با فرهنگ های مختلف مردم جهان در سفر آشنا شوید

به گزارش مجله روگذر، آشنایی با فرهنگ های ناشناخته در سفر می تواند یکی از بزرگترین لذت ها و از خوشایندترین بخش های سفر باشد، اما در عین حال می تواند به منشا اشتباهات بزرگ نیز تبدیل گردد. همه گردشگران بالاخره یک یا چند بار به طور ناخواسته یکی از قوانین فرهنگی را زیر پا گذاشته اند؛ بعضی از این قوانین را خرافات دانسته اند یا در مکالمات خود از یک سوژه ممنوعه استفاده کرده اند. متاسفانه، هیچ فهرستی وجود ندارد که بتواند تمامی تفاوت های فرهنگ های مختلف مردم جهان را بشمارد تا از بروز سوء تفاهم های فرهنگی جلوگیری نماید؛ بنابراین در نوشتار فرهنگ های مختلف در سفر به ذکر تنها چند نمونه از آداب و رسوم مردم در سفر که بسیار جالب و آموزنده هستند، می پردازیم.

با فرهنگ های مختلف مردم جهان در سفر آشنا شوید

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

در سفر به مراکش، در زمان عکسبرداری مراقب باشید

مراکش یک کشور بسیار زیبا با منظره های چشم نواز بوده که برای عکسبرداری ایده آل هست؛ از کوه های سر به فلک کشیده تا صحراها و در نهایت سوق ها و میدان های رنگارنگ و پر انرژی. شما به آسانی می توانید این زیبایی ها را در دوربین خود ثبت نمایید؛ اما زمانیکه از مردم این کشور عکسبرداری می کنید باید خیلی مراقب باشید، زیرا براساس فرهنگ های مختلف مردم جهان باید بدانید که بعضی از مردم این کشور عقیده دارند که عکس آن ها می تواند برای جادوگری مورد استفاده قرار بگیرد. بیشتر آن ها احساس می نمایند توسط گردشگران مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و از این موضوع ناراحت و عصبانی می شوند. دلیل آن هرچه باشد، بهتر است در سفر به مراکش برای عکس دریافت از مردم، پیشاپیش از آن ها اجازه بگیرید. راهنمای تور شما می تواند در این اجازه دریافت و درخواست از مردم به شما یاری کند؛ اما حتی اگر تنها هستید، می توانید به آسانی با پانتومیم منظور خود را به مردم بفهمانید و نظر آن ها را به خود جلب کنید. ممکن است بیشتر مردمی که با آن ها روبرو می شوید، جواب رد بدهند؛ اما بالاخره کسی پیدا می شود که درخواست شما را قبول کند. کسانی هم هستند که در نقاط توریستی شلوغ تری مانند میدان جماع الفنا Djemma el Fna از شما بخواهند که در ازای عکسبرداری به آن ها پول پرداخت نمایید. بهرحال، هرگز شانس خود را در عکسبرداری یواشکی و بدون اجازه امتحان نکنید.

یاد دریافت دست دادن سه بخشی در بوتسوانا

در بخش های جنوبی قاره آفریقا، اگر یاد گرفته باشید درست و حسابی با مردم محلی سلام و احوالپرسی کنید، تاثیر بسیار بزرگ و مثبتی روی آن ها خواهید گذاشت. برای مثال، در کشور بوتسوانا بعد از گفتن سلام، می بایست به سراغ دست دادن سه بخشی مرسوم در این کشور بروید: به این صورت که ابتدا دست راست خود را جلو می آورید (همواره درست راست) و دست چپ خود را انگار که مجروح شده باشد زیر آرنج دست راستتان می گذارید. در همین حالت با طرف مقابل دست می دهید. سپس، در حالیکه دستتان هنوز زیر آرنج و در ارتفاع یکسان با کمرتان قرار گرفته، شصت شخص مقابل را می گیرید و سعی می کنید به حالت مچ انداختن دوباره با او دست دهید. در نهایت، به شرایط اولیه دست دادن بازگردید و برای بار سوم دست بدهید.

در کرواسی، موقع صحبت کردن درباره صربستان مراقب باشید

کشور کرواسی یک کشور جدید و تازه کار بوده که از سال 1992 به رسمیت شناخته شده است. در گذشته و از قرن دوازدهم میلادی این کشور توسط دیگر کشورها کنترل می شد و استقلال نداشت. در نتیجه، مردم کرواسی هنوز احساسات پیچیده ای در خصوص استقلال کشورشان دارند و با هویت ملی خود درگیر هستند؛ بویژه افرادی که به نسل های قبل تر تعلق دارند. وقتی به کرواسی سفر می کنید، باید مراقب باشید که بین کرواسی و دیگر ایالت های یوگسلاو بخصوص صربستان مقایسه ای انجام ندهید؛ برای مثال، زبان مردم این کشور کرواسیایی بوده و برخلاف گذشته، نمی توان آن را صربی کرواسیایی دانست. مردم کرواسی مانند مردم هر کشور دیگری به کشور خود افتخار می نمایند؛ بنابراین براساس فرهنگ های مختلف در سفر بدانید که باید به آن به عنوان یک نقطه منحصر بفرد و خاص احترام بگذارید.

استاد شدن در نوشیدن ماته در آرژانتین

وقتی در سفر به آرژانتین به این کشور وارد می شوید متوجه خواهید شد که مردم این کشور کیف های چرمی مربعی شکل را حمل می نمایند. هر کدام از این کیف ها حاوی یک فلاسک آب داغ، یک ظرف نوشیدنی گود، یک نی فلزی به نام بمبیلا و برگ های گیاه ماته هستند. اشتباه نکنید؛ این لوازم فقط برای درست کردن یک نوع چای نیستند. ماته نوشیدنی ملی کشور آرژانتین بوده و نوشیدن آن دارای یک آئین خاص و محبوب هست. چه شما در یک پارک باشید، چه بازار یا یک خانه خصوصی، هر جایی که آرژانتینی ها دور هم جمع می شوند، به احتمال بسیار زیاد ماته می نوشند. در هر گروهی یک نفر به عنوان ساقی انتخاب می شود که ماته را آماده نموده و برای بقیه سرو می نماید. این شخص ابتدا از ظرف می نوشد و از کیفیت خوب نوشیدنی مطمئن می شود. سپس، ظرف و نی داخل آن بین همه حاضرین دست به دست می شود. وقتی نوبت شما باشد، می توانید تمامی چای داخل ظرف را بنوشید و سپس دوباره ظرف را با چای پر می نمایند. براساس مقاله آداب و رسوم مردم در سفر بخاطر بسپارید که نباید بمبیلا را تکان بدهید. این نی می بایست در ظرف باقی بماند و به ته ظرف بچسبد تا برگ های چای را تصفیه کند. وقتی نوشیدنتان به خاتمه رسید، ظرف را به ساقی باز می گردانید. اولین باری که ماته را می نوشید، ممکن است کافئین طبیعی برایتان سنگین باشد و مزه آن به طرز بدی تلخ به نظر برسد. ولی براساس فرهنگ های مختلف مردم جهان به یاد داشته باشید که ماته برای قرن ها در کمال سلامتی و در کنار دوستان خوب نوشیده می شده و بسیار محبوبیت دارد.

در سیسیل ایتالیا بدانید که مردم سیسیلی هستند نه ایتالیایی

در جنوب ایتالیا و در سیسیل، مردم خود را ابتدا سیسیلی و بعد ایتالیایی می دانند. با وجود اینکه عرض شهر مسینا که سیسیل را از سایر بخش های ایتالیا جدا می نماید، تنها 40 کیلومتر است، تفاوت های فرهنگی بسیار زیادی بین این دو بخش وجود دارند. برای مثال، مردم سیسیل به لهجه خاص خود صحبت می نمایند و تاثیرات فرهنگ عرب و اسپانیایی، طعم منحصر بفردی به غذا های محلی این منطقه داده است. سیسیلی ها به طور کل نسبت به تفاوت های جزیره خود نسبت به سرزمین اصلی ایتالیا غرور می ورزند؛ با یک استثنای بزرگ به نام مافیا یا کاسا نوسترا Cosa Nostra که هنوز در این منطقه به نحوی بسیار پر قدرت وجود دارد. ممکن است راهنمای تور شما به طور واضح در خصوص مافیا و عملکرد آن در سیسیل با شما صحبت کند؛ اما براساس مقاله آداب و رسوم مردم در سفر مراقب باشید که هرگز با مردم محلی در خصوص مافیا هیچ گفتگویی انجام ندهید.

شخصی شدن بعضی چیزها در هند

سیستم کاست که همان تقسیم بندی طبقات اجتماعی هند است، در هندوستان مدرن بسیار قدیمی شده و گرایش به آن تقریبا از بین رفته است. اما هندی ها عادت نموده اند که بدانند در رابطه با موقعیت اجتماعی دیگران چه جایگاهی دارند، بنابراین با اینکه ممکن است شما تصور کنید پرسیدن از آن ها در خصوص خانواده، عنوان شغلی و حتی مقدار حقوقی که می گیرند یک کار توهین آمیز است، خود هندی ها این سوال ها را اهانت آمیز نمی دانند. البته اگر در هند از شما سوالات شخصی و خصوصی این چنینی می پرسند و نمی خواهید پاسخ آن ها را بدهید، اصلا مجبور به این کار نیستید، اما بهتر است پیشاپیش براساس فرهنگ های مختلف در سفر بدانید اینگونه سوال کردن ها مربوط به یک فرهنگ بسیار متفاوت از فرهنگ شماست که به آن عادت ندارید؛ در حالیکه در فرهنگ هندی ها امری کاملا عادی به شمار می رود. نکته مثبت این است که می توانید از این روراست بودن هندی ها استفاده و فرصتی پیدا کنید که سوالات این چنینی بپرسید و درباره این مورد از فرهنگ های مختلف مردم جهان بیشتر بدانید.

احترام گذاشتن به بومیان آمریکایی در پرو

تقریبا نیمی از جمعیت پرو از بومیان آمریکایی هستند؛ یا کاملا از این دسته به شمار می فرایند یا دو رگ بومی آمریکایی و اروپایی دارند. با اینکه ریشه بسیاری از این بومیان به دوره امپراطوری اینکاها می رسد، همه آن ها اینگونه نیستند و حتی اگر هم باشند این میراث باستانی تنها بخشی از هویت مدرن پرویی ها را تشکیل می دهد؛ بنابراین به این هویت مدرن احترام بگذارید. در حالیکه نام بردن از این افراد با عنوان indios یا سرخ پوست یک عمل اهانت آمیز به شمار می رود، نام بردن از آن ها با عنوان indigenas یا بومی کاملا قابل قبول است. از طرفی دیگر، براساس مطلب فرهنگ های مختلف در سفر باید بدانید که هرگز زمانی که پرویی ها از شما با عنوان گرینگو gringo یا گرینگا gringa نام می برند، ناراحت و آزرده نشوید؛ این کلمات به معنی خارجی هستند و اصلا معنی اهانت آمیزی ندارند.

روش کنفوسیوس در چین

کنفوسیوس گرایی یا کنفوسیانیسم Confucianism یک مذهب نیست؛ بلکه یک سیستم اخلاقی اجتماعی و سیاسی بوده و درک کردن مبنای تفکر آن باعث پیشرفت بسیار زیاد در درک مردم چین می شود. برای مثال، کنفوسیوس این گونه آموزش می داد که در یک جامعه هماهنگ، هر نفر می بایست رده اجتماعی خود را درک کند و به آن احترام بگذارد؛ همینطور هم رده اجتماعی بالاتر از خود. در چین این اصل باعث در نظر دریافت مقام بسیار بالا برای قدرت و سن هست. در یک جامعه کنفوسیوس گرا، احتیاج و آرزوهای فردی برای هدف بالاتر قربانی می شوند. در حالیکه جامعه مدرن چینی در حال تغییر و تحول بسیار است، فخر و غرور بیش از حد حتی با وجود کسب موفقیت های فراوان کاری بسیار نکوهیده به شمار می رود. ممکن است یک فرد چینی به طرز غلوآمیزی از شما تعریف و تمجید کند؛ اما برطبق فرهنگ های مختلف در سفر باید بدانید که هیچگونه تحسینی از طرف شما را به آسانی نمی پذیرد.

مقدس بودن ماه رمضان در مصر

جشن یک ماهه رمضان، مقدس ترین دوره زمانی در تقویم اسلامی به شمار می رود و گردشگرانی که به خاورمیانه سفر می نمایند، به دو دسته تقسیم می شوند؛ یا به دنبال سفر به این منطقه در این ماه هستند و یا ترجیح می دهند از سفر کردن به این منطقه در این ماه خودداری نمایند. این ماه نهمین ماه تقویم عربی بوده که در تقویم میلادی جابجا می شود و هر سال با یکی از ماه های تقویم میلادی همزمان می شود. در سال 2019 این ماه بین ششم می و چهارم ژوئن برگزار می شود، اما مسلمانان روزه دریافت و عبادت کردن خود را از روز پنجم می شروع می نمایند و به قولی به پیشواز این ماه می فرایند. براساس فرهنگ های مختلف مردم جهان باید بدانید که بسیاری از گردشگران اروپایی و آمریکایی از سفر به کشورهای مسلمان در این ماه خودداری می نمایند، زیرا عقیده دارند از آنجایی که مسلمانان روزه می گیرند، غذا و نوشیدنی در این ماه در دسترس نخواهند بود. اما در حقیقت، به هیچ وجه از گردشگران و بازدید نمایندگان انتظار نمی رود تا در روزه دریافت این ماه شرکت نمایند، بنابراین هتل ها و بسیاری از رستوران ها در تمام روز به ارائه غذا و نوشیدنی مشغول هستند. تنها می بایست دقت کنید که نسبت به مردمی که روزه گرفته اند، احترام بگذارید و از خوردن و نوشیدن در خیابان بپرهیزید. نوشیدنی های الکلی در این ماه به سختی پیدا می شوند؛ اما هتل های مهم آن ها را ارائه می نمایند. ماه رمضان با وجود چالش هایی که دارد، یک زمان مبارک، مقدس و پر از شادی و جشن در مصر به شمار می رود؛ بنابراین در سفر به این کشور در ماه رمضان توصیه می کنیم حداقل یک بار در مراسم افطار (شکستن روزه در خاتمه روز) شرکت کنید یا از فرصت خلوت بودن خیابان های قاهره در زمان افطار نهایت استفاده را ببرید، زیرا در این زمان، شهر در خلوت ترین حالت ممکن بسر می برد.

قوانین پشت قوانین در ژاپن

ژاپن را به عنوان جامعه ای پر از قوانین می شناسند؛ این البته برای گردشگران غریبه ای که به دنبال شناخت یک فرهنگ ناشناخته هستند راحتی و آسایش عجیبی فراهم می آورد؛ اما با این وجود، این قوانین آنقدر زیاد هستند که گاهی همه چیز را سخت تر می نمایند. برای مثال، هرگز نباید قاشق چوبی ژاپنی خود را به صورت عمودی در ظرف غذا فرو کنید، زیرا این کار علامت یک آئین مخصوص خاکسپاری است. وقتی داخل خانه ها و بناهای مختلف ژاپنی می شوید کفش خود را در بیاورید؛ البته گاهی دمپایی های مخصوص ورود به ساختمان در کنار در قرار داده می شود و برای رفتن به توالت، حتی آن ها را نیز می بایست تعویض کنید و دمپایی های مخصوص توالت را بپوشید. اگر از وندینگ ماشین یا دستگاه های خرید اتوماتیک خرید می کنید، همانجا بایستید و غذای خریداری شده را بخورید؛ زیرا ژاپنی ها عادت ندارند در حال حرکت غذا بخورند. قبل از استفاده از یک حمام عمومی ژاپنی حتما دوش بگیرید و بدن خود را تمیز کنید و در ضمن اگر روی بدن خود تتو دارید، آماده باشید که شما را به داخل این حمام ها راه ندهند. هرگز در میان عموم مردم فین نکنید، بدست خودتان نوشیدنی خود را داخل لیوان نریزید و هرگز انعام ندهید. این فهرست همچنان ادامه دارد؛ اما اگر گیج شده اید بهتر است به شما براساس آداب و رسوم مردم در سفر خاطرنشان کنیم مهمترین قانونی که می بایست در سفر به ژاپن بخاطر داشته باشید، این است که ژاپنی ها انتظار ندارند همه قوانین اجتماعی آن ها را بدانید و اگر کار ناشایست یا خلاف قوانین از شما سر بزند، نسبت به شما مهربان و بخشنده خواهند بود؛ چیزی که برای آن ها مهم بوده، این است که در جهت رعایت این قوانین کوشش کنید و به آن ها احترام بگذارید.

منبع: همگردی
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 747

به "با فرهنگ های مختلف مردم جهان در سفر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با فرهنگ های مختلف مردم جهان در سفر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید