سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است

به گزارش مجله روگذر، عبدالحسین مظفری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان قزوین در جلسه کارگروه میراث فرهنگی. صنایع دستی و گردشگری استان که روز سه شنبه در سالن مدیریت بحران قزوین تشکیل شد اظهارداشت: حفظ منظر طبیعی در دریاچه اوان لازم است و نباید تغییرات و فعالیتهای عمرانی و ساماندهی به سیمای طبیعی آن آسیب بزند.

سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است

وی اضافه نمود: باید وضعیت فاضلاب روستاهای اوان و ورگل که به دریاچه اوان سرازیر می گردد مدیریت گرددهر چند روستاها از چاههای جذبی استفاده می نمایند اما باید شرکت آبفا برای ساماندهی آن برنامه داشته باشد.

مظفری توضیح داد: سیلابهایی که از شرق وارد دریاچه می گردد همچنان ادامه دارد لذا ضروری است در این زمینه هم اقدام مقتضی صورت گیرد.

وی اظهارداشت: پتانسیل دریاچه اوان در خصوص صید ورزشی مهم است و رویکرد ما باید استفاده از همه این قابلیتها باشد زیرا اوان تنها دریاچه ای است که سیمای طبیعی خود را حفظ نموده است.

یدالله ملکی معاون شرکت آب منطقه ای قزوین هم در خصوص تامین اب مجتمع های گردشگری اظهارداشت: منابع ابی استان بسیار محدود است و باید با رعایت قوانین و کنترل و مدیریت مصرف از این منابع استفاده کنیم.

وی اضافه نمود: مطالعه وضعیت تالابها شروع گردیده و برخی مستحدثات باغها در حریم است و برای آزادسازی حریم دریاچه اوان ضروری است اقدام گردد.

ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین هم گفت: گردشگری الموت برای ما مهم است و باید عزم جدی مسئولان حل مسائل این محدوده باشد.

یاری بیان نمود: همه باید یاری کنیم تا وضعیت دریاچه اوان با حفظ ویژگی های طبیعی بتواند جذابیت لازم را برای حضور گردشگران داخلی و خارجی فراهم کند و برای ساماندهی این محدوده هم از سرمایه گذاران توانمند استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: در گذشته با حضور یک محیط بان مسائل امنیتی و بهداشتی دریاچه اوان بخوبی مدیریت می شداما از روزی که این محیط بان را کنار گذاشتیم و کار به دیگران سپرده شد با مشکل مواجهیم و هیچ دستاوردی نداشته ایم.

یاری توضیح داد: برای تامین هزینه های مطالعه طرح دریاچه اوان مسئله ای نداریم و همکاری لازم را انجام خواهیم داد.

رئیس مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین در خصوص جاده رحیم آباد به کلاچای هم یادآورشد: راه اصلی مسیر استان قزوین به گیلان با جاده کلاچای فرق دارد و از محدوده گردشگری عبور نمی کند.

وی بیان نمود: در استان گیلان 20 کیلومتر از مسیر مشکل داریم و سال قبل 20 میلیارد تومان اعتبار داشتیم که استفاده نکردیم و این میزان کاهش یافت و سال جاری اگر پروژه اصلی اجرا نگردد این اعتبار برای بازسازی مسیر فعلی هزینه خواهد شد.

پیرمرادی مدیر دفتر فنی استانداری قزوین هم گفت: جاده قزوین به رحیم اباد و کلاچای مسایل محیط زیستی در محدوده استان گیلان دارد و باید رفع گردد.

وی بیان نمود: این طرح در قزوین و گیلان باید پیوست محیط زیستی داشته باشد اما مقرر شد جاده بهسازی و طرح نیز بازنگری گردد تا دراجرا باغات مردم خراب نگردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 دی 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 47

به "سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید