در خیابان فرشته چه خبر است؟

به گزارش مجله روگذر، عصر 26 فروردین مرکز تجاری سام سنتر خیابان فرشته حسابی زیر ذره بین رفت. در کانون توجه قرار گرفتن این مرکز، یک علت معین داشت؛ حضور چهار چهره نامدار فوتبالی و خارجی در این مرکز. اولین علتی که باعث شد خیابان فرشته در رسانه ها مرکز توجه قرار گیرد، حضور لوتار ماتیوس، پیر لوئیجی کولینا، مارکوس مرک و آندریاس برمه بود. جمع کردن این چهار نفر، آن هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نقشی در آن نداشتند، به میزان کافی جلب توجه می کرد. توجه بیشتر به این مسئله زمانی رخ داد که معین شد این چهره های نامدار برای افتتاح یک باشگاه بدن سازی به تهران سفر نموده اند! ویدئویی که لوتار ماتیوس در آن از دست علی دایی گلایه می کرد که جواب تلفنش را نداده یا دمبل زدن کولینا، دقیقا از همان مرکز مخابره می شد. همان زمان که خبر حضور این اسطوره ها در خیابان فرشته منتشر شد، برای بسیاری سؤال بود آن ها چطور به تهران آمده اند؟

در خیابان فرشته چه خبر است؟

هزینه یک میلیارد و صدوبیست میلیون تومانی برای 4 چهره فوتبالی؟

اینکه چهار چهره مطرح دنیای فوتبال در باشگاه بدن سازی مذکور گرد هم آمده و با یکدیگر جلوی لنز دوربین های مختلف مشغول فوتبال دستی می شوند، اتفاق مهمی است. هر کدام از آن ها برای خودشان وزنه هایی در زمین فوتبال و در قالب بازیکن و داوری هستند. آنجا اولین پرسش ها این بود که مالک باشگاه بدن سازی در تهران چقدر باید به ماتیوس و دوستانش داده باشد تا راضی شوند برای 24 ساعت به تهران بیایند و برگردند؟ طولی نکشید که رسانه های مختلف از جمله روزنامه گل، پاسخ این پرسش را داده و نوشتند برای ماتیوس 10 هزار دلار به علاوه هزینه بلیت هواپیما و هتل پرداخت شده است. اگر چنین قاعده ای برای دیگران نیز رعایت شده باشد، حضور این چهار نفر در تهران کمی بیش از یک میلیارد تومان آب خورده است. البته با توجه به اینکه بخش خصوصی برای فعالیت تجاری اش قصد تبلیغات داشته، به نظر می رسد این رقم ناچیز باشد. نکته برجسته این داستان، اما ارتباط خوبی است که با این چهره ها اجرا شده و حسابی در رسانه های مختلف از جمله فضای مجازی بازتاب داشته است. در کنار این موضوع، حضور دراگان اسکوچیچ و حمید استیلی، سرمربی و سرپرست تیم ملی ایران نیز در افتتاحیه این باشگاه جلب توجه می کرد؛ پرسش اینجاست که آیا این دو به عنوان نماینده های تیم ملی پس از دریافت هزینه حاضر به شرکت در این افتتاحیه شده اند یا خیر؟ با توجه به حضور بخش خصوصی، می توان پاسخ مثبتی به این پرسش داد؛ هرچند نمی توان درباره آن با قطعیت نظر داد؛

و ناگهان جنجال

اگر در ساعت های اولیه، حضور چهره های مطرح و هزینه های دلاری برای حضور آن ها در این مراسم افتتاحیه سروصدا به پا کرد، طولی نکشید که رقم عضویت سالانه این باشگاه تبدیل به جنجالی باورنکردنی شد. در همان مراسم افتتاحیه عنوان شد عضویت سالانه این باشگاه که مسئولانش اصرار دارند واژه لاکچری هم پشت سرش بیاید، 320 میلیون تومان است! با حسابی سرانگشتی یعنی ماهی 27 میلیون تومان. فاش شدن چنین عدد و رقمی، کار را به رسانه ها کشاند و واکنش های بعضا تندی در بین مردم و مسئولان داشت. موضوع مهم تر، اما اتفاقی بود که نشان می داد رقم عضویت در این باشگاه بیش از 12 برابر رقم باشگاه های بدن سازی در شهر های اروپایی از جمله لندن است. البته باشگاه های ذکرشده همگی در زمره باشگاه های مجهز بوده و این اختلاف رقم، به خوبی اتفاقی را که در خیابان فرشته اتفاق افتاده است، برجسته می نماید. باشگاهی خاص برای خواص که قاعدتا جای چهره هایی خاص با مشاغل خاص تر است؛ شاید فرایندی برای افزایش اختلاف طبقاتی بیشتر.

به هر روی، بخش خصوصی معتقد است هزینه نموده و میخواهد در کنار این باشگاه به سرمایه اش اضافه کند. به همین علت است که چنین رقمی عنوان شده است. البته آن طورکه از کارت های عضویت معین است، خواصی که قرار است به این باشگاه بفرایند، باید از دو بخش عضویت طلایی و نقره ای انتخاب نمایند. عضویت طلایی 320 میلیون تومان و عضویت نقره ای 160 میلیون تومان در سال هزینه دارد.

خاویار و استیک موجود است!

دریافت شهریه 320 میلیون تومانی، افرادی را که به سمت این باشگاه می فرایند، تبدیل به مشتریان VIP می نماید؛ آن ها زمانی که عضویت را دریافت می نمایند، کارتی به ارزش 24 میلیون تومان می گیرند که با اعتبار آن می توانند از رستوران و کافی شاپ این مرکز بدن سازی استفاده نمایند؛ رستورانی که عنوان شده در آن خاویار و انواع استیک ها سرو می گردد. البته روز گذشته ایسنا جزئیات بیشتری از این مرکز داده و نوشته است: این باشگاه بدن سازی دارای هزارو 500 متر مساحت است که هزار متر آن به سالن بدن سازی اختصاص دارد و 500 متر دیگر نیز به فضا هایی همانند استخر، سونا، جکوزی، رستوران، کافی شاپ و دیگر خدمات VIP اختصاص یافته است. گنجایش این باشگاه بدن سازی 200 نفر است.

آن طورکه ادعا شده، مالکیت این دو باشگاه در اختیار دو بیزینس من است که به قراری برای راه اندازی این باشگاه 25 میلیارد تومان هزینه نموده اند؛ هزینه ای که معینا با توجه به شهریه این باشگاه، در همان سال اول جبران می گردد و خیلی بیشتر از هزینه نیز دست مالکانش را درست در یک سال می گیرد.

باشگاهی برای مدیران ارشد و تجار؟

نیازی به واکاوی واکنش های فضای مجازی در این مورد نیست. معین است که نگرانی ها نسبت به اختلاف طبقاتی موج می زند. با این حال موضوعی که در این بین مغفول مانده، این است که این باشگاه قرار است برای چهره های خاص باشد. آن طورکه مسئولان این مرکز عنوان نموده اند، به صرف پول داربودن نمی توان عضویت این باشگاه را به دست آورد، بلکه لازمه آن مدیر ارشد و تاجر بودن است. بدیهی است که با این شرط و شروط، این مرکز بیش از یک فعالیت ورزشی، محلی برای بستن قرارداد های آن چنانی است که پرداخت شهریه 27 میلیون تومانی اش در ماه، همانند کاهی است در کاهدان!

این موضوع بدون درنظر گرفتن این پرسش است که یک مدیر چقدر در ماه باید عایدی داشته باشد که بتواند 27 میلیون تومان از آن را فقط برای رفتن به باشگاه هزینه کند؟ معینا این رقم سرسام آور است، ولی جالب است بدانید مسئولان این باشگاه عنوان نموده اند در همان روز افتتاحیه نیمی از ظرفیت گنجایش پر شده است! یعنی هنوز فعالیت این باشگاه واقع شده در خیابان فرشته به طور رسمی آغاز نشده، صد نفر هزینه شهریه سرسام آور آن را پرداخت نموده و کارت عضویت را گرفته اند.

چه کسی به این باشگاه مجوز داده است؟

حالا که چند روز از مراسم افتتاحیه، حضور چهره های بین المللی و عدد و رقم وحشتناک شهریه آن می گذرد، تازه مدیران مسئول به خود آمده و نسبت به قانونی بودن یا غیرقانونی نبودن این مرکز اظهارنظر می نمایند. همین روز گذشته عنوان شد این باشگاه جنجالی مجوز ندارد و احتمال پلمب شدن آن وجود دارد. این در حالی است که یکی از مربیان این باشگاه، به ایسنا گفته این شایعه ها همگی کذب است. محمد محمدی، مربی ارشد این باشگاه، گفته تمام مجوز های قانونی این باشگاه پیش از افتتاح اخذ شده است و هیچ مسئله ای برای فعالیت آن وجود ندارد.

با وجود این، رضا خرم، رئیس گروه اماکن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، در واکنش به این مسئله گفته که این باشگاه ورزشی به تازگی درخواست خود را به این نهاد ورزشی ارائه نموده است. فعالیت این مجموعه ورزشی نیازمند مجوز قانونی بوده که این باشگاه بدن سازی فاقد آن است.

او در پاسخ به این سؤال که آیا این هزینه گزاف باعث ترویج زندگی لاکچری نمی گردد، گفت: باشگاه مذکور باید در مرحله نخست، مجوز قانونی خود را دریافت کند. سپس اگر این مجموعه خدمات متفاوتی را ارائه می دهد، باید مورد آنالیز قرار گیرد. هرگونه اعلام تعرفه باید تابع دستور العمل های این اداره کل باشد. مجموعه های ورزشی بر مبنای پروانه قانونی فعالیت نموده و مجوز ها در کمیسیون ماده پنج این اداره کل صادر می گردد. برای پیشگیری از فعالیت باشگاه های فاقد مجوز، دو بار به صورت کتبی و شفاهی تذکر خواهیم داد و در صورت تکرار و رعایت نشدن، با دستور قضائی آن را پلمب خواهیم کرد.

آرش فرهادیان، مدیر کل دفتر توسعه ورزش حرفه ای و امور باشگاه های وزارت ورزش و جوانان نیز در این مورد گفت: باشگاه فوق هنوز مجوز فعالیت نداشته و این مطالب فقط یک فضاسازی رسانه ای و تبلیغاتی بوده و حقیقت ندارد. آنچه به عنوان مبلغ شهریه این باشگاه اعلام شده، نجومی و بسیار عجیب است که منجر به سؤالاتی برای مردم عزیزمان شده است.

مسئولان ذی ربط در حالی از بدون مجوز بودن این مرکز جنجالی حرف زده اند که امید قمی، مدیر کل ورزش و جوانان شمیران، در صحبت هایی که با فارس داشته است، معینا از افتتاحیه و چندوچون کار این باشگاه خبر داشته و می گوید: باشگاه مد نظر در پی دریافت مجوز از اداره کل ورزش و جوانان تهران بود و فکر می کنم مجوز تأسیس باشگاه هم گرفته شده، اما درباره نرخ شهریه ها فعلا چیزی مطرح نشده است. اینکه افتتاحیه ای صورت بگیرد، برای ما رسمیتی ندارد.

به نظر می توان کلید گمشده این ماجرا را در همین اظهارات ضدونقیض پیدا کرد؛ چطور می گردد عده ای از مجوز و فعالیت این باشگاه خبر داشته باشند و عده ای بی خبر بمانند؟ ضمن اینکه در کنار رسیدگی به این موضوع، باید به این پرسش هم پاسخ داده گردد که آیا باشگاه مذکور، تنها باشگاه فعال در تهران است که شهریه سالانه آن نزدیک به 300 میلیون تومان است؟

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2116

به "در خیابان فرشته چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خیابان فرشته چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید