80 درصد اعدامیان زیر سن قانونی در عربستان هنوز در خطرند

به گزارش مجله روگذر، گروه حقوق بشری بین المللی ریپریو (تعویق اعدام) گفت 80 درصد از سعودی هایی که به دلیل ارتکاب جرم در زمان کودکی به اعدام محکوم شده اند، همچنان با خطر اعدام روبرو هستند.

80 درصد اعدامیان زیر سن قانونی در عربستان هنوز در خطرند

این در حالی است مقامات عربستان در چهارچوب اصلاحات فراگیر در این کشور در سال گذشته گفته بودند از این پس اعدام افرادی را که در زمان ارتکاب جرم زیر سن قانونی بوده اند، متوقف می کنند.

آنها حتی گفته بودند که این تصمیم عطف به ما سبق می شود، یعنی مجرمانی هم که در گذشته به دلیل ارتکاب جرم در زمان کودکی و نوجوانی به اعدام محکوم شده اند، دیگر اعدام نخواهند شد.

با این حال، فرمان پادشاهی که در ماه مارس 2020 در این باره صادر شد، طبق روال عادی در رسانه های دولتی گزارش نشده و در روزنامه رسمی کشور نیز درج نشد؛ به همین دلیل گروه های حقوق بشر و حقوقدانان غربی نگرانی هایی را در مورد اجرای این دستور ابراز کرده اند.

به گزارش یورونیوز فارسی، کمیسیون حقوق بشر دولتی عربستان در ماه فوریه در پاسخ به این پرسش خبرنگار رویترز که آیا مصوبه سلطنتی شامل همه انواع جرایم است، گفته بود که این ممنوعیت استثنایی اعدام، تنها برای گروه اندکی از جرایم مشمول قانون اسلامی تعزیر، اعمال می شود.

این بدان معناست که قضات همچنان می توانند بزهکاران کودک را تحت دو دسته جرایم دیگر به اعدام محکوم کنند، یکی جرایم مهم و جدی مانند تروریسم که شامل مجازات مشخص شده در اسلام یعنی حد می شود، و دیگری قصاص که برای قتل است.

مقامات سعودی در نامه ای به سازمان ملل متحد که متن آن روز پنجشنبه منتشر شد، تأیید کردند که فرمان پادشاهی مورد بحث فقط در موارد جرایم مشمول مجازات های تعزیری اعمال می شود.

بر پایه آماری که در دسترس گروه ریپریو است، در حال حاضر در عربستان 10 نفر به دلیل ارتکاب جرم در سنین نوجوانی در معرض خطر اعدام قرار دارند که 7 نفر از آنها بر اساس حدود اسلامی و یک نفرشان به عنوان قصاص به اعدام محکوم شده اند و بنابراین با خطر اعدام روبرو هستند. تنها دو نفر از آنها مشمول فرمان پادشاهی قرار گرفته و اعدام نمی شوند.

مایا فوآ، رئیس گروه ریپریو گفت: وقتی از 10 نفری که به دلیل ارتکاب جرم در کودکی به اعدام محکوم شده اند، هنوز 8 نفرشان در معرض خطر اعدام هستند، مشکل بتوان باور کرد که با آن همه وعده پیشرفت و اصلاح، چیزی تغییر کرده است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1631

به "80 درصد اعدامیان زیر سن قانونی در عربستان هنوز در خطرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد اعدامیان زیر سن قانونی در عربستان هنوز در خطرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید