بالگرد SB-1 Defiant؛ محصولی مشترک از سیکورسکی و بوئینگ

به گزارش مجله روگذر، سیکورسکی و بوئینگ در یکی از ثمربخش ترین همکاری های خود پیروز به طراحی و فراوری بالگردی با ظرفیت وزنی متوسط برای لیفت محموله های نظامی در راستای اولین فاز از پروژه FVL شدند.

بالگرد SB-1 Defiant؛ محصولی مشترک از سیکورسکی و بوئینگ

به گزارش خبرنگاران به نقل از گانز مانیتور، SB-1 Defiant نوعی بالگرد چند منظوره مجهز به پروانه های هم محور است که در نتیجه همکاری دو شرکت هواگردسازی سیکورسکی و کمپانی هوافضا و صنایع دفاعی آمریکایی بوئینگ برای پروژه بالابری عمودی آینده (به اختصار FVL) ارتش آمریکا توسعه یافت. تامین نیروی محرکه این محصول بر عهده دو موتور هانی ول T55 قرار گرفته است که به اجرای هرچه بهتر نخستین پرواز آزمایشی SB-1 Defiant در تاریخ 21 مارس سال 2019 یاری کردند.

طراحی و توسعه

سیکورسکی و بوئینگ در یکی از ثمربخش ترین همکاری های خود پیروز به طراحی و فراوری بالگردی با ظرفیت وزنی متوسط برای لیفت محموله های نظامی در راستای اولین فاز از پروژه FVL شدند. گفتنی است که این نمونه تحت عنوان SB-1 نیز شناخته می گردد و طبق برنامه ریزی های اجرا شده قرار بود نخستین پرواز آزمایشی خود را در ماه آوریل سال 2017 به پایان برساند. با این حال به علت پاره ای از مسائل، زمان تست مذکور به تاخیر افتاد.

براساس گزارش های به دست آمده، شرکت هواگردسازی سیکورسکی در طراحی این محصول از فاز اول پروژه FVL تا اندازه زیادی به طرح قبلی سیکورسکی X2 اتکا داشته است. از طرف دیگر، بوئینگ میخواهد فاز دوم برنامه شامل مرحله نمایش سیستم های مدیریت را رهبری کند. به نظر متخصصین امور نظامی، بوئینگ و سیکورسکی با توجه به در اختیار داشتن پایگاه های صنعتی عظیم و مجهز شانس بیشتری برای دریافت حمایت حداکثری از جانب کنگره خواهند داشت. علاوه بر این بالگردهای ترابری با طراحی های مشابه، در حال حاضر بیشترین کاربرد را در ارتش آمریکا دارند.

سیکورسکی X2

SB-1 Defiant

تا سال 2013 سیکورسکی و شرکای تجاری آن حدود 250 میلیون دلار بر محصولاتی نظیر X2 و ریدر سرماه گذاری کردند. در پروژه هایی که به صورت مشارکتی انجام می شوند، مسئولیت فراوری هر قطعه و یا ساخت هر بخش از یک پرنده نظامی بر عهده یکی از شرکت ها خواهد بود. این شیوه تقسیم کار باعث می گردد که مسائلی مانند برقراری تعادل میان حجم بودجه با هزینه ها و همینطور مدت زمان لازم برای اتمام کامل محصول اهمیت زیادی داشته باشد.

با وجود نکات عنوان شده، جدول زمانی پرواز اولیه بالگرد SB-1 Defiant چندین بار دستخوش تغییر شد. البته دلیل اصلی این تاخیر زنجیره وار چیزی نبود جز درخواست های ارتش آمریکا به منظور اصلاح طراحی و یا استفاده از مواد متفاوت. همچنین قرار بر این بود که سیستم های دینامیکی مانند توربوشفت ها، سامانه انتقال قدرت و روتورها در اواخر اکتبر سال 2018 در فلوریدا آزمایش شوند. در ادامه اولین پروتوتایپ در دسامبر سال 2018 رونمایی شد. تست های میدانی رسمی نیز در ژانویه سال 2019 به اجرا درآمدند (به طور میانگین پیش از اولین پرواز آزمایشی یک پرنده نظامی، 15 ساعت تست میدانی ضروری است).

از نظر طراحی و روی کاغذ بالگرد نام برده سرعتی معادل 460 کیلومتر بر ساعت داشت اما به علت موتور قدیمی T55، مقامات ارتش نمی توانستند انتظار برد زیادی داشته باشند. از این رو موتوری تحت عنوان FATE معرفی گردید که بتواند بردی معادل 424 کیلومتر را در اختیار SB-1 Defiant قرار دهد. طبق گفته های سیکورسکی و بوئینگ، محصول فراوریی سریع و چابک خواهد بود و می تواند حرکت به بالا و پایین و همچنین به سمت طرفین سریعی داشته باشد

بالگرد SB-1 Defiant و رکوردی جدید

به دنبال آنالیز عملی بالگرد جدید ارتش آمریکا، معین شد که این نمونه می تواند رکورد سرعت 370 کیلومتر بر ساعت را بزند و بدین ترتیب از شاهین سیاه یا همان سیکورسکی UH-60 بلک هاوک نیز پیشی گیرد.

سیکورسکی UH-60 بلک هاوک

با توجه به اسناد موجود، Defiant به زودی پیروز به جایگزینی کامل شاهین سیاه می گردد و این یک پیروزیت مهم برای محصول همکاری شرکت هایی سرشناس خواهد بود. همچنین طبق برآوردهای اجرا شده انتظار می رود که بالگرد SB-1 Defiant در آینده ای نه چندان دور سرعتی افزایش یافته را تجربه کند و بتواند رکورد 482 کیلومتر بر ساعت را هم به نام خود به ثبت برساند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وزارت دفاع، بالگرد مذکور تنها از طریق نیمی از قدرت پروانه خود می تواند به سرعتی بالغ بر 375 کیلومتر بر ساعت دست یابد و حتی از آن نیز فراتر رود. تعداد نسخه های فراوریی بین سال 2030 تا 2050 نزدیک به 3000 فروند ارزیابی شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1420

به "بالگرد SB-1 Defiant؛ محصولی مشترک از سیکورسکی و بوئینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالگرد SB-1 Defiant؛ محصولی مشترک از سیکورسکی و بوئینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید