیاسی آسانی نبود. شاید برای برخی وزاری خارجه صرف ساعت ها و ساعت ها وقت با وزیر خارجه آمریکا اعتبار بیاورد اما در ایران این موضوع قطعاً اعتباری ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 145

به "ظریف: تحریم های آمریکا بر وضعیت داخلی ایران تأثیری ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: تحریم های آمریکا بر وضعیت داخلی ایران تأثیری ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید