تاریخ شهادت امام محمد تقی (ع) (جواد الائمه) سال 98

به گزارش مجله روگذر، خبرنگاران | سرویس عمومی - امام جواد (علیه السلام) امام نهم شیعیان است که مدت زمانی امامت را برعهده داشته و درنهایت مظلومانه به شهادت رسیدند. در ادامه نگاهی مختصر به زندگی ایشان و نحوه شهادت این امام بزرگوار می اندازیم.

تاریخ شهادت امام محمد تقی (ع) (جواد الائمه) سال 98

تاریخ شهادت امام جواد سال 98

تاریخ شهادت امام جواد برابر است با آخرین روز ماه ذیقعده سال 220 هجری قمری مصادف با روز جمعه 11 مرداد ماه 1398

امام جواد علیه السلام در آخرین شب زندگی فرمود: من امشب می میرم. ما امامان، کسانی هستیم که هرگاه خداوند برایمان جهان را نخواهد، به سوی خدا منتقل می شویم.

ولادت

امام محمد بن علی (ع) معروف به جواد الائمه، تقی و جواد و مکنی به ابوجعفر ثانی در دهم رجب دیده به جهان گشود نام پدرش امام علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان و مادرش خیزران می باشد.

امامت

دوران زندگانی امام جواد علیه السلام از برهه های حساس در تاریخ پر فراز و نشیب شیعه است. شیعیان در جهت پرتلاطم جریان های فکری و عقیدتی قرار داشتند و در برابر هجوم ظالمانه دشمنان پایداری می کردند. پس از شهادت امام رضا علیه السلام ، از آن جا که اراده الهی بر آن بود که رشته امامت نگسلد، حضرت امام جواد علیه السلام در خردسالی و در هفت یا هشت سالگی زمام قافله امت را به دست گرفت. امام جواد نخستین امام شیعه است که در خردسالی به امامت رسیده این مسئله طعن و مخالفت دشمنان را برانگیخت تا آن جا که به حیرت و حتی سرگردانی برخی از شیعیان نیز انجامید. وی به مدت 16 سال امامت را بر عهده داشت و مکتب علمی، اجتماعی شیعه را جلوه خاص بخشید.

جواد به معنای بخشندگی

امام نهم را با نام جواد می شناسند. این لقب از واژه جود گرفته شده است و به معنای بخشنده و ایثارکننده در راه خدا و خلق آمده است. امام جواد علیه السلام دست بخشنده و بصیرت کامل در راه شناسایی نیازمندان داشت و مردم از عطایا و عنایات و مهر و محبت های او بهره ها می جستند.

ازدواج

مامون عباسی (هفتمین خلیفه سلسله عباسیان) پس از شهادت امام رضا (ع) از امام جواد (ع) دلجویی کرد و دخترش ام الفضل را به عقد وی درآورد. مادر گرامی امام جواد علیه السلام زنی با فضیلت و پاک دامنی به نام سبکیه یا خیزران مصری است که تبارش به مادر ماریه قبطیه، مادر ابراهیم و همسر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می رسد. به فرموده امام رضا علیه السلام این زن آفرینش پاکیزه و منزه داشته است.

امام جواد در سایه مراقبت های پدری معصوم و دامن تربیت مادری چنین پرفظیلت و باتقوا پرورش یافت تا آماده پذیرش و ادای مسؤلیت بزرگ الهی شد.

چگونگی به شهادت رسیدن امام جواد (ع)

معتصم، خلیفه عباسی و جعفر، پسر مأمون، سمی را در انگور تزریق کردند و برای ام فضل فرستادند. ام فضل نیز آن را در میان کاسه ای گذاشت و جلو امام جواد علیه السلام نهاد و از آن انگور بسیار توصیف کرد. سرانجام آن حضرت از انگور خورد و طولی نکشید که آثار سم را در خود احساس کرد. در همان حال ام فضل پشیمان شد و گریه کرد.

حضرت به او فرمود: چرا گریه می کنی؟ اکنون گریه تو سودی ندارد. ین را بدان که به سبب ین جنیت، به چنان دردی مبتلا می شوی که هرگز علاج ندارد و چنان به تنگدستی افتی که جبران پذیر نباشد.

بر اثر نفرین آن حضرت، ام فضل به دردی بیمار شد که همه اموالش را در راه معالجه آن مصرف کرد، ولی سودی نداشت و با نکبت بارترین وضع به هلاکت رسید.

مظلوم تر از جواد، بغداد نداشت / آن مظهر داد، تاب بیداد نداشت

می خواست که فریاد کند تشنه لبم / از سوز عطش، طاقت فریاد نداشت

منبع: setare.com
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1688

به "تاریخ شهادت امام محمد تقی (ع) (جواد الائمه) سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ شهادت امام محمد تقی (ع) (جواد الائمه) سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید