آیا می توان از هر شارژری برای شارژ گوشی استفاده کرد

به گزارش مجله روگذر، گاهی لازم است تلفن خود را شارژ کنید؛ اما شارژر به همراه ندارید؛ بنابر این سؤالی مطرح می شود که آیا می توان هر شارژری را به تلفن متصل کرد؟ پاسخ کوتاه به این سؤال، تقریبا بله است؛ اما پاسخی طولانی شامل توضیحاتی بیشتر دارد.

آیا می توان از هر شارژری برای شارژ گوشی استفاده کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، با پیشرفت روزافزون فناوری و وسیع تر شدن طیف دستگاه های هوشمندی که از آن ها استفاده می کنیم، تعداد گجت های مجهز به باتری که در هر خانه وجود دارد، هر روز بیشتر می شود. طبیعی است که هر کدام از این دستگاه ها با شارژر متفاوت مخصوص به خود عرضه شوند. این موضوع درکنار وجود شارژرهای مربوط به دستگاه های قدیمی، باعث می شود در هر خانه تعداد زیادی شارژر وجود داشته باشد که معمولا از آن ها برای شارژ کردن هر دستگاهی استفاده می شود.

درواقع این موضوع بسیار مهم است که از کدام شارژر برای تلفن خود استفاده کنید. بسکمک از ما بارها از دوستانی که اهل تکنولوژی هستند یا فروشندگان دستگاه های هوشمند، شنیده ایم که بهتر است برای شارژ کردن گوشی از شارژر مخصوص آن استفاده کنیم. بااین حال این جمله برای اغلب ما تنها در حد یک توصیه ساده باقی می ماند و خیلی از ما آن را جدی نمی گیریم. بسکمک از ما فقط به صرف اینکه شارژی قابلیت شارژ کردن گوشی ما را دارد و به اصطلاح به آن می خورد، از شارژ های مختلف برای زنده و روشن نگه داشتن تلفن همراه خود استفاده می کنیم؛ اما درواقع دلیل تأکید بر استفاده شارژر مخصوص خود گوشی این است که هماهنگی ولتاژ و آمپر شارژر و گوشی رعایت شود.

ولتاژ، آمپراژ و ظرفیت باتری

این دو مؤلفه مهم یعنی ولتاژ و آمپر در گوشی های مختلف با هم تفاوت دارند. معمولا مقادیر ولتاژ خروجی و حداکثر مقدار آمپر ورودی روی باتری ها نوشته می شود. آمپر ورودی معین کننده حداکثر میزان جریان الکتریسیته ای است که شارژر می تواند از خود عبور دهد. این مقدار بسیار مهم است و با واحد استاندارد اندازه گیری جریان الکتریسیته یعنی میلی آمپر سنجیده می شود. معمولا در باتری ها این مقدار از 500 میلی آمپر تا 2 آمپر تغییر می کند. جریان الکتریکی با واحد آمپر (A) و ظرفیت انرژی ذخیره شده در باتری را که با واحد میلی آمپر ساعت (mAh) اندازه گیری می شود، نباید با یکدیگر اشتباه گرفت.

البته باید توجه داشت که میلی آمپر ساعت خود به تنهایی واحد دقیقی برای اندازه گیری میزان ظرفیت ذخیره انرژی در باتری نیست و باید به ولتاژ آن نیز توجه کرد. برای مثال، یک گوشی یا پاوربانک با ظرفیت 5000 میلی آمپر ساعت و ولتاژ 2 ولت، ظرفیت کمتری برای ذخیره انرژی نسبت به گوشی یا پاوربانک 5000 میلی آمپر ساعتی و ولتاژ 3 ولت دارد. همچنین می توانید با استفاده از فرمول Wh = mAh × V / 1000 (وات ساعت = میلی آمپر ساعت ضرب در ولت تقسیم بر 1000) به واحد دقیق تر وات-ساعت (Wh) برای مقایسه ظرفیت باتری ها برسید.

نباید جریان الکتریکی با واحد آمپر (A) و ظرفیت باتری با واحد میلی آمپر ساعت (mAh) را با یکدیگر اشتباه گرفت

به طور کلی هرچه عدد آمپر بیشتر باشد، به همان نسبت در یک زمان معین جریان بیشتری به باتری می رسد. اما بسکمک فکر می کنند این بدین معنا است که هرچه عدد آمپر بزرگ تر باشد، آن شارژر قوی تر است و برای شارژ کردن باتری انواع گوشی می توان از آن استفاده کرد؛ در صورتی که این طرز فکر اشتباه است. برای مثال اگر گوشی یا به طور کلی هر دستگاهی برای استفاده به همراه با شارژر 5 ولت 1 آمپر طراحی شده باشد، درصورت استفاده به همراه شارژر 5 ولت 2 آمپر حداکثر توان استفاده از 1 آمپر از جریان خروجی شارژر وجود دارد.

استفاده از شارژر با آمپر پایین تر آسیبی به گوشی شما نمی رساند؛ فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما می گیرد.

متداول ترین معیناتی که روی شارژر مشاهده خواهید کرد، وات (W) است. این مقدار حاصل ضرب ولتاژ در آمپراژ شارژر و به معنای این است که چه مقدار شارژ می تواند یکباره به سمت تلفن شما منتقل شود. معمولا ارزش وات شارژر تبلت ها و لپ تاپ ها بالاتر است؛ زیرا باتری های بزرگ تری برای پر کردن دارند. پس جای تعجب ندارد که شارژر تلفن شما برای لپ تاپ تان قابل استفاده نیست.

اینکه تلفن شما با چه سرعتی از شارژ صفر به شارژ کامل برسد، هم به واتی که از شارژر شما می آید و هم به حداکثر واتی که تلفن شما می تواند دریافت کند بستگی دارد. این مقدار برای هر تلفنی متفاوت است و با یک جستجوی ساده و سریع در اینترنت، ظرفیت شارژ گوشی همراه خود را متوجه می شوید. به عنوان مثال آیفون 12 جدید می تواند تا 20 وات را تحمل کند. بنابراین اگر شارژر رسمی 20 وات را از اپل بخرید، آیفون 12 شما تقریبا چهار برابر سریع تر از شارژر رسمی 5 وات اپل شارژ می شود.

اگر می خواهید سریع ترین شارژر باتری را برای تلفن خود داشته باشید، به شارژری نیاز دارید که به همان اندازه وات تأمین کند که تلفن شما از پس آن برمی آید. در اغلب اوقات (اما نه همیشه)، شارژر داخل جعبه گوشی شما، با تلفن شما متناسب است.

برخی از شارژرها می توانند نوع دستگاه متصل شده را تشخیص دهند و باتوجه به آن، میزان ولتاژ و جریان خروجی را تنظیم کنند. برای مثال، شارژرهای انکر از تکنولوژی خاصی با نام Power IQ استفاده می کنند که می تواند بسته به نوع دستگاه، ولتاژ، جریان و درنتیجه توان متفاوتی دراختیار هر دستگاه قرار دهد.

در بیشتر گوشی های هوشمند علاوه بر قابلیت اتصال به آداپتور، امکان شارژ شدن با استفاده از پورت USB سایر دستگاه ها نیز فراهم شده است. اما استفاده از شارژر و پریز برق باعث شارژ شدن سریع تر گوشی می شود؛ زیرا جریانی که آداپتور می تواند منتقل کند، معمولا بیشتر از دو برابر جریانی است که از پورت USB اغلب دستگاه ها مانند لپ تاپ به دست می آید و این مقدار تفاوت چشم گیری در سرعت شارژ شدن گوشی ایجاد می کند.

شارژ سریع

استفاده از شارژر با آمپر پایین تر آسیبی به گوشی شما نمی رساند؛ فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما می گیرد

گوشی های امروزه از تکنولوژی شارژ سریع (Fast Charging) استفاده می کنند. این تکنولوژی همان طور که از نامش پیدا است، برای سریع تر کردن عمل شارژ باتری گوشی ایجاد شده. شارژ سریع تکنیکی است که تولیدکنندگان از طرق مختلف از آن استفاده می کنند و معمولا استانداردهای آن از مارک های مختلف فراتر نمی رود.

به طور خلاصه، شارژ سریع با ارسال ولتاژ و توان بیشتر، گوشی یا درواقع باتری را در زمان کمتری شارژ می کند. باتوجه به امکانات بیشتری که در گوشی های امروزی قرار داده شده است، ظرفیت باتری آن ها نیز زیاده شده تا بتوانیم ساعات بیشتری از آن ها استفاده کنیم. اما همین افزایش حجم، به زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارد. فست شارژ یا شارژ سریع، تکنیکی است که برای کمک در این زمینه ابداع شده. در این فناوری باتری گوشی های دارای قابلیت فست شارژ در مدت زمان کمتری پر می شود؛ به طور مثال می توان 60 یا 50 درصد باتری را در نیم ساعت پر کرد.

برای افزایش توان باید شارژر، باید ولتاژ یا آمپر (یا حتی هر دو) آن را افزایش داد. البته در این میان محدودیت های مهمی وجود دارد؛ مثلا با افزایش بیش از حد توان، انرژی اضافه ای به شکل گرما به وجود می آید و باتری داغ می شود. داغ شدن یا افزایش گرمای بیش از حد معمول برای باتری، موجب کاهش عمر آن می شود و احتمال سوختن یا انفجار و... آن را افزایش می دهد. برای جلوگیری از بروز این آسیب ها، از تراشه ها، کابل و فناوری خاص و مهندسی شده ای استفاده می شود تا باتری خنک بماند و امکان ایجاد خطر و آسیب به کمترین میزان خود برسد.

در فست شارژ باید از مدارهای متفاوت، کابل مخصوص، تراشه های ویژه در پردازنده گوشی و شارژر و همینطور برنامه های خاصی استفاده کرد تا به طور کلی فرایند شارژ سریع کنترل شود تا ضمن کنترل خطر، عمر باتری کاهش نیابد و باتری خنک بماند. به همین جهت برای استفاده از این فناوری باید گوشی شما از آن پشتیبانی کند و از شارژر مخصوص استفاده کنید. به عبارت دیگر با خرید فست شارژر برای گوشی معمولی نمی توان آن را سریع تر شارژ کرد.

ازطرف دیگر گوشی هوشمندی که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی می کند، نمی توان به هر شارژر سریعی شارژ کرد. به عنوان مثال، OnePlus 8T یکی از جدیدترین گوشی های وان پلاس، از شارژ سریع 65 واتی پشتیبانی می کند؛ اما نمی توان این گوشی را به هر شارژری متصل کرد و انتظار داشت سرعت شارژ کامل آن مشابه شارژر 65 واتی باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1361

به "آیا می توان از هر شارژری برای شارژ گوشی استفاده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان از هر شارژری برای شارژ گوشی استفاده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید