غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

به گزارش مجله روگذر، یک وکیل دادگستری گفت: صددرصد نیازمند قانون برای تجمعات مسالمت آمیز هستیم.

غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم

فریده غیرت در گفت وگو با مجله روگذر، در رابطه با ابطال مصوبه هیات وزیران درباره معین محل تجمعات توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری اظهار کرد: طبق قانون اساسی اعلام شده که تجمعات آزاد است مشروط بر اینکه حمل اسلحه و مسائل مربوط به خشونت در آن نباشد.

وی با بیان اینکه مقدمتا باید برای تجمعات کسب اجازه گردد و اجازه داده گردد که در محلی تجمعی برگزار گردد، گفت: منعی وجود ندارد که مقامات و دولت، محلی را برای برگزاری تجمع مسالمت آمیز معین نمایند و این کار طبق قانون است، اما اگر محلی معین نگردد و فقط محدودیت آن وجود داشته باشد و بگویند تجمع نداشته باشیم، درست نیست.

این وکیل دادگستری گفت: تجمع طبق قانون درست است، اما این مساله که جایی برای آن در نظر گرفته نگردد، مشکل ایجاد می نماید و باید برای آن جایی در نظر گرفته گردد تا مجوز آن کامل باشد.

غیرت در پاسخ به این سوال که آیا احتیاجمند قانون جدیدی در مورد برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم، اظهار کرد: صددرصد احتیاجمند مقررات آن هستیم. اصولا ما وقتی مجازات می کنیم که مقرراتی در جامعه وضع شده باشد، یعنی گفته شده باشد که این کار را انجام دهید اگر ندهید فلان مجازات را دارد. ما الان مجازات تجمع را اعمال می کنیم که تجمع نباید برقرار گردد اما از سوی دیگر صراحت قانون را داریم که تجمع را مشروط بر شرایط خاصی دانسته است.

وی ادامه داد: اگر ما تجمع را آزاد می کنیم باید محلی برای آن در نظر گرفته گردد و شرایط آن را هم اعمال کنیم و اگر اجرا نشد و کسی خلاف آن عمل کرد، بعد او را دستگیر نمایند، نه اینکه مساله هم باشد و هم نباشد که این موضوع تناقض دارد.

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه صددرصد قانون احتیاج است، گفت: همچنین احتیاجمند این مساله هستیم که محلی برای برگزاری تجمعات کسانی که می خواهند مر قانون را رعایت نموده و طبق قانون عمل نمایند، معین گردد. اینکه صنف، گروه و جمعیتی مطالباتی دارند، محلی هم باید داشته باشند و خواستار حمایت از سوی قانون و قانونگذار نیز هستند، بنابراین باید محلی وجود داشته باشد تا بتوانند در آنجا تجمع برگزار نمایند.

غیرت در خاتمه گفت: البته اگر ما به طور کل فقط نفی کنیم، این قانون را نمی توانیم اعمال کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 721

به "غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیرت: نیازمند قانون برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید