تور ارزان روسیه: سوغات روسیه، برترین محصولات بومی شهرهای میزبان جام جهانی 2018

به گزارش مجله روگذر، ولگوگراد، نیژنی نووگورود و کالینینگراد، از شهرهای میزبان جام جهانی 2018 روسیه، مثل سایر شهرهای جهان، سوغات و صنایع دستی خاصی دارند. اگر برای سفر به این شهرها برنامه ریزی می کنید، بد نیست قبل از سفر، سوغات این شهرها و محصولات بومی روسیه را بشناسید.

تور ارزان روسیه: سوغات روسیه، برترین محصولات بومی شهرهای میزبان جام جهانی 2018

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

اگر برای شرکت در تور روسیه یا تور جام جهانی روسیه و تماشای مسابقات جام جهانی 2018 برنامه ریزی می کنید، بد نیست که قبل از سفر با سوغات این کشور و شهرهای میزبان مسابقات، آشنا شوید. سوغات روسیه تنوع قابل توجهی دارد و هر سلیقه ای که داشته باشید، هدیه ای مجذوب نماینده برای عزیزان تان پیدا خواهید کرد.

روسیه کشوری پهناور است و شهرهای و استان های بزرگ و متعددی دارد. همین پهناور بودن این کشور باعث شده که هر شهر و استانی، آداب و رسوم و فرهنگ خاصی داشته باشد. همین فرهنگ متفاوت منجر به ایجاد تنوع در سوغاتی شهرهای مختلف می گردد. موقعیت جغرافیایی نیز یکی از عواملی است که بر سوغات یک منطقه تاثیرگذار است.

در سفر به روسیه که میزبان جام جهانی 2018 است، فرصتی برایتان فراهم می گردد تا با فرهنگ متفاوت شهرهای میزبان این رویداد بزرگ ورزشی آشنا شوید. اگر قصد دارید تا گوشه ای از این فرهنگ متفاوت را به خانه ببرید یا عزیزان تان را در خاطرات سفر شریک کنید، ادامه این مطلب به شما یاری می نماید که برترین سوغاتی را پیدا کنید.

سوغات کالینینگراد

اگر از اهالی کالینینگراد در خصوص سوغاتی شهرشان بپرسید، بدون تردید دو مورد را حتما نام می برند؛ یکی کهربا و دیگری ماهی. در ادامه چند مورد از سوغاتی های کالینینگراد را معرفی می کنیم.

کهربا و زیورآلات دست ساز کهربایی

کهربا، صمغ فسیل شده درخت است که معمولا به علت رنگ و زیبایی طبیعی آن از دوران نوسنگی دارای ارزش است. معمولا از این ماده برای ساخت اشیاء تزئینی و جواهر استفاده می گردد. از دوران باستان تا به امروز کهربا به عنوان سنگ جواهری بسیار ارزشمند بوده و به شکل های مختلف درآورده شده است.

کهربا از زمان های قدیم در روسیه و به خصوص کالینینگراد استخراج می شده است و از آن در ساخت زیورآلات استفاده می کردند. امروزه این زیورآلات با طراحی های مدرن و خاصی ساخته می شوند و آن ها را در کالینینگراد به راحتی در هر فروشگاه زیورآلات می توانید پیدا کنید. البته محصولات کهربایی فقط به زیورآلات محدود نمی گردد. اشیای کوچک و بزرگ تزیینی را هم می توانید از جنس کهربا بخرید. مثلا مهره های شطرنج، جعبه های جای جواهر و...

شکلات های دست ساز

نوعی از شکلات های بسیار لذیذ با بسته بندی های مجذوب نماینده در فروشگاه های سوغات کالینینگراد پیدا می گردد که آن ها را با مارزیپان، فندق، نوقا، کارامل و مواد مختلف تهیه می نمایند. تک تک شکلات ها با دست تهیه می شوند و شکل می گیرند و در تهیه آن ها فقط از مواد طبیعی استفاده می گردد. برای دوستان و عزیزان تان که به شکلات و شیرینی علاقه دارند، حتما این سوغاتی مجذوب نماینده و لذیذ را تهیه کنید.

ماهی

هر توریستی با توجه با سلیقه خود و اطرافیانش، سوغاتی خاصی از مقصد سفر انتخاب می نماید. بعضی از افراد سوغات خوراکی را ترجیح می دهند. در کالینینگراد می توانید انواع ماهی دودی و نمکی بسته بندی شده را تهیه کنید که برای حمل و نقل مناسب است.

سوغات شهر ولگوگراد

معمولا همه مسافران در شهرهای مختلف محصولاتی را به عنوان سوغات می خرند. بعضی از توریستان ترجیح می دهند سوغاتی هایی مثل مگنت و ماگ با طرح جاذبه های آن مقصد بخرند، ولی بعضی دیگر کوشش می نمایند تا محصولات بومی را پیدا نمایند که اهالی آن منطقه در تهیه و فراوری آن ها نقش داشته اند. اگر دنبال مگنت و ماگ و محصولات مشابه هستید، به راحتی آن ها را در هر فروشگاهی پیدا می نماید ولی پیشنهاد ما این است که محصولات بومی و سنتی را خرید و با این کار، قدمی در جهت توسعه توریستی مسئولانه بردارید. در ادامه، تعدادی از سوغاتی های شهر ولگوگراد را معرفی می کنیم.

روغن خردل

روغن خردل یکی از سوغاتی های خاص ولگوگراد است که در مزارع کشت خردل تهیه می گردد. این روغن، عطر و طعمی خاص و متفاوت دارد و بسیاری از غذاهای سنتی ولگوگراد با این روغن تهیه می گردد، مثلا سیب زمینی پخته که با روغن خردل طعم دار می گردد یا سس سیر و گوجه که در تهیه آن از روغن خردل استفاده می نمایند. بطری های معمولی روغن خردل در هر سوپرمارکتی به راحتی پیدا می گردد، ولی اگر دنبال بطری های شیک و مناسب برای هدیه دادن می شد، می توانید آن ها را در فروشگاه های سوغات پیدا کنید.

شکلات KONFIL

این شکلات محصول یکی از شرکت های ملی روسی است و جعبه های زیبای آن با عکس هایی از دیدنی های شهر، تزیین شده است. این شکلات ها را می توانید در فروشگاه های مخصوص این شرکت بخرید.

محصولات بافتنی

محصولاتی بافتنی که با پشم طبیعی بر و گوسفند فراوری می شوند یکی دیگر از سوغاتی های این منطقه است که برای افرادی که در منطقه ها سردسیر ساکن اند سوغاتی بسیار کارآمد و مجذوب نمایندهی است. در بازارهای محلی می توانید انواع محصولات دست بافت پشمی را بخرید و زمستان سال بعد از گرمای آن ها در محل زندگی خود لذت ببرید.

سوغات نیژنی نووگورود

نیژنی نووگورود مثل سایر شهرهای روسیه، سوغاتی های مخصوص به خود را دارد. البته غیر از سوغاتی های خاص، در همه شهرهای روسیه سوغاتی های عمومی این کشور هم پیدا می گردد که در انتهای این مطلب، تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم.

نقاشی های سنتی

یکی از سوغاتی هایی که مورد توجه توریستان هنردوست قرار می گیرد، نقاشی های سنتی است. این نقاشی ها معمولا طرح هایی مثل شوالیه ها، زنان با لباس محلی، اسب سواران، پرندگان و حیوانات، تزیینات گل دار، جشن ها و مراسم سنتی دارند. البته به غیر از نقاشی، ممکن است اشیای مختلفی را پیدا کنید که با این طرح های سنتی تزیین شده اند، مثلا ظروف تزیینی یا جعبه های جای جواهرات.

گیپور نیژنی نووگورود

یکی از محصولات این شهر، گیپور است که از زمان های قدیم تهیه می شده است. ابدا با دست و بعدها با ماشین آلات نو، گیپورها را فراوری می نمایند.

اسباب بازی های چوبی

یکی از محصولاتی که در فروشگاه های سوغات این شهر زیاد خواهید دید، اسباب بازی های چوبی است. این اسباب بازی ها در عین سادگی، توانسته اند جای خود را در میان اسباب بازی های رنگارنگ پیدا نمایند. به خاطر استفاده از چوب در تهیه آن ها، حس و حال دیگری دارند و حتی برای بزرگترها هم مجذوب نماینده اند. بعضی از آن ها دست ساز هستند و طبیعتا قیمت بالاتری دارند. اما بدون شک ارزش هزینه کردن دارند.

سوغات روسیه

به غیر از سوغاتی های اختصاصی شهرهای روسیه، بعضی از محصولات هستند که در همه شهرها عرضه می شوند و نماد فرهنگ و هنر روسیه هستند. سوغاتی هایی که با شنیدن نام این کشور، سریعا به فکر می آیند. در ادامه تعدادی از این سوغاتی ها را معرفی می کنیم که می تواند هدیه خوبی از سفر به این کشور زیبا و پهناور باشد.

در روسیه از نظر خرید سوغات هیچ محدودیتی ندارید. تنوع آن ها به قدری زیاد است که با هر سلیقه و بودجه ای، به هر حال محصولی را به عنوان هدیه و یادگار سفر می پسندید. اولین چیزی که با شنیدن سوغات روسیه به فکر تان می رسد، عروسک های ماتریوشکا است. ولی این کشور سوغاتی های فراوانی دارد.

سوغاتی های روسیه انواع مختلفی دارند. بعضی از آن ها متعلق به دوران شوروی و یادآور حوادث تاریخی هستند، مثلا پرتره هایی از لنین یا تزارهای روسیه یا اشیای قدیمی و حتی اشیا و تابلوهای مدرن با طرح های قدیمی. به علت تنوع منابع طبیعی در این کشور، بعضی از سوغاتی های روسیه وابسته به این منابع است، مثلا محصولات تهیه شده از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، محصولات تهیه شده از چوب توس، سنگ های قیمتی از منطقه اورال، الماس و حتی استخوان و عاج حکاکی شده.

دسته دیگری از سوغاتی های روسیه را محصولات دست ساز و صنایع دستی سنتی تشکیل می دهند که نسل به نسل، شیوه ساخت آن ها منتقل شده و به نسل امروز رسیده است. این سوغاتی ها مجذوب نمایندهیت خاصی دارند و تماشای شیوه تهیه آن ها نیز بسیار جالب خواهد بود. بعضی از آن ها شاید قیمت های بالایی داشته باشند ولی ارزشمند هستند.

عروسک های روسی

عروسک های روسی، مشهورترین سوغاتی روسیه است که در سراسر جهان آن را می شناسند و به سمبل روسیه تبدیل شده است. این عروسک ها مجموعه ای از چند عروسک تودرتوی چوبی است که تعداد آن ها بین 3 تا 50 عروسک متغیر است. نقل است که اولین عروسک های ماتریوشکا در سال 1890 ساخته شدند.

این عروسک ها در نمایشگاه جهانی سال 1900 به نمایش درآمدند و از همانجا محبوبیت زیادی پیدا کردند. تقریبا همه توریستان روسیه که برای اولین بار به این کشور سفر می نمایند، حتما این عروسک ها را به عنوان سوغات می خرند. مدل سنتی آن ها معمولا چوبی است، ولی امروزه با جنس های مختلفی تهیه می گردد. حتی در موزه های مختلف، بخشی به این عروسک اختصاص یافته است. مدل سنتی عروسک ها، تصویر یک زن با شال رنگارنگ و گل دار است، ولی امروزه تصویر چهره های مشهور مثلا تیم های ورزشی یا روسای جمهور روسیه روی این عروسک ها نقش بسته است. حتی می توانید سفارش دهید تا این عروسک ها را با تصویر اعضای خانواده تان بسازند.

اسباب بازی های چوبی

در یکی از روستاهای نزدیک مرکز روسیه، ساخت و فراوری اسباب بازی های چوبی رواج دارد. این کار قدمتی طولانی دارد که به قرن پانزدهم می رسد. این اسباب بازی ها معمولا حیوانات مختلف هستند که بخش های مختلف بدن آن ها جدا می گردد. گاهی این اسباب بازی ها را رنگ می نمایند و گاهی بدون رنگ و به صورت خنثی به معرض فروش می گذارند.

در قرن هفدهم، این اسباب بازی های چوبی در ابعاد بزرگ تهیه می شدند و خانواده های سلطنتی، خریداران آن ها بودند. در دهه 1920، هنرمندانی که به این کار اشتغال داشتند، گرد هم آمدند و یک کارگاه هنری ساختند که هنوز هم به شکل کارخانه ای کوچک به کار خود ادامه می دهد. این کارگاه یک موزه هم دارد.

تخم مرغ های فابرژه

یکی از خاص ترین سوغاتی هایی که می توانید از روسیه بخرید، تخم مرغ های فابرژه است. این تخم مرغ ها را گاهی با فلزات گران بها می سازند و با سنگ های قیمتی تزیین می نمایند و معمولا داخل آن ها، یک شی ارزشمند به عنوان سوپرایز قرار می دهند. امروزه این تخم مرغ ها نمادی از ثروت و زندگی مجلل خاندان رومانف است.

اولین تخم مرغ تزیین شده با جواهرات در سال 1885 به وسیله فردی به نام پیتر کارل فابرژه برای امپراتور الکساندر سوم ساخته شد. الکساندر سوم این تخم مرغ را به عنوان هدیه عید پاک به همسرش داد. کارگاه فابرژه حدود 50 تخم مرغ ساخت که بیشتر آن ها برای الکساندر سوم و نیکلاس دوم بود. از این 50 تخم مرغ، 43 عدد از آن ها به جای مانده و اکنون در کلکسیون های مختلف نگهداری می گردد.

تورهای دست بافت

تور یکی از محصولات بخش های مختلف روسیه است و چندین قرن قدمت دارد. تورهای روسی در سراسر جهان معروفیت دارند و دارای طرح های خاصی هستند و با نوعی ماسوره خاص بافته می شوند. در اوایل قرن نوزدهم، بسیاری از اربابان و زمین داران در کنار سایر تجارت های خود، در کار فراوری تور مشارکت کردند. امروزه حتی موزه ای هم به انواع و اقسام تور و سابقه آن در این کشور اختصاص یافته است.

پاستیل میوه ای

یکی از سوغاتی های روسیه که مطمئنا مورد توجه تان قرار می گیرد و هواداران زیادی دارد، پاستیل میوه ای است. این پاستیل های میوه ای با سایر پاستیل هایی که خورده اید، تفاوت دارند. این پاستیل ها به شیوه سنتی و با دستوری خاص در شهر کلمنا تهیه می شوند. در زمان های قدیم این منطقه باغ های سیب فراوانی داشته و فراوریات زیاد این میوه، باعث می شد که اهالی با استفاده از این میوه لذیذ و خوش عطر پاستیل های میوه ای تهیه نمایند. معروفیت این پاستیل ها به سراسر روسیه رسید و هنوز هم سنت تهیه پاستیل در این منطقه رواج دارد و حتی دو موزه، به پاستیل و تاریخچه تهیه آن اختصاص یافته است.

اشیای سرامیکی

ساخت اشیای سرامیکی از قرن چهاردهم در روستایی به نام Gzhel رواج داشته است. در شروع، سفالگران به تنهایی کار می کردند، ولی به مرور زمان، کارگاه هایی را تشکیل دادند و این کار را به طور گروهی ادامه دادند. هنوز هم بسیاری از آن کارخانه ها و کارگاه ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

اشیای سرامیکی با ریختن گل رس در قالب های مخصوص تهیه می شوند و قبل از اینکه آن ها را رنگ آمیزی نمایند و لعاب بزنند و دوباره در کوره بگذارند، در کوره های بزرگ مخصوص حرارت می دهند. امروزه سرامیک های این منطقه را می توانید با رنگ آبی و سفید متمایز آن ها بشناسید که با کبالت ساخته می شوند.

کارگاه های فراوری این اشیای سرامیکی، آثار خود را در قالب موزه هایی به نمایش می گذارند و حتی کلاس های آموزشی و کارگاه های متعددی برای توریستان برپا می نمایند. در این کارگاه ها می توانید خودتان یکی از این اشیای سرامیکی را بسازید و از نزدیک با مراحل تهیه آن ها آشنا شوید.

جعبه های لاکی

یکی دیگر از سوغاتی های زیبا و سنتی روسیه، جعبه های لاکی است. این جعبه های کوچک و بزرگ با پاپیه ماشه تهیه می شوند و بعد از پرداخت، روی آن ها با نقاشی های زیبایی از منظره ها یا شخصیت های ادبی روسی و حتی داستان های اساطیری تزیین می گردد. این جعبه های زیبای لاکی را در هر فروشگاه سوغات به راحتی می توانید پیدا کنید.

با توجه به اینکه تماما با دست ساخته می شوند، قیمت های بالایی دارند؛ ولی بدون تردید ارزش هزینه کردن دارند، چون هدایایی بسیار زیبا و کاربردی و ارزشمند هستند. برای تزیین این جعبه ها معمولا از رنگ های گرم، طلایی، مشکی، قهوه ای، قرمز و نارنجی استفاده می گردد. البته هر منطقه ای طراحی خاصی برای این جعبه ها دارد. ممکن است یک منطقه از رنگ های نقره ای و سبز و آبی برای تزیین این جعبه های زیبا استفاده کند.

میزهای نقاشی شده

در یکی از روستاهای منطقه نیژنی نووگورود از زمان های دور ساخت روکش های میز با نقاشی های خاص رواج داشته است. برای تهیه این روکش ها، آن ها را از چوب می تراشیدند، نقاشی می کردند و بعد با روکش های خاصی که براق و شفاف بود، می پوشاندند و در کوره قرار می دادند. نتیجه نهایی، روکشی شفاف و محکم بود که نقاشی های زیبایی داشت و معمولا از طرح های گل و بوته برای تزیین آن استفاده می کردند. بیش از هر چیز از رنگ های قرمز، مشکی و طلایی استفاده می کردند.

در زمان شوروی دو کارگاه بزرگ از هنرمندان این هر تشکیل شد که بعدها به کارخانه هایی تبدیل شدند که هنوز فعالیت می نمایند. این کترگاه ها، دوره های آموزشی و تورهای بازدید هم دارند و می توانید محصولات آن ها را که قیمت های بالایی هم دارند، بخرید.

شال های روسی

حتما تصاویر شال های روسی را دیده اید که با رنگ های روشن و شاد و با طرح های گلدار و زیبا تزیین می شوند. در کلیساهای ارتدکس روسی، زنان باید سر خود را با شال بپوشانند، بنابراین زنان توریست باید از این شال ها برای ورود به کلیسا تهیه نمایند. این شال ها را از روی طرح های گلدار و رنگارنگ شان می توان تشخیص داد که بیش از همه از طرح گل رز و کوکب برای تزیین آن ها استفاده می گردد.

منبع: کجارو / rusmania.com / volgogid.ru / nashaplaneta.net / donnews.ru / konigsberg.ru
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2049

به "تور ارزان روسیه: سوغات روسیه، برترین محصولات بومی شهرهای میزبان جام جهانی 2018" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان روسیه: سوغات روسیه، برترین محصولات بومی شهرهای میزبان جام جهانی 2018"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید