آشنایی با خطرات و عوارض عمل بینی

به گزارش مجله روگذر، عمل بینی از بیشترین جراحی های زیبایی صورت گرفته است که عوارض خاصی هم دارد. از جمله عوارض عمل بینی می توان به حساسیت به داروی بیهوشی و کاهش حس بویایی اشاره نمود.

آشنایی با خطرات و عوارض عمل بینی

خبرنگاران | سرویس سلامت - این روزها شبیه شدن به برخی از مدل ها و هنرپیشه های معروف از آرزوهای خیلی از افراد است. همین دیدگاه است که عمل زیبایی بینی را به یکی از پرتقاضاترین جراحی ها در کشور تبدیل نموده است. خیلی ها بدون اطلاع از عوارض احتمالی این جراحی و ساده انگاری آن بینی خود را به تیغ جراحان می سپارند؛ غافل از اینکه عمل بینی هم مانند بسیاری از جراحی های دیگر عوارض احتمالی خاص خود را به دنبال دارد. اگر تصمیمتان برای مراجعه به اتاق عمل زیبایی جدی است، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نکاتی در این خصوص آشنا نمائیم.

در هنگام آنالیز هر گونه روش جراحی، مهم است که با خطرات و عوارض مربوط به آن عمل جراحی آشنا باشید. رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که هر ساله بسیاری از افراد اقدام به انجام آن می نمایند، اما خطرات احتمالی این عمل، همانند دیگر عمل هاست. در حالی که طی این عمل دستیابی به زیبایی مورد نظر، ایده آل شما است، حفظ سلامت کلی باید اولویت اول شما و جراح شما باشد.

گرچه بیشتر عمل های زیبایی بینی بدون خطر و مشکل هستند، بیماران باید خود را در مورد عوارض بالقوه و خطرات رینوپلاستی و همچنین عواملی که بطور شخصی برای آن ها خطر خواهد داشت، آشنا نمایند.

آشنایی با ریسک های عمل بینی

به هنگام آنالیز خطرات جراحی پلاستیک، بهتر است این خطرات را همانند خطرات سایر عمل های جراحی در نظر گرفته و مورد آنالیز قرار دهیم. این خطرات، عمل مجدد رینوپلاستی را نیز شامل می گردد و باید قبل از انجام عمل مجدد، بطور کامل در این خصوص با پزشک جراح خود بحث و مصاحبه کنید. خطرات جراحی عمل زیبایی بینی که در ارتباط با تمام عمل های جراحی نیز می تواند وجود داشته باشد، عبارتند از:

  • خونریزی
  • عفونت
  • عوارض ناشی از بیهوشی
  • هماتوم یا خونریزی

خطرات خاص مربوط به عمل زیبایی بینی عبارتند از:

  • بی حسی
  • خونریزی بینی
  • باقی ماندن جای زخم روی بینی
  • از هم پاشیدن عروق خونی کوچک روی سطح پوست
  • ورم صورت
  • آسیب دائمی عصب

انتخاب جراح واجد شرایط، می تواند خطرات بهداشتی مرتبط و عوارض عمل بینی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. بیماران باید از زمان مشاوره و معاینه نزد پزشک، به عنوان یک فرصت برای پرسش در مورد روش انجام عمل، خطرات، مزایا و عوارض جانبی خود استفاده نمایند. علاوه بر این برای در امان ماندن از عوارض عمل بینی باید دستورالعمل جراحان را برای مراقبت های لازم قبل و بعد از جراحی، دنبال کنید.

گاهی زیبا شدن مخصوصا اگر به دست افراد فرصت طلب و غیرمتخصص باشد، عوارض ناخواسته و پیامدهای ناخوشایندی به بار می آورد. احتمال عارضه در جراحی های زیبایی 5 تا 10 درصد و این احتمال تقریباً در سراسر جهان حتی اگر توسط مجرب ترین پزشکان صورت بگیرد، کم و بیش یکسان است. عوارض بعد از جراحی اصولا به راحتی برطرف می شوند، ولی برخی از آن ها خسارات جبران ناپذیری برجای می گذارند. تعدادی از آن ها برای بیماران شناخته شده تر هستند.

آشنایی با عوارض عمل بینی

1. چسبندگی های داخل بینی

به هنگام عمل بینی اگر جراح داخل بینی را زیاد دستکاری کند، باعث زخمی شدن مخاط بینی می گردد. اگر مخاط زخمی شده در مجاورت یکدیگر قرار گیرند هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و راه داخل بینی را تنگ می نمایند.

2. حساسیت به داروهای بیهوشی

در برخی افراد ممکن است واکنش های غیرمترقبه ای نسبت به داروهای بیهوشی ایجاد گردد. همانطور که ممکن است بدن یک فرد نسبت به آمپول پنی سیلین واکنش نشان دهد، داروهای بیهوشی نیز ممکن است عوارض غیرقابل پیش بینی داشته باشند. این مسأله از قبل قابل پیش بینی نیست ولی باید تمام تمهیدات لازم در اتاق عمل وجود داشته باشد که در صورت بروز واکنش یا حساسیت، داروهایی برای برطرف حساسیت وجود داشته باشد و اگر پزشک از قبل خود را برای تمامی شرایط آماده نموده باشد، ریسک به حداقل خواهد رسید.

3. کاهش حس بویایی

یکی از شکایت های رایج پس از انجام این عمل، گله در مورد کم شدن حس بویایی است که بیماران بعد از عمل بینی دارند. از آنجا که جراحی زیبایی بینی خارج از قلمرو و اعصاب بویایی انجام می گردد، بنابراین هیچ صدمه ای به آن ها وارد نمی گردد. بنابراین کاهش حس بویایی یک عارضه موقت و ناشی از ورم پوشش داخل بینی است که این تورم مانع از رسیدن مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی می گردد ولی قابل بازگشت است.

4. جابه جا شدن لوله بیهوشی

در طول عمل بینی ممکن است لوله بیهوشی جابه جا گردد یا ارتباط آن با بدن قطع گردد که در این صورت اکسیژن وارد بدن نمی گردد و فرد دچار مرگ مغزی می گردد. برای جلوگیری از این حالت، بیهوشی باید توسط تیم مجرب انجام گردد و در حین بیهوشی و حتی بعد از آن، وقتی بیمار در ریکاوری است، تمام علائم حیاتی او با مانیتورهای مخصوص آنالیز گردد، تا در صورت جابه جایی لوله، بوق دستگاه به صدا درآید و پزشک از پایین آمدن میزان اکسیژن خون مطلع گردد. رعایت این نکته خطرات بیهوشی را به حداقل می رساند.

5. خونریزی

اگرچه خونریزی غیرمعمول است، ولی این احتمال وجود دارد که بیمار حین عمل یا بعد از آن دچار خونریزی شدید گردد به طوری که گاهی برای بند آوردن آن به درمان اورژانس یا حتی تزریق خون احتیاج است. دلایل متعددی وجود دارد، مثلاً بیمارانی که دچار اختلال های انعقادی هستند، آسپیرین استفاده می نمایند (مصرف داروهای ضدالتهاب و آسپیرین باید از 10 روز قبل از عمل بینی، قطع گردد)، فشار خون بالا دارند یا ویتامین E و سیر مصرف نموده اند، بیشتر در معرض خونریزی های غیرقابل کنترل قرار دارند. اما معمولاً هنگامی که جراح برای کنترل خونریزی داخل حفره بینی را شستشو می دهد، دلیل محکمی برای علت ایجاد خونریزی پیدا نمی نماید (احتمال خونریزی بعد از عمل 2 درصد است) نوع دیگر خونریزی نیز داخل بافتی است و وقتی اتفاق می افتد که جراح استخوان بینی را می شکند. در این جهت عروق ریز فراوانی وجود دارند و پارگی عروق باعث خونریزی زیر جلدی می گردد که اگر شدید باشد از اطراف بینی فراتر می رود و به زیر چشم و گونه ها هم نفوذ می نماید.

6. از بین رفتن پوست نوک بینی

از دست دادن پوست نوک بینی از تأسف بارترین عوارض عمل بینی است. بخش بالایی بینی، آسیب های شدید شبکه مویرگی زیرپوستی و دستکاری های زیاد در بافت های زیرپوستی نوک بینی در جهت کوچک کردن بیش از حد متعادل، علت مهم ایجاد آسیب های پوستی نوک بینی به حساب می آید. در موارد بسیار شدید، حتی ممکن است کل پوست نوک بینی از دست برود. برای ترمیم چنین عارضه وخیمی باید به وسیله روش های ترمیمی، از پوست قسمت های دیگر صورت، مانند پوست پیشانی یا پوست چین بین لب و بینی استفاده کرد.

7. عفونت

عفونت پس از جراحی عموما شایع نیست ولی در صورتی که ایجاد گردد، احتیاجمند درمان اضافی شامل مصرف آنتی بیوتیک هاست. نوع دیگری از عفونت به علت عدم شستشوی حفره بینی است. باقی ماندن ترشحات به تجمع میکروب ها یاری می نماید و باعث ایجاد عفونت می گردد. اگر این نوع عفونت درمان نگردد باعث چسبندگی نیز خواهد شد.

8. تنفس از راه دهان

تنفس از راه دهان، یکی از جدی ترین عوارض عمل بینی است که می تواند به راحتی روی کیفیت زندگی تاثیر گذارد؛ زیرا فردی که با دهان تنفس می نماید دچار خشکی مخاط دهان می گردد و خشکی دهان در دراز مدت به خرابی دندان ها یاری می نماید و کم خوابی یا بدخوابی ناشی از آن باعث کسالت یا عصبانیت شخص خواهد شد.

9. مرگ در اثر بیهوشی

احتمال عوارض، صدمه و حتی مرگ در تمام انواع بی حسی جراحی چه بی حسی موضعی و چه بیهوشی عمومی یا تسکین بخشی با دارو در همه عمل های جراحی و همچنین عمل بینی وجود دارد.

10. تورم صورت

یکی از رایج ترین عوارض عمل بینی، تورم در اطراف چشم و بینی است. تورم در روزهای نخست پس از جراحی بیشتر قابل توجه است، اما بعد از حدود دو هفته کاهش می یابد. با این وجود مهم است که توجه داشته باشید، برخی از تورم های جزئی ممکن است تا شش ماه بعد از عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) در صورت شما باقی بمانند.

توصیه هایی برای انجام عمل بینی

به شما توصیه می کنیم زمانی که در شرایط ناپایدار روحی هستید، تصمیم به عمل بینی نگیرید و عجولانه عمل نکنید، گاهی این کار صرفا راهی برای فرار شما از موقعیت و خودتان است. برخی افراد هم بینی مناسب چهره خود دارند اما صرفا به دلیل تصویر ذهنی نادرست از بدن خود، مد و یا حتی عدم اعتماد به نفس دست به عمل جراحی می زنند. در عین حال عمل بینی برای بسیاری افراد انتخاب خوبی است به شرطی که واقع بین باشید و با درک شرایط خود و با مطلعی کامل و دقت در انتخاب پزشک مناسب اقدام به جراحی کنید. وقتی که مطمئن شدید که این کار برای شما مناسب است و پزشکی حاذق را پیدا کردید که از تجربه و کار او اطمینان داشتید، در مورد نوع جراحی و میزان تغییراتی که می خواهید در بینی خود به وجود آورید نیز دقت لازم را به عمل آورید، از پزشکتان بخواهید تا با استفاده از کامپیوتر تصویر بینی تان را پس از جراحی به شما نشان دهد البته به خاطر داشته باشید که عواملی مانند سن، جنس، ویژگی های نژادی، ضخامت پوست و... در دستیابی به نتیجه مناسب موثر است.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1506

به "آشنایی با خطرات و عوارض عمل بینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خطرات و عوارض عمل بینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید