تنگه الماس کجاست؟

به گزارش مجله روگذر، تنگه الماس، یکی از دره های استان ایلام است که در 80 کیلومتری ایلام و در نزدیکی تنگه کافرین واقع شده است. این تنگه میان علاقه مندان به طبیعت، هواداران زیادی دارد.

تنگه الماس کجاست؟

این روزها سفرهای ماجراجویانه و هیجان انگیز هواداران زیادی به ویژه در میان جوانان دارند. یکی از برترین مکان ها برای چنین سفرهایی استان ایلام است که دره ها و تنگه های شگفت انگیزی مانند تنگه کافرین، دره ویژدرون و تنگه رازیانه را در خود جای داده است.

خبرنگاران نیز این بار برای یک سفر پر هیجان، به استان ایلام سفر می نماید و به سراغ یکی از تنگه های تماشایی ایران می رود. با ما در این تنگه گردی همراه باشید.

هرآنچه برای سفر به تنگه الماس ضروری است بدانید:

 • تنگه الماس کجاست؟
 • سرگرمی در تنگه الماس
 • نکات ایمنی و تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه الماس
 • برترین زمان سفر به تنگه الماس

تنگه الماس کجاست؟

یکی از جاهای تماشای و کمترشناخته شده ایلام، تنگه ای تماشایی به نام تنگه الماس است که در 80 کیلومتری شهر ایلام و در شهرستان بدره و در نزدیکی های تنگه کافرین واقع شده است. این تنگه، در پای مهم ترین رشته کوه ایلام و منطقه زاگرس یعنی ارتفاعات کبیر کوه جای گرفته است.

این دره اسرارآمیز و خارق العاده که طول آن شش کیلومتر، در ارتفاع 970 متری از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی N332130 E470037 به موزات تنگه کافرین واقع شده است و انتهای آن، به رودخانه معروف سمیره ختم می گردد. برای تماشا این تنگه باید به استان ایلام بروید و در نزدیکی شهرک ولیعصر آن را جستجو کنید.

دره ها و تنگه ها، جاذبه های سحر انگیزی هستند که با شگفتی های خود آدمی را حیرت زده می نمایند و همانند مروایدی پنهان جلوه می نمایند که برای رسیدن به آن ها باید سفری ماجراجویانه را در پیش بگیرید. پیاده روی کنید و طول تنگه را طی کنید، از صخره ها بالا و پایین بروید و در میان حوضچه هایی پر از آب فیروزه ای رنگ شنا کنید؛ اما همه این کارها برای داشتن یک روز لذت بخش و مهیج می ازرد؛ فقط کافی است برای یک بار هم شده به چنین مکان هایی سفر کنید.

تنگه الماس یکی از همین جاها و از جاهای تماشای ایلام است که می خواهیم به سراغش برویم و روزی شاد و مفرح را در آن سپری کنیم.

جهت دسترسی به تنگه الماس

برای رفتن به تنگه الماس، ابتدا باید خودتان را از هر شهری که هستید به استان تماشایی ایلام برسانید. دسترسی به این تنگه به وسیله جنوب شهرستان ایلام و جاده ارتباطی ایلام به شهرستان ولی عصر امکان پذیر است. این تنگه را در یک کیلومتری شمال شرقی شهرک ولی عصر می توانید پیدا کنید.

سرگرمی در تنگه الماس

تنگه الماس نیز مانند سایر دره ها و تنگه های شگفت انگیز ایران برترین مکان برای ورزش های مهیج و هیجان انگیزی چون دره نوردی است. در ادامه با این سرگرمی ها بیشتر آشنا می شوید.

 • دره نوردی و صخره نوردی: عبور از صخره های تنگه الماس و بالا رفتن از آن ها، یکی از مهیج ترین ورزش هایی است که می توانید در این محل انجام داد.
 • پیاده روی: پیمایش تنگه الماس و تماشای صخره ها و دیواره های بلند َآن یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های این دره است.
 • شنا: در دره ها و تنگه جریان آب معمولا حوضچه های پری آبی را ایجاد نموده است. همین حوضچه ها با آب خنک و خوش رنگی که دارند، شما را برای داشتن یک شیرجه جانانه، فرامی خوانند. البته مسائل ایمنی را رعایت کنید.

نکات ایمنی و تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه الماس

از آنجا که در دره الماس پیاده روی، دره نوردی، عبور از صخره ها و پرش از آن ها را پیش رو دارید، پس احتیاج دارید تجهیزات لازم و مناسب را به همراه داشته باشید تا با مسئله ای روبرو نشوید. بنابراین،

 • وسایل زیاد و غیر ضروری به همراه نداشته باشید.
 • کفشی مناسب به پا داشته باشید تا هم زمان پیاده روی و نیز در هنگام عبور از آب راحت باشید.
 • لباس مناسب به تن داشته باشید؛ چون بخش زیادی از جهت را از آب تنگه و حوضچه ها باید عبور کنید.
 • حتما جلیقه نجات به همراه داشته باشید.

برترین زمان رفتن به تنگه الماس

برترین زمان سفر به تنگه الماس فصل های بهار و تابستان است که تا در کنار لذت بردن از هوای مطبوع و خنک دره، روزی شاد و پرنشاط را سپری کنید.

دوستدار طبیعت باشید

در سفر به دره الماس و سرگرمی در این مکان بکر و لذت بردن از زیبایی های آن، به پاکی و آرامش آن نیز احترام بگذارید و از آلوده کردن این تنگه زیبا و طبیعت آن پرهیز کنید.

منبع: کجارو / ilam.irib.ir
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2078

به "تنگه الماس کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه الماس کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید