به یزد سفر نکنید!

به گزارش مجله روگذر، کاظم شاملو*در روزهای سرانجام سال اگر سایت های مختلف را مرور کنید، بخش قابل توجهی از مطالب آنها را معرفی جاذبه های مناطق مختلف ایران تشکیل می دهد و استان های مختلف برای افزایش سهم بیشتری از گردشگران نوروزی با یکدیگر رقابت می نمایند.

به یزد سفر نکنید!

استان یزد نیز در این روزها برای پذیرایی از مهمانان نوروزی رخت نو برتن نموده و در کانون جغرافیای ایران، چشم به راه میزبانی از مهمانان نوروزی است، اما چرا باید یزد را به عنوان مقصد سفر نوروزی انتخاب کرد، دیاری که نامش با کویر گره خورده و شاید این اقلیم خشک و خشن کمتر در گردشگران برای سفر به این استان ایجاد انگیزه کند.

هموطن گرامی اگر شما هم به خاطر چنین تفکری تاکنون به یزد سفر ننموده ای، خود را از دیدار بخش قابل توجهی از فرهنگ و تمدن غنی ایران محروم ساخته ای.

بدون تعارف اگر دیدار شاهکارهای بزرگ ایران زمین در سخت ترین شرایط اقلیمی کشور برای شما جذابیت ندارد، پس به یزد سفر نکنید.

اگر به دیدن تمدن بزرگ کاریزی ایران در سرزمین قنات و قنوت و قناعت، که بیش از سه هزار سال قدمت دارد و از سوی سازمان یونسکو در فهرست آثار دنیای به ثبت رسیده، علاقه ای ندارید، به شما توصیه می گردد که به یزد سفر نکنید.

اگر به دیدار الگوی شهرسازی سازگار با محیط زیست و همزیستی پیروان ادیان الهی در خطه ای از ایران عزیز که منجر به ثبت دنیای بافت تاریخی شهر یزد شده، علاقه ندارید، بازهم به شما توصیه می کنیم که به شهرهایی مانند ابرکوه، میبد و یزد که بافت ارزشمند تاریخی دارند، سفر نکنید.

اگر دوست ندارید کهنسال ترین موجود زنده ایران را از نزدیک به تماشا بنشینید، چرا باید به ابرکوه برای دیدار از سرو 4500 ساله این شهر بروید؟

اگر علاقه ای به آشنایی هر چه بیشتر با تاریخ دین ورزی و دیدار از مکانهای تاریخی کهن ترین دین الهی ایرانیان ندارید، دلیلی ندارد که از چک چک اردکان، پیرنارکی مهریز و آتشکده و دخمه زرتشتیان در یزد دیدن کنید.

اگر در دل خشک ترین و کم بارش ترین اقلیم ایران، ساعتی آسودن در باغهای ثبت دنیای شده دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز که با قناتهای دنیای زارچ و حسن آباد عمران شده اند، و قدم زدن در دریای ماسه های کویری این استان را دوست ندارید، پس استان یزد را به عنوان مقصد سفر نوروزی انتخاب نکنید.

گردشگر نوروزی عزیز، اگر برای رهاورد سفر و سوغات به جای محصولات وطنی، ترجیح شما خرید محصولات و صنایع چینی و هندی است، نیازی به سفر به استان یزد برای آشنایی و خرید محصولات و صنایع دستی این استان مانند شیرینی های سنتی یزدی، ادویه و حنای مازاری های یزد، سفال و زیلوی دنیای میبد، حصیربافی و پسته بافق، گیوه و چاقوی مهریز، نمد و انار تفت، زعفران و پسته بهاباد، کشمش و پاپایای خاتم، ارده اردکان و زردآلو و لبنیات ابرکوه ندارید.

اگر نمی خواهید کامتان شیرین گردد، به شما توصیه می کنیم هرگز از شیرینی های سنتی یزدی مانند حاجی بادام، کیک یزدی، لوز، باقلوا، پشمک، قطاب، حلوا شکری و ارده این استان استفاده نکنید.

با توجه به هزینه های سنگین سفر، اگر قصد سفر از شمال به جنوب، جنوب به شمال، شرق به غرب و غرب به شرق ایران را دارید و می خواهید بیش از یکی دو هزار کیلومتر رانندگی کنید و با خستگی و هزینه زیاد سوخت به مقصد برسید، چه دلیلی دارد به یزد که در مرکز جغرافیای ایران قرار گرفته و نزدیک ترین فاصله را با شمال، جنوب، شرق و غرب ایران دارد، سفر کنید؟

با وجود تمامی دلایلی که برای شما گردشگران عزیز برشمردیم، اگر توانستید، به شهر خوشنامان ایران زمین که هنوز هم به نیکنامی در میان ایرانیان شناخته می شوند و از دیرباز مبشر گفتار، کردار و پندار نیک بوده اند، سفر نکنید.

استان یزد، عروس کویر ایران زمین با جاذبه هایی متنوع که دنیا به عنوان میراث بشری آنها را به ثبت رسانده، چشم براه قدمهای بهاری شماست، بیش از اینش چشم براه نگذارید چراکه یزد ما خیلی خشه .

*خبرنگار ایرنا در یزد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 249

به "به یزد سفر نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یزد سفر نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید