14 گیاه آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می نمایند

به گزارش مجله روگذر، همه گل های آپارتمانی سبز نیستند. می توانید در دنیای وسیع گل های آپارتمانی گیاهانی پیدا کنید که برگ هایی با رنگ های متنوع و خاص دارند؛ از برگ های بنفش و قرمز گرفته تا برگ های طرح دار با رنگ های سفید و زرد و نقره ای. برای آشنایی با چند نمونه از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ، در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید.

14 گیاه آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می نمایند

گیاهان آپارتمانی رنگارنگ

گیاهان آپارتمانی تنوع زیادی دارند. هر کدام از آن ها مخصوص یک اقلیم خاص هستند و رنگ ها و طرح های متنوعی دارند. بعضی از آن ها در شرایط ایدئال گل های رنگارنگ مجذوب نمایندهی می دهند ولی بیشترشان در محیط خانه معمولا گل نمی دهند ولی خودشان برگ های بسیار متنوع و زیبایی دارند.

فرقی نمی نماید که دکوراسیون خانه شما چه رنگی باشد. در هر صورت می توانید یکی از انواع گیاهان آپارتمانی رنگارنگ را پیدا کنید که با سایر رنگ های دکور خانه شما هماهنگ باشد و مجذوب نمایندهیت خاصی به آن بدهد. گل های آپارتمانی برترین گزینه برای زیباتر کردن محیط داخل خانه هستند.

در ادامه چند گیاه آپارتمانی رنگارنگ را معرفی می کنیم. بعضی از آن ها گیاهانی آشنا و محبوب اند و بعضی دیگر را شاید کمتر دیده باشید. این گیاهان یا برگ های زینتی بسیار زیبا با رنگ های خاص دارند یا گل های آن ها رنگارنگ و خیره نماینده است.

1. بنفشه آفریقایی

یکی از گیاهان آپارتمانی که از قدیم الایام جالب توجه علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی بوده، بنفشه آفریقایی است. این گیاه با برگ های پرزدار و گل های زیبا و بی نظیرش، می تواند دکوراسیون هر خانه ای را به زیباترین شکل ممکن مزین کند.

رنگ رایج گل های این گیاه بنفش است همان طور نام این گیاه هم بنفشه آفریقایی است. اما علاوه بر این رنگ رایج، گل هایی به رنگ های دیگر هم می دهد؛ سفید، طیف های مختلف آبی و صورتی. این گیاه بومی آفریقا گاهی اوقات برگ های چندرنگ هم دارد. گلبرگ های آن هم ممکن است چندرنگ یا حاشیه دار باشد.

این گیاه رشد کندی دارد به همین علت برای کسانی که فضای کمی برای نگهداری گل دارند، انتخاب مناسبی است. مرتب باید آن را آب بدهید و در نور غیرمستقیم و زیاد قرار دهید.

2. آلوکازیا

آلوکازیا شامل مجموعه ای از گیاهان مختلف است که نام مشابهی دارند ولی بسیار متنوع هستند. این گیاه را با نام های مختلفی مثل سپر سیاه، گوش فیل یا ماسک آفریقایی هم می شناسند. این گیاه آپارتمانی درست مثل یک تندیس، زیبا و خیره نماینده است و ظاهر جالبی دارد. برگ های سبز و براق این گیاه رگه های سفیدرنگ در روی برگ دارد در حالی که زیر برگ رنگ بنفش دارد. این گیاه با ظاهری زیبا و خیره نماینده، می تواند مرکز توجه در دکوراسیون خانه شما باشد.

یکی از انواع آلوکازیا با نام آمازونیکا شناخته می گردد که معمولا به اسم گیاه آپارتمانی به فروش می رسد. ارتفاع آن به 30 تا 60 سانتی متر می رسد. این گیاه به نور زیاد و غیرمستقیم احتیاج دارد و قبل از اینکه دوباره آن را آب بدهید باید فقط دو سانتی متر از سطح خاک آن خشک شده باشد.

3. آنتوریوم یا درفش گیاه

آنتوریوم با نام های مختلفی شناخته می گردد و گاهی به آن گل فلامینگو هم می گویند. این گیاه با گل های قرمز و صورتی خود که معولا عمر طولانی دارد، زیبایی خیره نماینده ای به دکوراسیون خانه می دهد. گل های این گیاه نه تنها رنگ های مجذوب نماینده و زیبایی دارند بلکه براق هستند و به شکل قلب دیده می شوند. به همین دلیل ظاهری رمانتیک و زیبا به خانه یک زوج جوان می دهند. با وجود ترکیب رنگ سبز و قرمز، برای تزیینات کریسمس هم مناسب اند.

این گیاه را می توانید در خانه با نور غیرمستقیم میانه تا زیاد نگهداری کنید. این گیاه را باید مرتب آب بدهید چون خشک شدن خاک را دوست ندارد. با نگهداری درست، این گیاه تا 45 سانتی متر قد می کشد و عرض آن به 30 سانتی متر هم می رسد.

4. سینگونیوم پودوفیلوم

این گیاه آپارتمانی زیبا و محبوب، برگ هایی با ظاهر متفاوت و مجذوب نماینده دارد. رنگ برگ های آن متنوع است و از سبز روشن تا صورتی روشن دیده می گردد و برای فضاهایی که دکوراسیون روشن دارند بسیار مناسب است. این گیاه محیط گرم و مرطوب را می پسندد و نور مناسب برای آن نور غیرمستقیم آفتاب و نور نسبتا زیاد است. این گیاه به اسم یک گیاه فرایند، برای نگهداری در گلدان های آویز بسیار مناسب است. طول ساقه های فراینده های آن به 15 سانتی متر هم می رسد.

5. مرغ بهشتی

اگر دنبال یک گیاه استوایی مجذوب نماینده با گل های خاص و متفاوت هستید که فضای خانه را با ظاهر خیره نماینده خود دگرگون کند، گیاه مرغ بهشتی برترین گزینه است.

گل های زیبا و خاص این گیاه که ظاهری شبیه به منقار پرندگان دارند، براق هستند و به رنگ های زیبای نارنجی و آبی دیده می شوند. ترکیب نارنجی و آبی روی برگ های سبز و زیبا، ظاهری مجذوب نماینده و متفاوت به مرغ بهشتی داده است. این گیاه را باید در کنار یک پنجره آفتاب گیر جنوبی قرار دهید. این گیاه زیبا، فضایی استوایی و مجذوب نماینده در خانه ایجاد می نماید.

مرغ بهشتی در ماه های سرد سال باید نور مستقیم آفتاب دریافت کند. در ماه های گرم تر سال تابش غیرمستقیم آفتاب و نور زیاد برای آن کافی است. بین هر بار آب دادن به گیاه، فقط دو سانتی متر بالای خاک باید خشک شده باشد.

6. کالاتیا

کالاتیا یکی از گیاهان آپارتمانی تزیینی است که احتمالا آن را قبلا دیده اید. اما شاید زیبایی خیره نماینده آن را دست کم گرفته باشید. در بین انواع مختلف گیاه کالاتیا که گیاه دعاخوان هم نامیده می گردد، تعدادی از آن ها برگ هایی با ظاهر متفاوت و طرح و نقش خاص دارند. برگ های کاتالیا طرح های هندسی مجذوب نمایندهی دارند و رگه ها و خال های روی آن به رنگ های مختلفی دیده می شوند؛ از سبز تیره و روشن گرفته تا سفید، قرمز و بنفش.

این گیاهان همواره سبز، گل نمی دهند البته برگ های آن ها به تنهایی بسیار زیبا و خیره نماینده است و اگر در کنار سایر گیاهان آپارتمانی قرار بگیرند، می توانند مجذوب نمایندهیت دکوراسیون خانه شما را دوچندان نمایند.

گیاه کاتالیا گیاه دعاخوان نامیده می گردد چون در طول شب برگ های آن جمع می گردد. کاتالیا محیط مرطوب و گرم را دوست دارد و آن را باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. تابش مستقیم آفتاب باعث سفید شدن برگ های آن می گردد. این گیاه را در نور غیرمستقیم نگهداری کنید و از قلم نیاندازید که خاک آن باید همواره مرطوب باشد؛ ولی بیش از حد به آن آب ندهید.

7. آگلونما یا همواره سبز چینی

همواره سبز چینی نام مجموعه ای از گونه های مختلف گیاه آگلونما است. آگلونما هم یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و رایج است و به رنگ سبز و سفید وجود دارد. الته بعضی از انواع آن ممکن است برگ هایی با رگه های قرمزرنگ یا حاشیه های رنگی داشته باشد که هر بیننده ای را شگفت زده می نماید.

این گیاه هم به خاطر ترکیب رنگ قرمز و سبز، یکی از گیاهانی است که در تزیینات کریسمس مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع و عرض این گیاه به 45 سانتی متر هم می رسد. همواره سبز چینی در محیطی که نور کم تا نسبتا زیاد و غیرمستقیم داشته باشد به خوبی رشد می نماید. بین هر بار آب دادن، نباید اجازه دهید که خاک گلدان خشک گردد. این گیاه در مجموع به مراقبت کمی احتیاج دارد و حتی اگر تازه کار باشید به راحتی می توانید آن را نگهداری کنید و از ظاهر زیبای آن در خانه لذت ببرید.

8. کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس گل هایی با رنگ های زیبا و خیره نماینده می دهد. رنگ این گل ها بسیار متنوع است؛ از سفید، صورتی، قرمز و بنفش گرفته تا زرد. این گیاه آپارتمانی، گیاهی در مقدار میانه است و می تواند طیف وسیعی از گل های زیبا و بافت های خاص را به دکوراسیون خانه اضافه کند. می توانید آن را در یک گلدان آویز بکارید یا در جایی قرار دهید که به سمت پایین رشد کند. این گیاه مراقبت کمی احتیاج دارد و با اندکی توجه، خانه شما را زیبا و دلنشین می نماید.

این گیاه در فصل رشد خود به نور زیاد و غیرمستقیم آفتاب احتیاج دارد. وقتی چند سانتی متر از بالای خاک گلدان خشک شد، وقت آب دادن به گلدان است. برای اینکه این گیاه در تمام طول سال گل بدهد باید در دمای خنک تر نگهداری گردد و شب های طولانی تری را تجربه کند.

کاکتوس کریسمی یکی از گیاهان آپارتمانی است که عمر طولانی دارد. پس موقع انتخاب گلدان، رنگ دلخواه خود را بخرید.

9. حسن یوسف

حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار رایج و بسیار سازگار است. شاید تا به حال زیبایی خیره نماینده آن را دست کم گرفته باشید. این گیاه همواره سبز استوایی در فضاهای داخلی منزل رشد بسیار خوبی دارد و تا چندین سال می تواند به رشد خود ادامه دهد. حسن یوسف رنگ های بسیار متنوع و زیبایی دارد و حتی طرح های روی برگ های آن هم متنوع است.

گیاه حسن یوسف به مراقبت کمی احتیاج دارد و می توانید شرایط نوری مختلف را تحمل کند تا زمانی که نور غیرمستقیم به آن بتابد. خاک این گیاه نباید به طور کامل خشک گردد ولی نباید آن را بیش از حد آب بدهید. در واقع خاک آن باید مرطوب باشد ولی نباید گلدان حسن یوسف پر از آب گردد.

10. کروتون

اگر دنبال یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی رنگارنگ هستید که با رنگ های مجذوب نماینده و متنوع خود، دکوراسیون خانه شما را زیباتر کند، گیاه کروتون همان چیزی است که دنبالش می گشت. این گیاه برگ های خالدار به رنگ روشن دارد و می توانید آن را در ترکیبی از رنگ های مختلف پیدا کنید؛ مثلا سبز، زرد، نارنجی و قرمز.

اگر این تعداد رنگ برای شما کافی نیست می توانید بعضی از انواع کروتون را انتخاب کنید که رنگ صورتی و بنفش هم دارند. شکل برگ های انواع گیاه کروتون هم فرق دارد. با وجود این همه متنوع، بدون شک می توانید یک گیاه کروتون با شکل برگ مورد نظر خود و رنگ هایی که مد نظر دارید، پیدا کنید.

برخلاف بیشتر گیاهان آپارتمانی رنگارنک که در این مطلب معرفی کردیم، کروتون نور مستقیم آفتاب را دوست دارد و این نور باعث می گردد برگ های رنگی تری داشته باشد.

خاک کروتون در فصل رشد گیاه باید همواره مرطوب باشد البته نباید گلدان آن پر از آب گردد. با نگهداری مناسب، این گیاه به ارتفاع 180 سانتی متر هم می رسد و عرض آن هم یک متر و نیم می گردد. پس اگر قصد دارید از این گیاه نگهداری کنید، مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد آن دارید.

11. سیکلامن یا پنجه مریم

این گیاه زیبا از خانواده پامچال است و اگر فضای کمی برای نگهداری گل و گیاه دارید، می توانید این گیاه آپارتمانی نسبتا کوچک را نگهداری کنید. سیکلامن را به خاطر زیبایی برگ ها و گل هایش می شناسند. این گیاه گل هایی وارونه دارد و برگ های آن به شکل قلب است. گل های سیکلامن رنگ های متنوعی دارند؛ از سفید وصورتی و قرمز گرفته تا بنفش. برگ های قلب شکل گیاه هم طرح های نقره ای دارند.

این گیاه زیاد عظیم نمی گردد. عرض و ارتفاع آن به 22 سانتی متر می رسد. سیکلامن را باید در نور زیاد و غیرمستقیم نگهداری کنید. خاک گیاه سیکلامن باید مرطوب بماند مگر در زمان خواب این گیاه که در فصل تابستان است. در تابستان باید آن را کمتر آب بدهید.

12. ژربرا

معمولا گل هایی که بچه ها نقاشی می نمایند، شبیه گل های ژربرا است. این گل را می توانید در گل فروشی ها پیدا کنید که برای گذاشتن در دسته گل ها به فروش می رسند. اما غیر از این گل های چیده شده، می توانید آن را به شکل گیاه آپارتمانی هم نگهداری کنید.

گل های ژربرا رنگ های زیبای تابستانی را به دکوراسیون خانه شما اضافه می نمایند. این گل ها تقریبا در هر رنگ زیبایی پیدا می شوند. ارتفاع این گل به 45 سانتی متر می رسد به همین علت انتخاب خوبی برای قرار دادن روی میز است.

گل های ژربرا به چند ساعت نور مستقیم خورشید در طول روز احتیاج دارند اما هوای خنک تر را ترجیح می دهند. اگر آن ها را داخل فضای بسته نگهداری می کنید، پنجره آفتابگیر شرقی برترین جا برای نگهداری ژربرا است. وقتی دو سانتی متر از بالای خاک گلدان خشک شد، دوباره به آن آب بدهید.

13. کالانکوئه

احتمالا با انواع سبزرنگ کالانکوئه آشنایی دارید. این گیاه در دسته گیاهان گوشتی یا ساکولنت واقع شده است و گل های کوچک سفید، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد یا بنفش می دهد. بعضی از انواع کالانکوئه ظاهری غیرمعمولی دارند. برگ های آن ها طرح های متنوع دارد و در حاشیه برگ ها، گیاهچه های کوچکی رشد می نماید. از این نوع گیاه اپارتمانی، انواع بسیار متنوعی با رنگ های مختلف وجود دارد که می تواند متناسب با دکوراسیون خانه خود رنگ محبوبتان را بخرید.

14. فیتونیا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ و محبوب، فیتونیا است. فیتونیا را بیشتر از هر چیز به خاطر برگ های زیبای رگه دار می شناسند. این گیاه با نام گیاه موزاییکی هم مشهور است. رگبرگ های این گیاه، رنگی متفاوت از خود برگ دارند و معمولا به رنگ های زرد و سفید و نقره ای دیده می شوند. همین تفاوت رنگ باعث شده این گیاه ظاهری بسیار مجذوب نماینده داشته باشد.

برگ های گیاه فیتونیا سبز تیره یا سبز روشن هستند. بعضی از انواع آن رگبرگ های قرمزرنگ یا صورتی هم دارند. فیتونیا برترین گیاه برای نگهداری در تراریوم است چون محیط مرطوب را دوست دارد. قرار دادن چندین گیاه فیتونیا در کنار هم با رنگ های مختلف می تواند زیبایی خیره نماینده ای به دکوراسیون خانه شما بدهد؛ مجذوب نمایندهیتی که هیچکس نتواند به راحتی از آن چشم بردارید.

فیتونیا در نور کم تا زیاد رشد می نماید و نور باید غیرمستقیم به آن بتابد. خاک گیاه و محیط اطراف آن باید همواره مرطوب باشد. به همین دلیل علاوه بر آب دادن باید از روش های دیگر هم برای تأمین رطوبت آن بهره ببرید. مثلا یک دستگاه بخور در نزدیکی آن بگذارید یا اینکه آن را مرتب غبارپاشی کنید. دستگاه های فراوری غبار هم انتخاب خوبی برای تأمین رطوبت گیاهان مختلف است.

یک روش دیگر این است که آن را در یک سینی پر از سنگریزه بگذارید و آب داخل سینی بریزید. این گیاه در صورت کمبود رطوبت خیلی زود پژمرده می گردد اما وقتی رطوبت لازم آن را تأمین می کنید خیلی زود دوباره سرحال می گردد.

جمع بندی

گیاهان آپارتمانی فقط به رنگ سبز محدود نمی شوند. برای ایجاد یک تغییر زیبا در دکوراسیون خانه خود می توانید از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ بهره ببرید. بعضی از گیاهان آپارتمانی برگ هایی با رنگ متفاوت یا گل های رنگارنگ دارند. با توجه به رنگ غالب دکوراسیون منزل، هر گیاهی با هر رنگی که تصور کنید در طبیعت پیدا می گردد. یکی از این گیاهان آپارتمانی رنگارنگ را انتخاب کنید و از نگهداری آن ها در خانه لذت ببرید.

منبع: Gardenerspath

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1845

به "14 گیاه آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 گیاه آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید