شناسایی شهرهای هدف فارس برای پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران

به گزارش مجله روگذر، صابر سهرابی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران، گفت: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران را با هدف توسعه فرهنگی و ترویج کتاب خوانی از طریق حمایت از برنامه ها و پیشنهادهای نو و ابتکاری، اثربخش و پایدار برگزار می نماید.

شناسایی شهرهای هدف فارس برای پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران

وی اضافه کرد: پایتخت کتاب ایران عنوانی است که هر سال به یک شهر شرکت نماینده اعطا می گردد که بر اساس نظر هیئت داوران، بهترین برنامه را برای ترویج کتاب خوانی ارائه نموده باشند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس ادامه داد: بر همین اساس دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس و موسسه آفتاب مهرصبا فارس، اقدام به برگزاری فستیوال ایده های ترویج کتابخوانی با عنوان شیرازۀ کتاب نموده است.

سهرابی در شرح این فراخوان گفت: کتابداران، کتابفروشان، موسسات فرهنگی و هنری، موسسات مردم نهاد، نخبگان، دانشجویان، دانش آموزان، آموزگاران، دبیران، اساتید دانشگاه، مروجان کتابخوانی و عموم مردم تا 30 مهرماه 1397 فرصت دارند ایده های بکر خود برای ترویج کتابخوانی را به دبیرخانه این ستاد ارسال نمایند.

وی اضافه کرد: از طرح های برگزیده فستیوال شیرازه کتاب با جوایز نقدی طی مراسمی باشکوه تقدیر به عمل آمده و در صورت انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران، از اجرای طرح ها توسط ارائه دهندۀ طرح حمایت مادی و معنوی به عمل خواهد آمد.

مدیرکل ارشاد فارس با بیان اینکه ایده هایی در اولویت خواهند بود اضافه کرد: برنامه ها، فعالیت ها و اقدام ها به طور ویژه برای پایتخت کتاب طراحی متناسب با نیازهای محلی، آیین های بومی و ارزش های دینی و ملی است؛ تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب خوانی داشته باشد، از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت های بزرگ تجاری، کارخانه ها و دستگاه های اجرایی برای تأمین هزینه ها و سرمایه گذاری برخوردار باشد، قابلیت الگوبرداری داشته باشد، در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی باشد، برنامه های هر شهر می تواند شامل تمام شهرستان ها و روستاهای آن باشد، گستره اجرای برنامه می تواند در سطح شهر، یا در سطوح محلی، ملی و حتی منطقه ای و بین المللی باشد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس علاقه مندان باید ایده های خود را در قالب فرم فراخوان که در سایت www.mehresabafars.ir در دسترس است به آدرس چهارراه حافظیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس و یا پست الکترونیکی [email protected] ارسال نمایند.

سهرابی همچنین از شناسایی بیش از 30 شهر استان فارس برای نامزدی و تکمیل پرونده پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران اطلاع داد و گفت: سال جاری برنامه های جدی با راه اندازی دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس در شیراز برای ترویج کتابخوانی مدون گردیده است که به زودی همایش شهرداران شهرهای هدف فارس در حوزه ترویج کتابخوانی به میزبانی شیراز برگزار می گردد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: پرداخت به موقع در سهم کتابخانه های عمومی توسط شهرداری ها، پیشینه فرهنگی و تاریخی، فعالیت های ترویج کتابخوانی و حمایت شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها از فعالیت های فرهنگی از ملاک های انتخاب این شهرها بوده است با این وجود دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس از همه شهردارانی که علاقه مند به حضور در این رویداد مهم ملی و فرهنگی باشند استقبال می نماید.

سهرابی در خاتمه گفت: شهر شیراز، اوز و صدرا در سال های گذشته گام های بلندی برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران برداشته اند که امیدواریم با حمایت و هماهنگی همه دستگاه ها به ویژه شهرداری این شهرها و سایر شهرهای استان بتوان اتفاقات خوبی را در حوزه ترویج کتابخوانی که یکی از شاخص های مهم توسعه فرهنگی هر جامعه است، رقم زد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 51

به "شناسایی شهرهای هدف فارس برای پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی شهرهای هدف فارس برای پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید