راهنمای سفر به فنلاند

به گزارش مجله روگذر، فنلاند، سرزمین کوهستان ها، آبشارها، خلیج ها و چشم اندازهای فوق العاده طبیعی است. علاوه بر این، فنلاند یکی از برترین مقصدهای گردشگری جهان برای رصد شفق قطبی است. در این کشور در فصل زمستان چه با گروه های گشت وگذار در طبیعت و چه در حال استراحت در سونا، می توانید شفق قطبی، این پدیده شگفت آور طبیعت را مشاهده کنید و از زیبایی فوق العاده آن به وجد بیایید.

راهنمای سفر به فنلاند

اگر به تفریحات و ورزش در دل طبیعت علاقه دارید، فنلاند برترین مقصد گردشگری برای شما است. در این کشور زیبا می توانید فعالیت هایی چون گردش پیاده را در زیباترین چشم مقدارای طبیعی تجربه کنید.

هر فصل از سال، زیبایی و مجذوب کنندهیت خاصی دارد و البته از قلم نیاندازید که زمستان های فنلاند بسیار سرد است. بسیاری از افراد به خاطر گران بودن این مقصد گردشگری و دور از دسترس بودن آن، از سفر به این کشور صرف نظر می نمایند اما این کشور جاذبه های فراوان و منحصربه فردی دارد.

در ادامه با نکات مهمی در خصوص فنلاند، هزینه های سفر به این کشور و جاذبه های گردشگری آن آشنا می شویم.

تور فنلاند

اطلاعات ضروری | آب و هوا | برترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

فنلاند در منطقه زمانی UTC/GMT +3 واقع شده است و یک و نیم ساعت از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

فنلاندی، سوئدی

واحد پول

یورو (EUR)

نوع برق شهری

برق شهری در فنلاند 230 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع F است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می کنید:

کد کشور

+358+

شماره های اضطراری

112

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه هلسینکی

فرودگاه کیتیلا

فرودگاه کوپیو

فرودگاه کوسامو

فرودگاه لاپنرانتا

فرودگاه اولو

فرودگاه رونیمی

فرودگاه تامپری - پریکالا

فرودگاه تورکو

فرودگاه واسا

شرایط آب و هوا

فنلاند نسبت به بسیاری از منطقه ها شمالی، آب وهوای ملایم تری دارد که این تحت تاثیر جریان گلف استریم و جریان های اقیانوسی گرم است. دریاچه ها و خلیج های متعدد فنلاند هم تاثیر زیادی در ملایم تر شدن هوا دارند. دمای هوا در ماه ژوئیه بین 13 تا 17 درجه سانتی گراد است. فوریه، سردترین ماه سال است و دمای هوای فنلاند در این ماه به منفی 22 تا منفی 3 درجه سانتی گراد می رسد.

در شمال فنلاند، دمای هوا در زمستان به منفی 30 تا منفی 50 درجه هم می رسد. این سرما گاهی با وزش بادهای سرد و شدید همراه است. نواحی جنوبی، از دسامبر تا آوریل پوشیده از برف هستند. در بیشتر منطقه ها این کشور در فصل زمستان، یخبندان وجود دارد و خلیج بوتنی و خلیج فنلاند با یخ پوشیده می شوند.

در فصل زمستان در شمالی ترین منطقه ها این کشور، تاریکی مطلق وجود دارد و خورشید تا دو ماه طلوع نمی نماید. در نواحی جنوبی طول روز بسیار کاهش می یابد و به شش ساعت در اواسط زمستان می رسد. در نواحی شمالی، پدیده خورشید نیمه شب در فصل تابستان مشاهده می گردد. در شمالی ترین منطقه ها فنلاند، خورشید تا دو ماه و نیم بالای افق می ماند. در نواحی جنوبی طول روز به 19 ساعت هم می رسد.

نواحی شمالی فنلاند در فصل زمستان برترین مقصد برای دیدنی پدیده شگفت انگیز شفق قطبی است.

از قلم نیاندازید که در فصل پاییز و زمستان، هوا ممکن است به سرعت تغییر کند و وزش باد و بارش برف شدید به وقع بپیوندد. این شرایط آب و هوایی برای کسانی که در دل طبیعت هستند می تواند بسیار خطرناک باشد.

برترین زمان برای سفر

برترین زمان برای سفر به فنلاند، به هدف شما از سفر بستگی دارد. اگر می خواهید از بارش برف و ورزش های زمستانی لذت ببرید، از دسامبر تا مارس برترین زمان است. برای اینکه از هوای آفتابی بهاری و زنده شدن طبیعت لذت ببرید، از آوریل تا مه برترین زمان برای سفر است. اگر می خواهید روزهای گرم و بلند تابستانی و رویدادهای مختلف را تجربه کنید، ژوئن، ژوئیه و اوت برترین ماه های سال برای سفر به فنلاند هستند.

هزینه های سفر

اقامت

هزینه اقامت در خوابگاه هاستل ها بین 25 تا 35 یورو (90 هزار تا 130 هزار تومان) است. اتاق های خصوصی هاستل ها، 50 تا 80 یورو (180 هزار تا 290 هزار تومان) هزینه دارند. معمولا همه هاستل ها وای فای رایگان دارند و بعضی از آن ها صبحانه رایگان هم می دهند. اگر چادر مسافرتی همراه دارید، اردوگاه های مختلفی در سراسر این کشور وجود دارد. هزینه اقامت در یکی از آن ها با امکانات پایه بین 10 تا 25 یورو (36 هزار تا 90 هزار تومان) است. امکان اقامت و چادر زدن در دل طبیعت وجود دارد البته باید مراقب خود باشید و به طبیعت احترام بگذارید.

هزینه اقامت در هتل های مقرون به صرفه شبی 50 تا 80 یورو (180 هزار تا 290 هزار تومان) است. هزینه هتل های میان رده از شبی 100 یورو (360 هزار تومان) شروع می گردد. در سایت Airbnb هم می توانید اقامتگاه های مقرون به صرفه پیدا کنید. هزینه اقامت در یک اقامتگاه اشتراکی از 20 تا 30 یورو شروع می گردد. هزینه کرایه آپارتمان کامل از شبی 55 یورو (200 هزار تومان) شروع می گردد ولی میانگین آن 90 یورو (330 هزار تومان) است.

غذا

انواع غذاهای مقرون به صرفه مثل ساندویچ، پیتزا و کباب در حدود 8 تا 11 یورو (30 هزار تا 40 هزار تومان) قیمت دارند. بسیاری از رستوران ها وعده ویژه ناهار دارند که قیمت آن 12 یورو (44 هزار تومان) است. در سوپرمارکت ها هم می توانید انواع غذاهای نیمه آماده را با 5 تا 6 یورو (18 هزار تا 22 هزار تومان) بخرید. یک وعده غذا در مک دونالد یا سایر رستوران های فست فود زنجیره ای، بین 6 تا 8 یورو (22 هزار تا 30 هزار تومان) قیمت دارد. اگر خودتان آشپزی کنید هزینه خرید مواد غذایی ضروری برای یک هفته در حدود 85 تا 125 یورو (310 هزار تا 454 هزار تومان) می گردد.

حمل و نقل عمومی

برترین راه برای سفر داخل فنلاند، استفاده از اتوبوس است. بلیط یک طرفه برای جهت 100 کیلومتری در اتوبوس های عادی حدود 19 یورو (70 هزار تومان) قیمت دارد. اتوبوس های تندور بیشتر قیمت دارند و هزینه آن ها در حدود 22 یورو (80 هزار تومان) است. اتوبوس های محلی داخل شهری بین 2/5 تا 3/5 یورو (9 تا 13 هزار تومان) هزینه دارند. اگر می خواهید با قطار سفر کنید، بلیط آن از هلسینکی تا تامپره بین 25 تا 35 یورو (90 هزار تا 130 هزار تومان) است. قطار هلسینکی به اولو 60 یورو (220 هزار تومان) هزینه دارد. بلیط یک طرفه به سن پترزبورگ در حدود 45 یورو (160 هزار تومان) قیمت دارد. برای سفر از هلسینکی به استکهلم هم فرابر وجود دارد که قیمت آن بین 50 تا 150 یورو (180 هزار تا 550 هزار تومان) است. تقریبا در همه شهرها امکان کرایه دوچرخه وجود دارد و هزینه آن برای یک روز 15 تا 20 یورو (55 هزار تا 73 هزار تومان) و برای یک هفته 70 یورو (255 هزار تومان) است.

فعالیت های تفریحی

کروز های گشت وگذار در هلسینکی در حدود 25 یورو (90 هزار تومان) هزینه دارند. تور لاپلند در حدود 125 یورو (454 هزار تومان) قیمت دارد و قیمت تورهای چند روزه به هزار یورو هم می رسد. بیشتر موزه ها و جاذبه های گردشگری بزرگ بین 5 تا 15 یورو (18 هزار تا 55 هزار تومان) هزینه دارند.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی: 60 تا 80 یورو (220 هزار تا 290 هزار تومان)

این هزینه پیشنهادی، در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. با به کار بستن نکات زیر می توانید این هزینه را باز هم کاهش دهید.

صرفه جویی در هزینه ها

در بوفه رستوران ها غذا بخورید

بسیاری از رستوران ها برای وعده ناهار غذای ویژه ای در بوفه رستوران عرضه می نمایند که مقرون به صرفه تر است و بین 8 تا 12 یورو (30 هزار تا 44 هزار تومان) قیمت دارد. با این کار می توانید هم غذاهای محلی را امتحان کنید و هم از تخفیف ویژه بهره ببرید.

از سرویس کوچ سرفینگ بهره ببرید

استفاده از سرویس کوچ سرفینگ در این کشور بسیار رایج است. در این سایت می توانید میزبان های زیادی پیدا کنید که تمایل دارند به رایگان از شما در منزل خود پذیرایی نمایند. علاوه بر اینکه هزینه اقامت شما به صفر می رسد می توانید با اهالی شهرها از نزدیک آشنا شوید و زندگی محلی را از نزدیک لمس کنید.

از سرویس کرایه اشتراکی اتومبیل بهره ببرید

اگر می خواهید در هزینه های رفت و آمد خود در این کشور صرفه جویی کنید، برترین کار استفاده از سرویس های کرایه اشتراکی خودرو است. اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که با یاری آن ها می توانید اتومبیل کرایه کنید و هزینه های خود را با دیگر مسافران تقسیم کنید مثلا اپلیکیشن های Kyydit و Carpool World. با یاری این نرم افزارها رانندگانی را پیدا می کنید که دنبال مسافر بیشتر هستند. استفاده از این سرویس البته رایگان نیست اما نسبت به اتوبوس و قطار مقرون به صرفه تر است و هزینه های سفر شما را به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد داد.

در فصل خلوت سال سفر کنید

از سپتامبر تا ماه مه، هوا در فنلاند سرد است اما در این مدت زمان، هزینه های سفر به فنلاند بسیار کاهش می یابد و شهرهای شلوغ و بزرگ، خلوت می شوند.

از تورهای گشت شهری رایگان بهره ببرید

یکی از نکات مثبت سفرهای اروپایی این است که در بسیاری از شهرها می توانید در تورهای پیاده روی رایگان شرکت کنید. این تورها روشی عالی برای بازدید از جاذبه های گردشگری، آشنایی با تاریخ و یادگیری در خصوص فرهنگ یک کشور هستند بدون اینکه بابت آن ها هزینه ای بپردازید. سایت Freetours.com یک تور برای هلسینیکی دارد. برای اطلاع از تورهای دیگر در شهرهای دیگر، با پذیرش هتل یا هاستل محل اقامتتان مشورت کنید.

کارت گردشگری هلسینکی بگیرید

اگر قصد دارید در سفر به هلسینکی از جاذبه های متعددی دیدن کنید این کارت مناسب شما است. این کارت شامل حمل و نقل رایگان با وسایل حمل و نقل عمومی، ورودی رایگان به بسیاری از جاذبه های گردشگری و تورهای گشت شهری رایگان با قایق یا اتوبوس است. کارت 24 ساعته گردشگری هلسینکی را می توانید با پرداخت 43 یورو (156 هزار تومان) بخرید. کارت های 48 ساعته و 72 ساعته به ترتیب 53 یورو (193 هزار تومان) و 63 یورو (229 هزار تومان) هزینه دارند.

جاذبه های گردشگری

فنلاند مقصد گردشگری کمتر شناخته شده ای است که جاذبه های گردشگری متنوع و بی نظیری دارد؛ از شهرهای تاریخی و فرهنگی گرفته تا جنگل و مجمع الجزایر و چشم مقدارای زیبای طبیعی. این کشور اروپایی با وجود اینکه کمتر از سایر کشورهای این قاره مورد توجه گردشگران واقع شده است، هیچ چیزی از آن ها کم ندارد جاذبه های تاریخی و فرهنگی در کنار طبیعت بکری که هم برای تفریحات زمستانی مناسب است و هم برای تفریحات تابستانی، دست به دست هم داده اند تا فنلاند یک مقصد گردشگری کامل و مجذوب کننده باشد.

هلسینکی، مقصد اصلی گردشگران فنلاند است؛ برترین موزه ها، گالری ها، رستوران ها و مراکز خرید فنلاند را در این شهر خواهید دید. به راحتی می توانید یک هفته تمام را به گشت وگذار در این شهر و جاذبه های فرهنگی و هنری بی نظیرش بگذرانید. کلیسای زیرزمینی Rock Church، آثار معماری پیرامون میدان Senate و تالار شهر از دیدنی های این شهر زیبا هستند.

اگر از علاقه مندان به هنر و تاریخ هستید، می توانید از موزه های فوق العاده ای چون موزه ملی فنلاند، موزه ملی هنر، موزه روباز فرهنگ بومی در جزیره Seurasaari، خانه های قدیمی چوبی و هزاران جاذبه تاریخی دیگر دیدن کنید. از هلسینکی می توانید برای سفرهای یک روزه و کوتاه به شهرها و منطقه ها اطراف برنامه ریزی کنید. در این شهرها علاوه بر لذت بردن از جاذبه های طبیعی مثل دریاچه ها و جنگل ها می توانید از شرکت در رویدادهای فرهنگی مختلف لذت ببرید.

جزایر الند (Aland)

جزایر الند یک مجمع الجزایر خودمختار بین سوئد و فنلاند است. این منطقه، یکی از منطقه ها سوئدی زبان فنلاند است و از چند جزیره بزرگ و نزدیک به 10 هزار جزیره کوچک تشکیل شده است. این منطقه تاریخ پرفراز و نشیبی دارد. مجمع الجزایر در سال 1809 به وسیله سوئدی ها به روسیه واگذار شد. در سال 1854 یک ناوگان بریتانیایی فرانسوی، این جزایر را اشغال کردند و استحکامات آن را نابود کردند. امروزه حدود 27500 نفر در الند زندگی می نمایند که در حدود 11 هزار نفر آن ها در شهر اصلی یعنی Mariehamn ساکن هستند.

منبع عایدی اصلی این جزایر از ابتدا کشتی رانی و تجارت بوده است بنابراین در این منطقه موزه های مختلفی با موضوع تجارت دریایی و نیروی دریایی نظامی در این منطقه وجود دارد که در سفر به این جزایر برای آشنایی با تاریخچه این صنعت و تجارت باید از آن ها دیدن کنید. علاوه بر این موزه ها می توانید در Kastelholm از موزه روباز Jan Karlsgården دیدن کنید که نحوه مزرعه داری در سال 1890 را نشان می دهد.

گذشته از همه اینها، یکی از مهم ترین عوامل جذب گردشگران به این منطقه، طبیعت بکر و زیبای آن است. در میانه تابستان یک جشن باستانی برای گرامی داشت طولانی ترین روز سال برگزار می گردد. در این منطقه رستوران های فوق العاده ای برای امتحان کردن طعم غذاهای محلی وجود دارد.

هامنلینا (Hameenlinna)

این شهر که نام سوئدی آن Tavastehus است در کنار دریاچه باریک و بلند Vanajavesi واقع شده است. این شهر به وسیله حکمران سوئدی Per Brahe در سال 1630 پایه گذاری شده است. قلعه ی قرن سیزدهمی Tavastehus با آجرهای قرمزرنگ یکی از مهم ترین دیدنی های این منطقه است. شهر هامنلینا در سال 1777 به مکان فعلی خود منتقل شده است. در مرکز این شهر میدان قدیمی Market Square واقع شده است. در اطراف این میدان جاذبه های گردشگری متعددی واقع شده اند از جمله کلیسای Lutheran که تندیسی از Paavo Cajander در باغ روبه روی آن وجود دارد. در جنوب میدان تالار شهر واقع شده است. شمال میدان، موزه سیبلیوس (Sibelius) و کمی آن طرف تر پارک سیبلیوس قرار گرفته اند. سیبلیوس یکی از آهنگسازان مشهور فنلاندی است. در نزدیکی این پارک موزه تاریخ هامنلینا واقع شده است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. سفر به این شهر بدون بازدید از قلعه واقع در کرانه های Vanajavesi کامل نمی گردد.

هلسینکی

هلسینکی که نام سوئدی آن Helsingfors است، مرکز کشور زیبای فنلاند است. جاذبه های فرهنگی زیادی در این شهر در انتظار گردشگران خواهد بود مثلا موزه ملی فنلاند، موزه شهر هلسینکی، گالری هنر فنلاندی که شامل آثار کلاسیک و مدرن از هنرمندان این کشور است و سه تئاتر بزرگ. از سال 1950 به بعد، نواحی حومه هلسینکی هم رشد نموده اند و پیشرفت قابل توجهی داشته اند. بیشتر آن ها خارج از محدوده شهر و در استان Uusimaa قرار دارند. در این منطقه ها شهری اطراف هلسینکی هم ساختمان ها و کلیساهای قدیمی متعددی وجود دارد.

ییواسکیلا (Jyväskylä)

این شهر در سال 1837 به وسیله تزار نیکولای یکم پایه گذاری شد. این شهر کوچک در شمال دریاچه ی Jyväsjärvi واقع شده است. این دریاچه به وسیله تنگه ای باریک به نام Aijälänsalmi به دریاچه Päijänne متصل شده است. دریاچه Päijänne دومین دریاچه بزرگ و عمیق ترین دریاچه فنلاند است. این شهر یک تقاطع ترافیکی مهم در فنلاند و یکی از مراکز فرهنگی و شهرهای صنعتی این کشور است. مجذوب کنندهیت این شهر بیشتر به خاطر ترکیب خانه های چوبی قدیمی با بناهای سنگی مدرن است. اولین مدرسه هدایت فنلاندی زبان در سال 1858 در این شهر شروع به کار نموده است. دانشگاه این شهر در سال 1934 افتتاح شده است. در باغ Kirkkopuisto یک کلیسا به سبک نئوگوتیک وجود دارد. در نزدیکی این کلیسا، یک بنای یادبود برای نویسنده فنلاندی، مینا کانت ساخته شده است. از اینجا تا بندر، سه بنای مشهور وجود دارد که معمار مشهور فنلاندی یعنی آلوار آلتو آن ها را ساخته است؛ تئاتر شهر، مقر پلیس و ساختمان ادارات دولتی محلی. در شمال شهر، یک کلیسای ارتدکس به سبک نئوکلاسیک دیده می گردد. فستیوال بین المللی هنر ییواسکیلا هر سال در ماه ژوئن برگزار می گردد و یکی از قدیمی ترین رویدادهای فرهنگی سالانه در فنلاند است.

شفق قطبی

برای بیشتر افراد، دیدنی شفق های قطبی، تجربه ای است که فقط یک بار در طول زندگی اتفاق می افتد. فنلاند یکی از برترین کشورهایی است که در آن امکان دیدنی این پدیده شگفت انگیز وجود دارد. برترین جا برای دیدنی شفق های قطبی در فنلاند، لاپلند است البته زمانی که فصل مناسب دیدنی شفق قطبی فرا برسد حتی در جنوبی ترین منطقه ها این کشور، امکان مشاهده این پدیده وجود دارد. در شمال، از ماه سپتامبر تا مارس، اگر آسمان صاف باشد گردشگران حتما پیروز می شوند که شفق قطبی را دیدن نمایند. تعداد زیادی هتل در نواحی شمالی این کشور، فقط برای کسانی در نظر گرفته شده اند که برای رصد این پدیده سفر می نمایند. علاوه بر این، موسسه هواشناسی فنلاند این امکان را برای افراد فراهم نموده است تا به طور رایگان ثبت نام نمایند و به وسیله ایمیل، هشدارهای مرتبط و برترین زمان برای رصد شفق قطبی را دریافت نمایند.

دریاچه سایما (Saimaa) و شهر ساوونلاینا (Savonlinna)

بیشتر منطقه ها شرقی فنلاند را دریاها و دریاچه ها در بر گرفته اند. ده ها هزار رودخانه، برکه، دریاچه و تالاب در این بخش از این کشور وجود دارند. یکی از بزرگ ترین دریاچه های این منطقه، دریاچه بزرگ سایما مشهور به دریاچه هزار جزیره است. این دریاچه وسعی معادل 1300 کیلومتر مربع دارد که شامل تعداد زیادی جزیره است. آب این دریاچه به وسیله رود Vuoksi خارج می گردد. این رود دریاچه را به سمت شمال شهر ایماترا (Imatra) ترک می نماید و در نهایت به دریاچه لادوگا (Ladoga) در روسیه می ریزد. سواحل پر از تپه این دریاچه و بیشتر جزایر، تقریبا به طور کامل با جنگل های کاج پوشیده شده اند و در نواحی شمالی، جنگل های توس قابل مشاهده هستند.

ساوونلاینا یکی از مهم ترین شهرهای منطقه دریاچه ای فنلاند است. این شهر، یک مرکز اسپا و یک مقصد محبوب گردشگری در فنلاند است که در اطراف قلعه Olavinlinna توسعه یافته است. قدیمی ترین بخش این شهر، به شکل زیبایی در جزیره ای بین دو گذرگاه آبی قرار گرفته است و بخش های نوتر شهر در زمین های اصلی غربی واقع شده اند. این شهر یکی از اصلی ترین شهرهای ارائه دهنده خدمات قایق سواری در دریاچه سایما است. از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به قلعه Olavinlinna اشاره نمود. این قلعه، به زیبایی بازسازی شده است و اتاق ها و تالارهای متعددی دارد که برای برگزاری کنفرانس ها و پذیرش افراد عالی رتبه مورد استفاده قرار می گرفته است. از میان تالارهای این مجموعه می توان به تالار کنگره، تالار بزرگ و تالار پادشاه اشاره نمود.

این مجموعه، سه برج بزرگ گرد هم دارد که همچنان پابرجا هستند. یکی از آن ها برج کلیسا است که یک شاپل کوچک است و هنوز هم مراسم مذهبی و مراسم ازدواج در آن ها برگزار می گردد. یک کافه تابستانی هم در این مجموعه وجود دارد.

در شرق این شهر، کلیسای کریماکی (Kerimäki) را خواهید دید که بزرگ ترین کلیسای چوبی جهان است. این کلیسا بین سال های 1844 تا 1847 ساخته شده است و 45 متر طول، 42 متر عرض و 37 متر ارتفاع دارد. فضای داخلی این کلیسا گنجایش 5000 نفر را دارد.

دریاچه Puruvesi که کمتر از یک کیلومتر از کلیسا فاصله دارد، یکی از زلال ترین دریاچه های جهان است. آب این دریاچه به قدری پاک و خالص است که آن را می توانید مستقیما از دریاچه بنوشید.

یکی از فعالیت های تفریحی مجذوب کنندهی که در این منطقه حتما باید امتحان کنید، تورهای کروز است. از این شهر، سفرهای با قایق به شهرهای دریاچه سایما وجود دارد.

پارک ملی Lemmenjoki

برای اینکه محیط های شگفت انگیز طبیعی شمالی را تجربه کنید برترین مقصد همین پارک ملی است. این پارک، بزرگ ترین پارک فنلاند و یکی از گسترده ترین منطقه ها طبیعی در کل اروپا است. برای علاقه مندان به پیاده گردی در دل طبیعت، کیلومترها جهت پیاده روی تعیین شده وجود دارد. در این جهتها کلبه های جنگلی متعددی دیده می گردد که بعضی از آن ها رایگان هستند و بعضی از آن ها که امکانات ویژه ای مثل سونا دارند، با هزینه قابل قبولی قابل کرایه کردن هستند. رودخانه ای به همین نام در این پارک جریان دارد که به زیبایی از دره ای احاطه شده با درختان سربه فلک کشیده کاج می گذرد. گردشگران برای گشت وگذار در این دره و رودخانه می توانند قایق کرایه نمایند یا در تورهای مختلف شرکت نمایند. در این پارک علاوه بر لذت بردن از چشم مقدارای زیبای طبیعی و جنگل های شمالی، از دیدنی حیات وحش هم لذت خواهید برد. خرس قهوه ای، گرگ، عقاب طلایی و انواع گوزن شمالی از گونه های حیات وحش هستند که در این پارک زندگی می نمایند.

اولو (Oulu)

شهر کوچک و زیبای اولو که در زبان سوئدی به آن Uleåborg می گویند، در نزدیکی انتهای شمالی خلیج بوتنی در دهانه رود اولو واقع شده است. دانشگاه این شهر در سال 1959 تاسیس شده است. در فصل بهار، رویدادهای ورزشی متعددی در این شهر برگزار می گردد از جمله رقابت های اسکی. در اواخر قرن شانزدهم میلادی، پادشاه جان سوم سوئد، قلعه ای در جزیره Linnansaari ساخت؛ جزیره ای که در دهانه رود اولو واقع شده است. این شهر به مرور زمان حوالی این قلعه رشد یافت. در سال 1822، اولو تقریبا به طور کلی در آتش سوخت و ویران شد. این شهر به سرعت طبق برنامه ارائه شده به وسیله Johan Albrecht Ehrenström بازسازی شد. در قرن نوزدهم، تجارت قطران در این منطقه رواج یافت و در پی آن، شهر اولو هم رونق گرفت.

از دیدنی های این شهر می توان به کلیسای جامع اشاره نمود که بین سال های 1770 تا 1772 ساخته شده است. در سمت چپ ورودی این کلیسا، یادبودی برای کشته شدگان جنگ داخلی 1918 واقع شده است. باغ گیاه شناسی، موزه و کتابخانه شهر و یک تئاتر تابستانی، از دیگر دیدنی های این منطقه هستند.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری محبوب این شهر، مرکز علمی Tietomaa است که در شرق باغ گیاه شناسی اولو واقع شده است. در فصل تابستان، گردشگران از گشت وگذار در میدان مارکت اسکوئر (Market Square) با کافه ها و قنادی های قدیمی اش لذت می برند و رویدادهای فرهنگی مختلف را دیدن می نمایند.

پارک ملی مجمع الجزایر

این پارک ملی که به طور خلاصه ANP هم نامیده می گردد در سال 1983 ساخته شده است. جزایری که این پارک ملی را تشکیل داده اند، ترکیبی از فرهنگ های سوئدی، روسی و فنلاندی هستند. علاوه بر این تنوع فرهنگی، این جزایر فنلاند مقصدی عالی برای کسانی هستند که دوست دارند فعالیت های تفریحی در دل طبیعت را تجربه نمایند. در این جزیره ها، آسمان و دریا به هم می رسند و گردشگران احساس می نمایند که در لبه جهان استراحت می نمایند. در این منطقه، هوا پاک و دریا کاملا آرام است. قایق های بادبانی روی آب های کریستالی و زیر آسمان پر از غاز و پرستوی دریایی، به آرامی حرکت می نمایند.

اینجا برترین مکان برای دیدنی شیرهای دریایی و ماهیگیری است. نزدیک به 60 هزار نفر هر سال از این پارک بازدید می نمایند اما به علت وسعت زیاد پارک، هیچ وقت شلوغ و پرازدحام نمی گردد. در این پارک به راحتی می توانید یک مکان خلوت و دنج برای استراحت پیدا کنید. تمام خطوط ساحلی فنلاند با این جزایر زیبا مزین شده اند. از دیدنی ترین جزایر این مجموعه که در بازدید از پارک نباید آن ها را از دست بدهید جزیره های جورمو (Jurmo)، نوتو (Noto)، اوتو (Uto)، آسپو (Aspo) و هوتسکار (Houtskär) است.

تامپره (Tampere)

تامپره که در زبان سوئدی به آن Tammerfors می گویند یکی از دوست داشتنی ترین شهرهای فنلاند است. این شهر در سال 1779 به عنوان یک سکونتگاه صنعتی پایه گذاری شد و امروزه سومین شهر بزرگ فنلاند و شهر صنعتی مهم این کشور است. این شهر علاوه بر این بزرگ ترین شهر جزیره ای منطقه اسکاندیناوی هم محسوب می گردد. این شهر بین دو دریاچه واقع شده است؛ یکی دریاچه Pyhäjärvi در جنوب و دیگری دریاچه Näsijärvi در شمال. این دو دریاچه با مجموعه ای از تنداب ها به طول 900 متر به هم متصل می شوند. این شهر بیشتر به خاطر رویدادهای فرهنگی و زندگی فرهنگی فعالی که در آن جریان دارد مشهور است. تئلاتر روباز، فستیوال های متعدد و تیم های ورزشی پرطرفدار از این شهر یک مرکز فرهنگی فوق العاده ساخته اند. بعد از اینکه فنلاند در سال 1809 تحت کنترل روسیه در آمد، توسعه این شهر به وسیله تزارها ارتقا یافت. در حال حاضر صنعت اصلی این شهر فراوریات فلزی، فراوری کفش و منسوجات است.

خیابان اصلی تامپره، هامینکاتو (Hämeenkatu) نام دارد که از ایستگاه قطار تا میدان مرکز ادامه دارد. در میدان پلی به نام هامینسیلتا ( Hämeensilta) ساخته شده است که 4 تندیس دارد و این تندیس ها را وینو آلتونن ( Wäinö Aaltonen) ساخته است. علاوه بر تئاترهای متعدد شهر که معروفیت جهانی دارند، این شهر امکانات فرهنگی و تفریحی دیگری هم دارد از جمله کتابخانه شهر، موزه لنین، پارک های متعدد، دریاچه ها و شهربازی سارکانیمی (Särkänniemi). در محدوده این شهر تقریبا 200 دریاچه وجود دارد. در سفر به این شهر حتما از دهکده ها و روستاهای قدیمی رووسی (Ruovesi) و ویرات (Virrat) و دیدن کنید.

تورکو (Turku)

توروکو شهری در جنوب غربی فنلاند است و در زبان سوئدی Åbo نامیده می گردد. این شهر، قدیمی ترین شهر این کشور است که زمان مرکز بوده و در خلیج بوتنی در دهانه اوراجوکی (Aurajoki) واقع شده است. تقریبا 5 درصد از جمعیت این شهر، سوئدی زبان هستند و این شهر گردشگران زیادی را از کشور همسایه سوئد به سوی خود می کشاند. این منطقه جایی است که جانشینان وایکینگ های سوئدی در قرن دوازدهم به زمین نشستند و سرزمینی را فتح کردند که امروزه فنلاند نامیده می گردد.

در سال 1810 مقر دولت به هلسینکی منتقل شد. در دهه 1970، تورکو به عنوان یک مرکز گردشگری توسعه یافت. یکی از تقاطع های اصلی این شهر میدان مارکت اسکوئر (Market Square) است که در کرانه های شمالی رود اوراجوکی واقع شده است. اینجا برترین مکان برای استراحت کردن در کافه ها و سر زدن به قنادی ها است. در این میدان یک مرکز خرید با سقف شیشه ای به نام مرکز خرید هانسا (Hansa) ، یک کلیسای زیبای ارتدکس و یک تئاتر سوئدی وجود دارد.

در قسمت شرقی میدان کلیسای جامع، یک کلیسای جامع واقع شده است که در سال 1230 پایه گذاری شده است. این کلیسای آجری بزرگ، به سبک رومانسک ساخته شده و بعدها قسمت هایی به سبک های گوتیک و رنسانس به آن افزوده شده است از جمله یک برج بلند 97 متری که مشرف به شهر واقع شده است.

در کرانه های رود، کشتی های قدیمی متعددی وجود دارد که به رستوران تبدیل شده اند و پاتوق گردشگران هستند. یکی دیگر از دیدنی های این شهر، قلعه قدیمی است که در غرب تورکو و در ندیکی بندر واقع شده است. این قلعه حوالی سال 1300 روی زمینی ساخته شده که جزیره ای در دهانه رود بوده است. این قلعه بعدها یعنی در قرون شانزدهم و هفدهم میلادی توسعه پیدا نموده و امروزه به موزه تاریخ تورکو تبدیل شده است.

واسا (Vaasa)

واسا شهری است که در دهه 1300 پایه گذاری شده و شهری مهم در دوران حکومت سوئد بر فنلاند بوده است. شهر اصلی در سال 1852 در آتش سوخت و ویران شد و بعدها به 6 کیلومتری شمال غرب و در کنار یک بندر بهتر، منتقل شد. بقایای شهر قدیمی امروزه به یک پارک بزرگ تبدیل شده اند که بازدید از آن خالی از لطف نیست. 34 درصد از جمعیت این شهر سوئدی زبان هستند و این شهر هنوز هم اشتراکات زیادی با سوئد دارد. در مرکز شهر میدانی واقع شده است که با کافه ها، مغازه ها و رستوران های متعدد و زیبا احاطه شده است. گردشگران می توانند در بندرگاه قدم بزنند. از دیگر جاذبه های این شهر می توان به موزه هنر مدرن، موزه Ostrobothnian، موزه هنر Tikanoja و موزه دریایی واسا اشاره نمود. در سمت شرق مرکز شهر در یک جزیره، پارک آبی Tropiclandia واقع شده است که مجموعه ای بی نظیر از تفریحات آبی، استخر، سونا و سرسره آبی در آن وجود دارد.

در شمال شهر می توانید از پارک ملی Kvarken دیدن کنید که محیطی فوق العاده برای پیاده گردی در طبیعت دارد و فرصتی عالی برای دیدنی پرندگان است. رویدادهای فرهنگی متعدد و جالبی در این شهر برگزار می گردد که از میان آن ها می توان به شب هنر و فستیوال موسیقی Korsholm اشاره نمود. این فستیوال یکی از برجسته ترین فستیوال های موسیقی مجلسی است. علاوه بر اینها، واسا آفتابی ترین شهر فنلاند است.

رژیم غذایی

آشپزی فنلاندی به خاطر ترکیب خوراکی های سنتی و شیوه های بومی آشپزی با بالاترین سطح آشپزی جهان و شیوه ها و تکنیک های نو مشهور است. انواع گوشت و ماهی شامل گوشت گوزن و گوساله نقش مهمی در غذاهای سنتی بخشی از این کشور دارند و از مواد غذایی اصلی محسوب می شوند. در بخش دیگر، سبزیجات و انواع قارچ در غذاها به وفور یافت می شوند و ماده غذایی اصلی برای تهیه غذاهای محلی هستند.

در پخت غذاهای محلی از غلات کامل و میوه های وحشی هم استفاده می گردد. شیر و مشتقات آن هم در بعضی از دستورات غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و هم نوشیدنی های مختلف از آن ها تهیه می گردد. استفاده از انواع شلغم در آشپزی سنتی این کشور رواج داشته اما بعد از معرفی سیب زمینی در قرن هجدهم، سیب زمینی جای آن را گرفته است و دیگر مثل گذشته رایج نیست.

در ادامه با تعدادی از غذاهای سنتی فنلاند آشنا می شویم.

نان فنلاندی، نان چاودار (Ruisleipä)

یکی از رایج ترین صبحانه های اهالی فنلاند، دوقطعه نان چاودار فنلاندی است که با ژامبون و پنیر پر می گردد. کسانی که دوست دارند صبحانه مفصل تری بخورند، قطعات گوجه، کاهو و خیار هم به این ساندویچ اضافه می نمایند. البته این ساندویچ فقط به صبحانه اختصاص ندارد و هر زمان از روز که تمایل داشته باشید می توانید آن را امتحان کنید.

اگر در هتل های لوکس هلسینکی اقامت کنید، معمولا در بوفه آن ها همواره نان چاودار فنلاندی پیدا می گردد. در غیر این صورت می توانید نان، پنیر و ژامبون را از فروشگاه های محلی بخرید. حتی ساندویچ آماده نان چاودار و ژامبون هم در سوپرمارکت ها به فروش می رسد. کافه ها هم معمولا این ساندویچ را به مشتریان عرضه می نمایند.

شیربرنج (Riispuuro)

این غذا با آب، شیر کامل، شکر و برنج تهیه می گردد. گاهی به آن کره هم اضافه می نمایند و در ایام کریسمس برای اینکه عطر و طعم دیگری به این غذا بدهند، آن را با دارچین طعم دار می نمایند. این یک صبحانه رایج در فنلاند و لذیذ و البته سنگین است. البته این روزها چون بیشتر افراد درگیر مشغله های زندگی هستند، کمتر کسی در خانه شیربرنج می پزد اما معمولا برای روزهای کریسمس این صبحانه را آماده می نمایند و همه اعضای خانواده دور یک میز جمع می شوند و صبحانه می خورند.

از فروشگاه های محلی می توانید شیربرنج آماده بخرید و آن را امتحان کنید. در بعضی هتل هایی که صبحانه سرو می نمایند هم ممکن است شیربرنج پیدا کنید.

سوپ نخودفرنگی (Hernekeitto) و پنکیک

سوپ نخود فرنگی در تابستان با نخود تازه و در زمستان با نخود خشک شده تهیه می گردد. از دیگر مواد تشکیل دهنده این سوپ می توان برگ بو، پیاز، گوشت و نمک و فلفل را نام برد. این سوپ یکی از سوپ های محبوب فنلاندی ها به خصوص در میان افراد مسن است. این سوپ معمولا در روزهای پنجشنبه در رستوران های سنتی فنلاند سرو می گردد و در کنار آن پنکیک و مربا یا خامه فرم گرفته قرار می دهند. همراه با سوپ، نان چاودار می خورند. البته این غذا یک غذای فصلی است و معمولا در زمستان سرو می گردد. اگر در رستوران ها سوپ نخودفرنگی پیدا نکردید، از سوپرمارکت ها می توانید سوپ نیمه آماده تهیه کنید. البته این سوپ ها به مقدار سوپ های تازه، لذیذ نیستند اما قیمت مناسبی دارند.

سوپ سالمون (Lohikeitto)

این سوپ یکی دیگر از سوپ های محبوب فنلاندی است که در تمام فصول سال مصرف می گردد. این سوپ را با سالمون، سیب زمینی، هویج، پیاز و خامه یا شیر کامل می پزند و با فلفل شیرین و شوید طعم دار می نمایند. این غذا را با کره و نان چاودار سرو می نمایند. بسیاری از رستوران های فنلاند این سوپ را در منوی خود دارند به خصوص رستوران های سنتی.

سوپ سوسیس (Siskonmakkarakeitto)

این غذا یکی از عجیب ترین غذاهایی است که در فنلاند با آن روبرو خواهید شد. برای تهیه این سوپ از نوعی سوسیس خام استفاده می نمایند که فقط مخصوص تهیه این سوپ فراوری می گردد. رستوران های بسیار کمی این غذا را در منوی خود به مشتریان عرضه می نمایند و بیشتر فنلاندی ها این سوپ را خودشان در منزل تهیه می نمایند چون پخت آن بسیار ساده است. اما اگر در منوی رستورانی این سوپ را دیدید حتما آن را امتحان کنید.

کوفته فنلاندی با پوره سیب زمینی (Lihapullat muusilla) با مربای کوبری (puolukkahillolla)

این غذا یکی از غذاهای محبوب فنلاندی به خصوص برای بچه ها است. این غذا بسیار به مدل سوئدی اش شباهت دارد و آن را با پوره سیب زمینی، سس قهوه ای و مربای بلوبری یا مورد قرمز صحرایی سرو می نمایند. در بیشتر رستوران های سنتی فنلاند می توانید این غذا را پیدا کنید که اتفاقا قیمت مناسبی هم دارد.

ماکارونی با سس گوشت چرخ نموده (Makaronilaatikko)

برای تهیه سس این غذا علاوه بر گوشت چرخ نموده از شیر کامل هم استفاده می نمایند. این غذا محبوب بچه ها و البته دانشجویان است چون سریع آماده می گردد. اگر قصد دارید سفری کم هزینه داشته باشید، این غذا یکی از مقرون به صرفه ترین غذاهایی است که می توانید در سفر نوش جان کنید. در کافه ها و رستوران های کوچک و محلی می توانید این غذا را پیدا کنید. بعلاوه سس آماده غذا در فروشگاه ها وجود دارد و خودتان می توانید این غذا را بپزید. این غذا البته غذایی خاص و منحصربه فردی نیست اما مقرون به صرفه است و به سرعت آماده می گردد.

خوراک گوشت (Karjalanpaisti)

این غذا یکی از غذاهای ساده و البته لذیذی است که در فنلاند می توانید نوش جان کنید. برای تهیه آن از ظرف های مخصوصی استفاده می نمایند و آن را در فر یا تنور برای چندین ساعت و به مدت طولانی می پزند. بعد از این مدت، گوشت غذا به خوبی می پزد و در دهان آب می گردد. این غذا بعد از یک گردش زمستانی واقعا می چسبد. این غذا معمولا در رستوران ها سرو نمی گردد چون مراحل تهیه آن بسیار زمان بر است. بنابراین برای امتحان کردن این غذا یا خودتان باید دست به کار شوید یا در خانه یکی از اهالی آن را امتحان کنید. برای تهیه این غذا باید از آرام پز بهره ببرید. این غذا را معمولا با پوره سیب زمینی سرو می نمایند.

دلمه کلم (Kaalikääryleet)

برای تهیه این غذا ابتدا برگ های کلم را بلانش یا نیم پز می نمایند سپس موادی مثل گوشت چرخ نموده و برنج را در آن می پیچند. رول های کلم را در فر یا تنور می پزند و غذای آماده شده را با پوره سیب زمینی سرو می نمایند. البته این غذا را در بسیاری از کشورهای جهان می توانید با دستورها و مواد تشکیل دهنده کم وبیش مشابه پیدا کنید. بیشتر رستوران ها این غذا را سرو نمی نمایند و برای امتحان کردن آن باید رستوران های سنتی را بگردید یا در خانه اهالی شهر آن را امتحان کنید.

ماهی سرخ شده (Paistettu muikku)

این غذا معمولا یک غذای تابستانی است. برای تهیه آن ماهی vendace را با آرد گندم و سوخاری می پوشانند و آن را در کره سرخ می نمایند تا ترد و طلایی گردد. این غذا را معمولا با مایونز با طعم سیر و لیموترش تازه سرو می نمایند. در فصل تابستان این غذا را در بازارچه های غذای تابستانی در نزدیکی شهرها و بندرها می توانید به سادگی پیدا کنید. هم اهالی شهرها و هم گردشگران این غذا را دوست دارند.

پای گوشت (Lihapiirakka)

این غذای لذیذ و پرانرژی با خمیری شبیه به خمیر دونات تهیه می گردد و آن را با گوشت چرخ نموده و برنج پر می نمایند. سپس خمیرهای آماده شده را در روغن فراوان سرخ می نمایند. این غذا یکی از غذاهای خیابانی محبوب فنلاند است بنابراین اگر در فنلاند در پی یک غذای خیابانی لذیذ می شد، پای گوشت را امتحان کنید. علاوه بر فروشنده های خیابانی، غرفه های کوچک و بزرگ غذاخوری هم این غذا را دارند.

سوسیس فنلاندی (Makkara)

سوسیس های محلی معمولا لذیذ هستند. سوسیس فنلاندی هم از این قاعده مستثنی نیست. وقتی وارد مغازه محصولات پروتئینی می شوید، تنوع سوسیس ها نظر شما را جلب خواهد نمود. در فصل تابستان، چشم انداز ای که در پارک ها بسیار با آن روبرو می شوید، گروه هایی از دوستان صمیمی و خانواده ها هستند که دور هم سوسیس کباب می نمایند. شما هم در سفر به فنلاند به یکی از فروشگاه ها سر بزنید و یکی از انواع سوسیس های محلی را بخرید و از خوردن آن در دل طبیعت لذت ببرید.

رول دارچینی (Korvapuusti)

رول دارچینی یکی از شیرینی ها و دسرهای لذیذ فنلاندی است که برای تهیه آن رول های خمیر را با شکر، کره و دارچین پر می نمایند و می پزند. این اسنک لذیذ را همراه با قهوه در کافی شاپ ها می توانید امتحان کنید. در فنلاند در هر فروشگاه و کافه ای می توانید رول دارچینی پیدا کنید.

نان پنیری با مربای تمشک شمالی (Leipäjuusto lakkahillolla)

این نان پنیری را به طور سنتی با مربای تمشک می خورند. این غذا یکی از غذاهای سنتی فنلاند است که آن را فقط در این کشور می توانید پیدا کنید. نکته عجیب در خصوص این نان این است که معمولا هم به عنوان دسر سرو می گردد و هم همراه با قهوه آن را می خورند. در فروشگاه های مختلف می توانید این نان را تهیه کنید. رستوران های کمی این دسر را در منوی خود عرضه می نمایند. اگر می خواهید آن را امتحان کنید باید از فروشگاه های مواد غذایی نان و مربا را جدا تهیه کنید.

پای بلوبری (Mustikkapiirakka)

پای بلوبری یکی دیگر از دسرهای لذیذ و مشهور فنلاندی است که معمولا به عنوان دسر خورده می گردد و آن را در کافه ها هم می توانید پیدا کنید. البته این دسر را خودتان هم می توانید به سادگی تهیه کنید. برای تهیه ان خمیر پایه پای را آماده کنید، روی آن مخلوط بلوبری یخ زده و پودر شکر و آرد سیب زمینی بریزید و آن را در فر بپزید تا زمانی که خمیر کاملا پخته گردد. درست کردن این دسر بسیار ساده است و بهتر است آن را گرم و همراه با سس وانیل یا بستنی وانیلی سرو کنید. این دسر یکی از دسرهای محبوب فنلاندی ها است به خصوص در فصلی که بلوبری فراوان است. در فصل بلوبری، این دسر در رستوران ها پیدا می گردد و در کافه ها هم می توانید آن را امتحان کنید. اگر نتوانستید آن را در سفر به فنلاند امتحان کنید، نگران نباشید چون درست کردن آن هر جای جهان که باشید و هر جا که بلوبری گیر بیاید، به سادگی امکان پذیر است.

نان تخم مرغی یا تست فرانسوی فنلاندی (Köyhät Ritarit)

این نان تخم مرغی مدل فنلاندی تست فرانسوی با کمی تغییر است. برای تهیه آن، نوعی نان شیرین را با دارچین و هل و کره طعم دار می نمایند آن را به تخم مرغ هم زده آغشته می نمایند و در روغن سرخ می نمایند. این نان را معمولا با خامه فرم گرفته، بستنی یا با میوه های فصل سرو می نمایند.

سوسیس و سیب زمینی سرخ نموده (Pyttipannu)

برای تهیه این غذا، سوسیس، پیاز و سیب زمینی را سرخ می نمایند و با تخم مرغ نیمرو سرو می نمایند. معمولا همراه با این غذا از سس کچاپ یا سس خردل استفاده می نمایند. این یک غذای حاضری در فنلاند است و آن را در رستوران ها نمی توانید پیدا کنید. ممکن است در رستوران های کوچک و محلی یا کافه ها بتوانید این غذا را پیدا کنید و امتحان کنید.

منبع: کجارو / planetware.com / nomadicmatt.com / prettywildworld.com
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2038

به "راهنمای سفر به فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید