برگزاری جشن نوروز در سازمان همکاری شانگهای، کشاورززاده: فرآیند عضویت ایران به زودی کامل می گردد

به گزارش مجله روگذر، ایسنا نوشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین تاکیدکرد: فرایند عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای در حال اجرا است و به زودی این فرآیند کامل می گردد.

برگزاری جشن نوروز در سازمان همکاری شانگهای، کشاورززاده: فرآیند عضویت ایران به زودی کامل می گردد

در 23 فوریه سال 2010 سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و تعداد دیگری از کشورهای حوزه نوروز پیشنهاد شد، روز 21 مارس هر سال را به عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری کرد.

طی این قطعنامه از تمامی کشورها درخواست شد با برگزاری مراسم های مختلف این مناسبت را پاس بدارند و در ترویج آن بکوشند.

سازمان همکاری شانگهای (SCO) نیز همه ساله با برگزاری گردهمایی ویژه با شرکت اعضای این سازمان نوروز را جشن می گیرد.

این مراسم فرصتی برای کشورهای عضو است تا با ارائه جاذبه های فرهنگی و گردشگری خود علاوه بر بزرگداشت نوروز، ظرفیت های فرهنگی خود را هر چه بیشتر تبلیغ و معرفی نمایند.

سال جاری همانند سنوات گذشته سازمان همکاری شانگهای در آیینی ویژه با حضور سفرا و دیپلمات های کشورهای عضو، ناظر و شریک گفتگوی این سازمان، مراسم گرامیداشت نوروز 2023 (1402) را برگزار کرد.

محمد کشاورز زاده سفیر ایران در چین نیز در مصاحبه ای اعلام کرد: نوروز به عنوان میراثی جهانی که به وسیله میلیون ها نفر جشن گرفته می گردد در گستره کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با اقبال عمومی روبرو است.

وی بعلاوه گفت:فرایند عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای در حال اجرا است و به زودی این فرآیند کامل می گردد.

در خلال این مراسم، کشورهای مختلف محصولات فرهنگی و غذایی خود را در معرض دید بازدید نمایندگان قرار دادند. جمهوری اسلامی ایران در این رویداد فرهنگی حضور پر رنگی داشت و غرفه ایران با ارائه صنایع دستی همانند فیروزه کوبی، میناکاری، قلم زنی و خاتم کاری و بعلاوه انواع خوراک ایرانی با استقبال خوب شرکت نمایندگان در این مراسم روبرو شد.

جانگ مینگ دبیرکل سازمان نیز از غرفه ایران بازدید و با اشاره به سفر اخیر خود به تهران از غذاهای ایرانی تمجید کرد و در گفت و گویی ابراز امیدواری کرد که برپایی این گونه جشن ها به واسطه همکاری اعضای سازمان با یکدیگر ادامه داشته باشد.

وی از نوروز به عنوان جشن امید یاد کرد.

در ادامه این مراسم گروه های موسیقی کشورهای شرکت نماینده برنامه های خود را به نمایش گذاشتند و نمایندگان هنری ایران نیز دو قطعه لحظات شیرین و ترانه محلی بیرجندی ملاقات یار را اجرا کردند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2273

به "برگزاری جشن نوروز در سازمان همکاری شانگهای، کشاورززاده: فرآیند عضویت ایران به زودی کامل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشن نوروز در سازمان همکاری شانگهای، کشاورززاده: فرآیند عضویت ایران به زودی کامل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید