7 جاذبه طبیعی آذربایجان شرقی

به گزارش مجله روگذر، استان آذربایجان شرقی با وسعت 4/16254 کیلومتر مربع در گوشه شمال غربی فلات ایران قرار گرفته است.

7 جاذبه طبیعی آذربایجان شرقی

حدود شمالی این استان را رود ارس با جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و ایالت خودمختار نخجوان معین می نماید.

رود قطـور و آب های دریاچة ارومیه حدود غربی با استان آذربایجان غربی است و در جنوب کشیدگی رشته کوه ها، دره ها، جلگه ها و دشت ها موجب پیوستگی توپوگرافیک استان با آذربایجان غربی و زنجان شده است. در شرق نیز دره و رودخانه دره رود، کوه های سبلان، چهل مند و گردنه صائین این خطه را از استان اردبیل جدا می نماید.

زبان ساکنان استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی می باشد. اقلیتی فارسی زبان در مرکز این استان، (کلانشهر تبریز) ساکن هستند که به ترکی آذربایجانی تسلط کامل دارند.

جاذبه های طبیعی آذربایجان شرقی

کویر قوم تپه تبریز

قوم تپه در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 48 دقیق شرقی و 35 درجه و 48 دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهرستان تبریز قرار گرفته است. قوم تپه نام تپه منطقه کویری است در نزدیکی شهر تبریز که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. گستره کویر جهتی شمال غربی جنوب شرقی دارد و در میان دارای نمکزار کوچکی است. تپه های ماسه ای منفرد کوچکی در این منطقه به چشم میخورد که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه های شنی در آمده است.

پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال در استان آذربایجان شرقی واقع است. پارک ملی کنتال با وسعت 90هزار هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار گرفته است.

پارک ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب میگردد که در سال 1390 به پارک ملی ارتقا یافته است.

جلوه های کم نظیر ژئوپارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی بر قابلیتهای فرهنگی و گردشگری کنتال افزوده است. و آبشار ماهاران یکی از زیبایی های منحصربفرد پناهگاه حیات وحش کیامکی می باشد.

ارسباران

یکی از تماشایی ترین طبیعت های کشورمان ایران در استان آذربایجان شرقی در منطقه ای به نام ارسباران نهفته است. این منطقه ی جنگلی میزبان گردشگرانی از سراسر جهان است، جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر و حیات وحش بسیار خاصی که دارد به نسبت مناطق جنگلی دیگر ایران کمتر شناخته شده است. ارسباران فقط یک شاهکار طبیعی نیست بلکه یکی از آثار تاریخی پر ارزش ایران هم محسوب می گردد.

چشمه تاپ تاپان

این چشمه به فاصلة 5 کیلومتری آذر شهر در جادة تبریز به مراغه واقع شده است. آب در حوضی طبیعی جمع می گردد و مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه از دسته آب های معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و یاری به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

آبشار سرکند دیزج

آبشار نه چندان مرتفع سرکند دیزج که به آبشار شبستر نیز معروف می باشد، در دهستان میشوی جنوبی در فاصله 2 کیلومتری روستای سرکند دیزج شبستر قرار گرفته است. آب این آبشار به وسیله ارتفاعات میشو تأمین می گردد. این آبشار در فصول پربارش از آب بیشتری برخوردار است. مناظر اطراف آن با چشم انداز زیبا و بی نظیر از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است.

آبشار سرکند دیزج در آذربایجان شرقی

چشمه آب معدنی کندوان

کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة 22 کیلومتری جنوب اسکو در میان دره ای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است. فاصلة روستای کندوان تا تبریز 62 کیلومتر است. این روستا چشمة آب معدنی مهمی به همین نام دارد که برای درمان بیماران کلیوی نقش به سزایی دارد.

غار اسکندر

غار اسکندر به فاصلة 30 کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده و دسترسی به آن به وسیله جادة ترانزیتی تبریز-تهران میسر است. عرض دهانة این غار حدود 5 متر و دیوار های داخل آن دارای استالاکتیت های جالب توجهی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1409

به "7 جاذبه طبیعی آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 جاذبه طبیعی آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید