آنچه باید درباره ویزای ترانزیت بدانید

به گزارش مجله روگذر، خبرنگاران: ویزای ترانزیت، نوعی ویزاست که امکان توقف در کشور واسط را برای مسافر فراهم می آورد. فرض کنید بلیط یک کشور مانند کانادا را خریداری می کنید. پرواز شما به صورت غیر مستقیم انجام می گردد و یک توقف یا بیشتر، در طول مسیر دارید. اگر پرواز شما دو توقف داشته باشد، به این معنی است که هواپیمای شما در دو فرودگاه به زمین می نشیند. شما در این فرودگاه ها از هواپیمای خود پیاده می شوید و پس از چند ساعت استراحت، به سمت مقصد حرکت می کنید. به این گونه پروازها، پرواز اتصالی یا ترانزیت گفته می گردد. شما برای پرواز ترانزیت احتیاج به دریافت ویزای ترانزیت دارید.

زهرا نیرومند: اگر بخواهید فقط به مدت چند ساعت در یک کشور حضور داشته باشید، باید برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که برای سفر به کشور مقصد، بلیط پرواز غیر مستقیم را تهیه می کنید و یک یا دو توقف در طول مسیر دارید. به گزارش توریسم و به نقل از کایت ، در این صورت در فرودگاه کشور واسط به زمین می نشینید و منتظر پرواز بعدی می مانید. برای این توقف احتیاج به ویزای ترانزیت دارید. در این مقاله به معرفی ویزای ترانزیت می پردازیم و اطلاعاتی در خصوص انواع ویزا، چگونگی درخواست و هزینه آن در اختیارتان قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

آنچه باید درباره ویزای ترانزیت بدانید

مقدار توقف شما در کشور واسط، به پروازتان بستگی دارد و ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. اگر این فاصله زمانی طولانی باشد، این فرصت را دارید که از فرودگاه خارج شوید و به گشت وگذار در شهر بپردازید. بنابراین، باید قبل از سفر خود برای دریافت ویزای ترانزیت اقدام نمایید تا بتوانید در کشور واسط توقف کنید.

ویزای ترانزیت به دو صورت کوتاه مدت و بلندمدت صادر می شود. اگر ویزای ترانزیت کوتاه مدت را دریافت کنید، تنها چند ساعت اجازه حضور در کشور واسط را دارید. شما در این چند ساعت فقط می توانید در سالن ترانزیت فرودگاه منتظر بمانید تا زمان پرواز دوم فرا برسد. با ویزای ترانزیت کوتاه مدت اجازه ترک فرودگاه و ورود به شهر را ندارید. ویزای ترانزیت بلند مدت چند روزه صادر می شود و اجازه اقامت در هتل و تردد در شهر را برای دارنده ویزا فراهم می آورد. شما می توانید تا زمان اعتبار ویزا به گشت وگذار بپردازید و یک اقامت کوتاه چند روزه در کشور واسط داشته باشید.

ترانزیت بدون ویزا

دریافت این نوع ویزا نیز مانند دیگر انواع ویزا قوانین و مقررات خاص خود را دارد. بعضی از کشورها به علت توافقات سیاسی، ترانزیت مسافران را بدون ویزا پذیرا هستند. به این معنی که اتباع کشور مورد توافق برای توقف چند ساعته در این کشور احتیاج به دریافت ویزا ندارند. به عنوان مثال، کشور ترکیه با ایران بر روی مسئله ویزای گردشگری به توافق رسیده اند. مسافران ایرانی برای سفر به ترکیه و سرگرمی در این کشور احتیاج به دریافت ویزا ندارند. این توافق در خصوص ویزای ترانزیت نیز صادق است و مسئله ای را برای اتباع ایرانی ایجاد نمی نماید.

شما برای حضور چند ساعته در فرودگاه ترکیه یا حتی حضور چند روزه در شهرهای این کشور احتیاج به دریافت ویزای ترانزیت ندارید، اما این در خصوص همه کشورها صادق نیست! اگر قصد سفر دارید باید شرایط دریافت ویزای ترانزیت کشور واسط برای اتباع ایرانی را مورد آنالیز قرار دهید و در صورت احتیاج، ویزای خود را دریافت کنید.

به طور کلی افراد زیر از دریافت ویزای ترانزیت معاف هستند:

دارندگان پاسپورت دیپلماتیک

اتباع دو کشور که در زمینه معافیت ویزا توافق نموده اند.

کشورهای صادر نماینده

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، برای عبور از کشور واسط باید ویزای ترانزیت آن کشور را دریافت نمایید. ویزای ترانزیت در هر کشور انواع مختلفی دارد و بعضی مواقع نیز به صورت فرودگاهی صادر می شود. شما باید مقصد و مسیر سفر خود را انتخاب نمایید و با توجه به آن برای دریافت یکی از ویزاهای زیر اقدام کنید.

کشورهای حوزه شینگن

اگر قصد توقف در یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارید، باید برای دریافت ویزای ترانزیت شینگن اقدام نمایید. ویزای ترانزیت شینگن به دو دسته ویزای ترانزیت فرودگاهی و ویزای ترانزیت برای دریانوردان تقسیم می شود. به هر طریقی که سفر می کنید، باید برای دریافت ویزای مربوطه اقدام نمایید. به غیر از افرادی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای عضو منطقه مالی اروپا، کانادا، آندورا، ژاپن و سن مارینو اقامت دارند، سایر افراد باید ویزای ترانزیت شینگن را دریافت نمایند. دارندگان پاسپورت دیپلماتیک، خدمه پرواز و اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا نیز از دریافت ویزای ترانزیت شینگن معاف هستند.

انگلستان

ویزای ترانزیت انگلستان به دو دسته ویزای ترانزیت هوایی مستقیم (Direct Airside) و ویزای ترانزیت سیاحتی (Visitor in) تقسیم می شود. ویزای ترانزیت هوایی مستقیم 24 ساعته بوده و اجازه خروج از گیت بازرسی را به مسافر نمی دهد. ویزای ترانزیت سیاحتی 48 ساعت اعتبار دارد و اجازه عبور از گیت بازرسی را در اختیار مسافر قرار می دهد. افرادی که اقامت دائم کانادا، استرالیا و نیوزلند را دارند یا دارای ویزای معتبر آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند هستند، از دریافت ویزای ترانزیت انگلستان معاف خواهند بود. علاوه بر این­، اگر بلیط قطعی سفر خود را ارائه دهید و در همان روز پرواز داشته باشید، احتیاج به ویزای ترانزیت انگلستان ندارید.

استرالیا

اگر کشور واسط استرالیا باشد، باید برای دریافت ویزای ترانزیت استرالیا اقدام کنید. دریافت ویزای ترانزیت استرالیا، که با عنوان ویزای 771 استرالیا نیز شناخته می شود، برای تمامی پروازهای غیر مستقیم الزامی است. حتی اگر تعویض هواپیما نداشته باشید، باید این ویزا را دریافت کنید. دریافت ویزای ترانزیت استرالیا هیچ هزینه ای ندارد و رایگان است.

روسیه

دریافت ویزای ترانزیت روسیه در صورتی الزامی است که شما بیش از 24 ساعت در این کشور توقف داشته باشید. اگر توقف شما کمتر از یک روز باشد و در این مدت نیز منطقه ترانزیت فرودگاه را ترک نکنید، احتیاج به دریافت ویزای ترانزیت روسیه ندارید.

چین

کشور چین نیز قوانین خود را برای صدور ویزای ترانزیت دارد و بعضی از کشورها را از دریافت این نوع ویزا معاف می داند. شهروندان ایرانی که کمتر از 24 ساعت در این کشور توقف دارند، از دریافت ویزای ترانزیت چین معاف هستند. البته این در صورتی است که در یکی از فرودگاه های این کشور به جز Xiamen و Urumqi Diwopu حضور داشته باشند. اگر بیشتر از این مدت در کشور چین توقف داشته باشید باید یکی از انواع ویزای ترانزیت 72 ساعته یا 144 ساعته را دریافت کنید.

کشورهای حوزه خلیج فارس

بسیاری از پروازهای غیر مستقیم از فرودگاه تهران، در کشورهایی چون قطر و امارات توقف دارند.

امارات

اگر توقف شما در فرودگاه های امارات کمتر از 8 ساعت باشد، احتیاج به دریافت ویزا ندارید. شما می توانید در منطقه ترانزیت فرودگاه حضور داشته باشید و منتظر پرواز بعدی خود بمانید. اگر توقف بیش از 8 ساعت باشد، باید ویزای ترانزیت امارات را دریافت کنید. ویزای ترانزیت امارات به دو صورت 48 ساعته و 96 ساعته صادر می شود و به صورت آنلاین یا فرودگاهی قابل دریافت است. ویزای ترانزیت 48 ساعته امارات هزینه ای ندارد، اما اگر قصد دریافت ویزای 96 ساعته را دارید، باید 50 دینار بپردازید.

قطر

ویزای ترانزیت فرودگاهی قطر هیچ هزینه ای ندارد و به وسیله آژانس های هواپیمایی قابل دریافت است. کافیست پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و بلیط قطعی پرواز ورودی و خروجی به فرودگاه دوحه را ارائه دهید تا ویزای ترانزیت قطر را دریافت کنید. در صورت تمایل می توانید به وسیله دفتر نمایندگی خطوط هواپیمایی قطر یا سایت این شرکت نیز برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

عمان

اگر توقف شما در فرودگاه های عمان کمتر از 6 ساعت باشد، احتیاج به دریافت ویزا ندارید. در صورتی که بلیط قطعی سفر به مقصد بعدی را به همراه داشته باشید، می توانید در منطقه ترانزیت فرودگاه منتظر پرواز بعدی بمانید. اگر توقف بیش از 6 ساعت طول بکشد، باید برای دریافت ویزای ترانزیت عمان اقدام نمایید. ویزای ترانزیت عمان به صورت 72 ساعته صادر می شود و 5 ریال عمانی هزینه دارد.

مراحل دریافت ویزای ترانزیت

بعضی از کشورها ویزای ترانزیت را به صورت فرودگاهی صادر می نمایند. اگر ویزای ترانزیت فرودگاهی باشد، باید مدارک مورد احتیاج را به همراه داشته باشید تا در فرودگاه کشور واسط ویزای ترانزیت خود را دریافت کنید. در صورتی که کشور واسط ویزا را به صورت آنلاین یا به وسیله مراجعه به دفتر ارائه دهد، باید قبل از سفر ویزای خود را دریافت کنید تا در کشور واسط با مشکل روبرو نشوید. مراحل دریافت ویزای ترانزیت عبارتند از:

در مرحله اول آنالیز کنید که آیا کشور واسط ویزای ترانزیت خود را به صورت فرودگاهی صادر می نماید یا خیر؟

مدارک مورد احتیاج را آماده کنید. مدارک دریافت ویزای ترانزیت به کشور موردنظر بستگی دارد و برای هر کشور فرق دارد. مدارک باید ترجمه شده و در یک دفتر رسمی تأیید شود.

اگر ویزا فرودگاهی نباشد، باید مدارک را به همراه درخواست ویزا به دفتر سفارت تحویل دهید.

مدارک مورد احتیاج جهت دریافت ویزای ترانزیت

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، مدارک مورد احتیاج برای دریافت ویزای ترانزیت در هر کشور فرق دارد. قبل از ارائه درخواست ویزا، در این مورد تحقیق کنید و مدارک مورد احتیاج را به طور کامل جمع آوری نمایید. مدارک مورد احتیاج برای دریافت ویزای ترانزیت شینگن عبارت است از:

فرم درخواست ویزا

کارت شناسایی معتبر

گذرنامه معتبر با حداقل 2 صفحه خالی و 6 ماه اعتبار

ارائه کپی گذرنامه در صورت احتیاج

2 قطعه عکس

ارائه بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد

ارائه ویزای کشور مقصد در صورت احتیاج

ارائه مدارک تمکن مالی

بیمه نامه سفر

تأییدیه پرداخت هزینه ویزا

دقت داشته باشید تعداد عکس و ویژگی های آن برای کشورهای مختلف، فرق دارد. می توانید در خصوص مدارک مورد احتیاج برای دریافت ویزای ترانزیت کشور واسط، از آژانس های گردشگری سوال کنید و اطلاعات لازم در این مورد را به دست آورید.

سوالات متداول

آیا ویزای ترانزیت همان ویزای بدو ورود است؟

خیر- ویزای ترانزیت با ویزای فرودگاهی یا ویزای بدو ورود فرق دارد. ویزای بدو ورود برای مسافرانی صادر می شود که قصد اقامت در کشور مقصد را دارند، اما ویزای ترانزیت برای توقف در کشور واسط می باشد و به صورت چند ساعته یا چند روزه صادر می شود.

اتباع ایرانی برای توقف در چه کشورهایی باید ویزای ترانزیت دریافت نمایند؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، دریافت ویزای ترانزیت و معافیت از آن در کشورهای مختلف فرق دارد و به شرایط بستگی دارد. قبل از پاسخ به این سوال باید بدانید مقصد نهایی شما کجاست؟ توقف شما چند ساعت طول می کشد؟ آیا در این مدت از سالن ترانزیت فرودگاه خارج می شوید یا خیر؟ با کدام شرکت هواپیمایی پرواز می کنید؟ روابط کشور شما با کشور واسط چگونه است و آیا توافقی در این زمینه اجرا شده است یا خیر؟ با در نظر گرفتن این فاکتورها می توانید دریافت ویزای ترانزیت یا معافیت از آن را مورد آنالیز قرار دهید و در صورت احتیاج برای دریافت ویزا اقدام کنید. می توانید این موضوع را به وسیله آژانس های گردشگری یا شرکت های هواپیمایی پیگیری کنید و جواب سوال خود را بگیرید.

آیا توقف در کشور آمریکا احتیاج به دریافت ویزای ترانزیت دارد؟

بله - توقف در آمریکا احتیاج به دریافت ویزای ترانزیت دارد و ویزای ترانزیت این کشور نیز به صورت فرودگاهی صادر می شود.

چند روزه صادر می شود؟

قوانین ویزای ترانزیت در کشورهای مختلف فرق دارد و بسته به خواسته مسافر، از چند ساعته تا چند روزه صادر می شود. حداکثر زمان اعتبار ویزای ترانزیت 10 روزه می باشد.

چند بار قابل استفاده است؟

این نوع ویزا انواع مختلفی دارد و ممکن است به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر می شود.

هزینه

هزینه ویزای ترانزیت در کشورهای مختلف، فرق دارد و به وسیله وزارت خارجه هر کشور مشخص می شود. بعضی از کشورها هزینه ای بابت ویزای ترانزیت دریافت نمی نمایند و تعدادی دیگر بر اساس نوع ویزا و تعداد روزهای آن هزینه دریافت می نمایند. به طور کلی هزینه ویزای ترانزیت از 25 دلار آمریکا آغاز می شود و در بعضی کشورها به 160 دلار نیز می رسد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2256

به "آنچه باید درباره ویزای ترانزیت بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید درباره ویزای ترانزیت بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید