خبرنگاران معاون سازمان محیط زیست: سال سختی در عرصه های طبیعی در پیش رو داریم

به گزارش مجله روگذر، اهواز-خبرنگاران- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی چند منطقه کشور اعلام کرد: سال جاری به دلیل بارندگی های خوب و غنی بودن مراتع و طبیعت، بخشی از آتش سوزی ها اجتناب ناپذیر است لذا سال خیلی سختی را ازاین لحاظ در پیش رو داریم .

خبرنگاران معاون سازمان محیط زیست: سال سختی در عرصه های طبیعی در پیش رو داریم

به گزارش مجله روگذر کیومرث کلانتری روز شنبه در جمع مجله روگذر در مورد مهار آتش سوزی منطقه خاییز بهبهان ادامه داد: ولی خوشبختانه مجموعه مدیریت بحران کشور،سازمان جنگلها و مراتع و سازمان محیط زیست با همدلی بیشتری سال جاری پای کار هستند و می بینیم که محیط بانها و قرق بانها در کنار همدیگر و مردم مشغول اطفا هستند که امیدواریم هرچه زودتر این آتش سوزی را کنترل و مهار کنیم.

وی با اشاره به سخت گذربودن منطقه خاییز بهبهان گفت: باید علت یابی گردد که دلیل آتش سوزی گسترده دراین منطقه چیست، به هر حال در این آتش سوزی به دلیل شرایط خاص منطقه تنها می توان از گسترش آتش جلوگیری کرد لذا برای کنترل آتش در این منطقه در سطح کشوری هماهنگی های بهره مندی از 6 بالگرد در استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفت که مشغول هلی برد نیروها هستند.

وی افزود: در عملیات امروز سعی شده خطی به صورت آتشبر آبی درمقابل حریق ایجاد گردد تا حریق را مهار کند به دلیل صخره ای وسخت گذربودن منطقه آتشسوزی، کار زیادی در این محدوده نمیتوان انجام داد و تنها میتوان برای جلوگیری از گسترش آتش اقدام کرد که در این عملیات خوشبختانه همراهی خوبی بین مجموعهها(فرمانداری بهبهان و دوستداران محیط زیست و...) مشاهده می گردد.

کلانتری افزود: سال جاری به دلیل بارندگی های خوب و غنی بودن مراتع و طبیعت، بخشی از آتش سوزی ها اجتناب ناپذیر است اما دلیل اصلی آتش سوزی ها دراین پهنه وسیع نیز باید معین گردد که دوستان ما در منطقه درحال آنالیز موضوع هستند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد امکانات اطفای حریق برای مناطق سخت گذر گفت: شهرستان های درگیر در حواشی مناطق حفاظت شده امکانات اولیه دارند ولی آنچه که اتفاق می افتد توسط سازمان مدیریت بحران کشور به صورت متمرکز مدیریت می گردد و همه ارگانها پای کار هستند و سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع هم از محل اعتبارات خود اقلام قابل حمل را تهیه می نمایند؛ با این حال دراین شرایط احتیاج به امداد هوایی و بالگرد و هواپیما داریم که با انعقاد تفاهم نامه با وزارت دفاع مقرر شد در هر جایی که آتش سوزی رخ دهد ظرف کمتر از نیم ساعت امکانات هوایی این وزارت گسیل گردد.

منطقه حفاظت شده خاییز بهبهان از روز آدینه 9 خرداد دچار آتش سوزی شد که حدود 600 هکتار از جنگلهای بلوط و منطقه حفاظت شده طعمه آتش شد.

2 نفر مظنون به ایجاد حریق در این منطقه دستگیر شده اند و پیگیری ها در این زمینه هنوز ادامه دارد.

همچنین در غرب کرخه جنگل های خسرج از روز پنجشنبه 8 خرداد دچار آتش سوزی شدند که علت آن آتش زدن کاه و کلش مزارع کشاورزی گزارش شد. در این آتش سوزی نیز قریب به 450 هکتار طعمه آتش شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1088

به "خبرنگاران معاون سازمان محیط زیست: سال سختی در عرصه های طبیعی در پیش رو داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون سازمان محیط زیست: سال سختی در عرصه های طبیعی در پیش رو داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید