آسان ترین روش های تمیز کردن کله پاچه در خانه

به گزارش مجله روگذر، یکی از کارهای پر چالشی که ممکن است بیشتر خانم های خانه دار با آن مشکل داشته باشند، تمیز کردن کله پاچه در خانه است. البته روش های ساده و حرفه ای وجود دارند که با یاد گرفتن آن ها تا حد زیادی می توان این کار را انجام داد.

آسان ترین روش های تمیز کردن کله پاچه در خانه

هر چند ممکن است بسیاری از افراد بگویند با وجود کله پزی های مختلف در سطح شهر، دیگر احتیاجی به پاک کردن کله پاچه در خانه نیست. با این حال برخی از افراد نیز علاقه ای به خوردن کله پاچه در کله پزی ندارند چرا که معتقدند برترین راه اطمینان یافتن از سلامت کله پاچه، تمیز کردن و پختن آن در خانه است. بنابراین اگر شما هم از دسته افرادی هستید که با پاک کردن کله پاچه در خانه مشکل دارید، پیشنهاد می کنیم در این مطلب از اسنپ مارکت همراه ما باشید.

مراحل تمیز کردن کله پاچه در خانه

نحوه تمیز کردن کله پاچه نکاتی دارد که اگر به آن اصول توجه گردد، به راحتی می توان در پاک کردن آن پیروز شد. از طرفی عدم توجه به این نکات، باعث می گردد کله پاچه به خوبی تمیز نگردد و در نهایت بعد از طبخ، یک کله پاچه بد مزه خواهید داشت.

بنابراین جهت تمیز کردن کله پاچه در خانه می توان به صورت زیر عمل کرد . البته قبل از هر چیز از سالم و تازه بودن کله پاچه اطمینان حاصل کنید. تغییر رنگ یا بوی نامطبوع، از نشانه های فاسد بودن آن هستند.

پاک کردن موهای کله پاچه

پاک کردن موهای کله پاچه، اولین اقدامی است که ضروری است در تمیز کردن آن انجام داد. جهت از بین بردن موهای کله پاچه روش های مختلفی وجود دارند که بر اساس سلیقه یا امکانات در دسترس می توان یکی از این موارد را انتخاب کرد. در ادامه به معرفی چند مورد از این روش ها می پردازیم.

پاک کردن موهای کله پاچه با آتش

یکی از برترین روش های از بین بردن موهای کله پاچه، استفاده از آتش است. در این روش با توجه به اینکه از مواد خاصی جهت کندن موها استفاده نمی گردد، در نهایت طعم و مزه کله پاچه بعد از طبخ نیز تغییری نخواهد کرد و خوشمزه تر خواهد بود.

این کار در کله پزی ها عموماً با استفاده از کپسول های فشار قوی انجام می گردد. شما می توانید در خانه با گرفتن کله پاچه روی شعله مستقیم، موهای قسمت های مختلف را بسوزانید. سپس با یاری یک چاقوی تیز روی سطح کله پاچه بکشید و سوختگی ها را بتراشید تا به خوبی تمیز گردد. البته توجه داشته باشید که سوزاندن موهای کله پاچه با انتشار بوی نامطبوعی همراه است. بنابراین بهتر است این کار در فضای باز انجام گردد.

پاک کردن موهای کله پاچه با جوش شیرین

پاک کردن کله پاچه با جوش شیرین نیز جزء روش های کاربردی است که خیلی راحت هم انجام می گردد. جهت انجام این کار، مقداری جوش شیرین داخل آب بریزید و اجازه دهید به جوش بیاید. سپس کله و پاچه ها را درون محلول آب داغ و جوش شیرین بیندازید و بعد از چند دقیقه موها را به راحتی جدا کنید.

پاک کردن موهای کله پاچه با آهک

یکی از روش های دیگر جهت تمیز کردن کله پاچه در خانه و از بین بردن موهای آن، استفاده از آهک است. روش استفاده از آهک مانند جوش شیرین است. به این صورت که مقداری آهک درون آب بریزید و بعد از به جوش آمدن آن، کله و پاچه ها را داخل آن بیندازید . بعد از چند دقیقه نسبت به جدا کردن موها از سطح کله پاچه اقدام کنید. البته در این روش ممکن است لازم باشد جهت از بین بردن موهای به جای مانده از سطح کله پاچه، از روش مو زدایی به یاری آتش نیز بهره ببرید.

پاک کردن موهای کله پاچه با قرص

از روش های رایج دیگر جهت تمیز کردن کله پاچه و از بین بردن موهای آن، استفاده از قرص آسپیرین است. برای این کار اجازه دهید آب به جوش آید، سپس با توجه به حجم آب، چند عدد قرص آسپیرین را داخل آن حل کنید. به مدت چند دقیقه کله و پاچه ها را داخل آب بیندازید و بعد با استفاده از چاقو یا کاردک، موهای جدا شده را از سطح کله پاچه پاک کنید.

پاک کردن موهای کله پاچه با آب جوش

تمیز کردن کله پاچه در خانه با یاری آب جوش، جزء برترین روش هاست. در واقع این روش را ضروری است به صورت ترکیبی همراه با روش مو زدایی به یاری آتش انجام داد و از آنجایی که از هیچ مواد دیگری همانند جوش شیرین یا آهک استفاده نمی گردد، در نهایت کله پاچه سالم تر و خوشمزه تری خواهید داشت.

در روش پاک کردن کله پاچه با آب جوش ضروری است به مدت چند دقیقه، کله و پاچه ها را داخل آب بریزید تا ریشه موها سست گردد. سپس نسبت به خراشیدن موها از سطح آن اقدام کنید. نکته ای که ضروری است در این روش بیشتر از هرچیز به آن دقت کرد، این است که به هیچ وجه نباید اجازه دهید کله پاچه در آب جوش بجوشد. در واقع قرار دادن کله پاچه تنها برای چند دقیقه کوتاه داخل آب کفایت می نماید. سپس برای کندن موهای به جای مانده، از شعله مستقیم بهره ببرید.

تمیز کردن بینی کله گوسفند

در مراحل تمیز کردن کله پاچه، بعد از پاک کردن موهای آن، نوبت به پاکسازی بینی است. جهت انجام آن، ابتدا یک زیرانداز یا سفره یک بار مصرف را زیر دست خود پهن کنید. سپس کله را از سمت بینی به گونه ای به زمین بکوبید تا مجرای بینی گوسفند به طور کامل تخلیه گردد.

این کار باعث می گردد هرگونه آلودگی یا مواد زائد از بینی گوسفند خارج گردد. در ادامه ضروری است با استفاده از فشار آب، مجرای بینی گوسفند را کاملاً تمیز کنید. بنابراین آب را از پشت کله گوسفند وارد نموده تا از بینی آن خارج گردد.

بریدن گوش کله گوسفند

گوش گوسفند جزء اجزایی است که خوردنی نیست و ضروری است به طور کامل جدا گردد. بنابراین بعد از تمیز کردن موهای گوسفند از قلم نیاندازید که گوش ها را جدا کنید. این کار را می توان به راحتی با استفاده از یک چاقوی تیز انجام داد.

پاک کردن دهان گوسفند

پاک کردن دهان گوسفند یکی دیگر از مراحل تمیز کردن کله پاچه در خانه است. برای انجام این کار، با استفاده از یک چاقوی تیز، دو طرف دهان را از عرض برش دهید. سپس فک بالا و پایین گوسفند را به یاری دست های خود از هم جدا کنید. بعد از تقسیم کله به دو بخش فک بالا و پایین، نوبت به دندان ها می رسد.

در خصوص دندان ها، در صورت امکان می توان با استفاده از یک انبردست، آن ها را جدا کرد. در غیر این صورت بهتر است با استفاده از یک برس سیمی، دندان ها را به خوبی تمیز نموده و در نهایت زبان گوسفند را هم با برس تمیز کنید. انجام این کار یاری می نماید تا حد امکان هرگونه آلودگی موجود در دندان ها و سطح زبان از بین برود.

پاک کردن پاچه های گوسفند

پاک کردن پاچه ها جزء مراحل انتهایی از تمیز کردن کله پاچه در خانه است. البته پاک کردن و مو زدایی پاچه ها از قبل همراه با کله صورت گرفته است. بنابراین در این مرحله ضروری است نسبت به جدا کردن سم گوسفند اقدام کرد. درآوردن سم ها درست مانند درآوردن کفش از پاست. به این صورت که نوک چاقو را زیر سم فرو ببرید سپس به سمت خارج بکشید. در نهایت هر پاچه را از قسمت پایین آن به دو نیم نموده و کیسه مویی موجود در شیار پاچه را خارج کنید.

تمیز کردن نهایی سطح کله پاچه قبل از آغاز پخت

تمیز کردن نهایی کله پاچه، آخرین مرحله از تمیز کردن کله پاچه است. برای انجام آن کله پاچه را داخل یک قابلمه آب سرد قرار دهید و زیر شعله را روشن کنید. اجازه دهید حدود نیم ساعت داخل آب باشد. سپس به یاری یک چاقو کل سطح آن را بتراشید تا هرگونه سوختگی رفع گردد. در انتها همه اجزای کله پاچه را زیر آب سرد بشویید و برای پختن آماده کنید.

نکات مربوط به تمیز کردن کله پاچه در خانه

همانطور که گفته شد، جهت پاک کردن اصولی کله پاچه ضروری است مراحل تمیز کردن آن را به خوبی رعایت کنید. توجه به نکات زیر نیز یاری می نماید که بتوانید در انتها یک کله پاچه تمیز و خوشمزه را تهیه کنید.

  • هنگام تمیز کردن کله پاچه حتماً به سالم و تازه بودن آن توجه کنید.
  • هنگام خرد کردن کله پاچه، قسمت بینی آن را برش داده و جدا کنید تا هرگونه کرم یا مواد مضر از داخل آن خارج گردد.
  • استشمام هرگونه بوی نامطبوع یا مشاهده رنگ تیره نشان دهنده فاسد بودن آن است . بنابراین به این نکته توجه ویژه داشته باشید.
  • جهت پاک کردن موهای کله پاچه، بهتر است به جای استفاده از جوش شیرین، آهک یا قرص، از روش های طبیعی همانند شعله آتش و آب جوش بهره ببرید.
  • به هیچ وجه برای پاک کردن کله پاچه از پودر موبر یا واجبی استفاده نکنید، چرا که مواد مضر موجود در آن برای سلامتی بدن ضرر خواهند داشت.
  • سعی کنید برای خرید کله پاچه حتماً به فروشگاه و مراکز خرید معتبر مراجعه کنید.

جمع بندی

تمیز کردن کله پاچه در خانه ممکن کار سخت و طاقت فرسایی به نظر برسد، اما عاشقان کله پاچه اگر یک بار آن را امتحان نمایند و طعم خوشمزه اش را بچشند، دیگر هیچ وقت در پی خرید کله پاچه از کله پزی نمی روند. در این مطلب به آنالیز روش های تمیز کردن کله پاچه پرداختیم. در ادامه چند نکات کلیدی جهت پاک کردن بهتر کله پاچه ذکر کردیم. دقت داشته باشید خرید کله پاچه از فروشگاه های معتبر یکی از نکات مهم است که باید به آن توجه کرد.

به عنوان مثال فروشگاه اسنپ مارکت یکی از بزرگ ترین فروشگاه های آنلاین در کشور است که شما می توانید به وسیله نصب اپلیکیشن آن روی گوشی خود، به طور روزانه از موجود بودن فهرست خرید خود در این فروشگاه اطلاع کسب کنید. سپس به صورت اینترنتی جهت خرید مواد مورد احتیاج خود از جمله کله پاچه از این طریق اقدام کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1402 بروزرسانی: 2 شهریور 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2330

به "آسان ترین روش های تمیز کردن کله پاچه در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسان ترین روش های تمیز کردن کله پاچه در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید