سافاری تجربه ای متفاوت در دنیای وحش!

به گزارش مجله روگذر، گذشته زمین ما بسیار متنوع است. چرا که در هر یک از دوران زمین شناسی مختلف، گونه یا گونه هایی در دنیای وحش قلدران زمین بوده اند! هزاران سال پیش گونه ای از گونه های وحش راه خود را جدا کرد! تکامل توانست گونه ای خلق کند که این گونه توانایی تغییر دنیای زیستش را داشته باشد. انسان این گونه خارق العاده حیات، به شکلی زندگی اش را تغییر داد که دیگر شکل زندگی اش شبیه دیگر گونه های حیات نیست. این ماجرا سبب شده تا دیگر، بچه ها انسان حیات وحش را نشناسند. در دنیای مدرن ما که سفر بازار داغ و هواداران زیادی دارد سافاری در حیات وحش شاید کمرنگ تر از دیگر انواع سفر باشد. اینکه بیشتر ما تماشا صحنه هایی جالب و بکر از طبیعت و حیات وحش در قالب رسانه ها را دوست داریم و جزو هواداران پر و پا قرص این برنامه ها هستیم قابل چشم پوشی نیست! ولی آیا تماشا و لمس کردن این نعمت زیبا با تماشا تصاویری کوچک و جزئی در قاب تلویزیون قابل قیاس است؟ مسلما این طور نیست! اگر تجربه سافاری را ندارید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به سافاری حیات وحش بیاندیشید. چرا که تجربه ای متفاوت عایدتان خواهد شد که با هیچ کدام از انواع سفر نمی توانید چنین حسی را تجربه کنید، پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید...

سافاری تجربه ای متفاوت در دنیای وحش!

سافاری اصلا به چه معناست؟ (whats a meaning of safari)

سافاری در واقع در زبان آفریقایی معادل لغت عربی سفر است که آفریقایی ها آن را به سافار تغییر داده اند. در زبان لاتین نیز ریشه این لغت عربی حفظ شده و آن را safari خطاب می نمایند. در زبان شیرین پارسی نیز سافاری حیات وحش یا معادلات این لغت به کار می رود. یکی از این معادلات لغوی، وحش گشت یا وحش گردی است. در واقع سافاری در حیات وحش به نوعی از سفر در طبیعت گفته می شود که اهدافی چون: عکاسی و فیلم برداری از نقاط بکر حیات وحش را دنبال می نماید. البته در گذشته سافاری طور دیگری بوده. به شکلی که سافاری گردان، هدفشان شکار حیوانات بوده است نه تهیه فیلم و عکس! این ماجرا باعث شد تا حیات گونه های کمیاب حیات وحش به خطر بیافتند. چرا که شکار بیجا و غیرقانونی باعث می شد تا تعداد افراد گونه های در خطر انقراض به شدت کاهش پیدا نمایند و منقرض شوند. اما خوشبختانه امروزه سافاری شکل و رنگی تازه و متمدنانه به خود گرفته است. از آنجا که گردشگران زیادی هر ساله سافاری را تجربه می نمایند؛ نه تنها حیوانات را شکار نمی نمایند بلکه تا جایی که بتوانند به آنها یاری می نمایند. این یاری می تواند شامل: غذا دادن، ساختن آشیانه و حتی دور کردن خطرهای احتمالی و حتی معالجه حیوانات باشد. البته ناگفته نماند که همواره تیم متخصص حیات وحش در سافاری راهنما و مراقب این گونه اقدامات است. چرا که هر کار خودسرانه و اشتباه از طرف افراد غیر متخصص و گردشگران هر چند که به هدف یاری باشد نیز می تواند پیامدهایی غیر قابل جبران و خطرناکی را در حیات وحش به جای بگذارد.

سافاری کجاست؟ (where is safari)

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم در واقع سافاری در حیات وحش به نوعی از سفر در طبیعت و تهیه فیلم و عکس اطلاق می شود. اما شاید سوالی که فکرمان را درگیر خود نموده باشد این است که کجا می توانیم سافاری را تجربه کنیم؟ نقاط مختلفی از زمین وجود دارد که شامل منظره ها بکر طبیعی و پوشش گیاهی و جانوری مخصوص و منحصر به فرد خود است. به عنوان مثال: آفریقا، آمازون، جنگلهای هندوستان، فلات تبت و مغولستان، کویرهای عربستان، جنگل ها و دشت های کشور عزیزمان و ... ! اما در میان تمام این نقاط بکر و جالب، آفریقا به طور حیرت انگیزی می تواند تجربه یک سافاری زیبا و خاص را برایتان به ارمغان بیاورد چرا که منطقه ها حفاظت شده و پارک های ملی فراوان و وسیعی دارد که گونه های جانوری خاص و منحصر به فردی را شامل می شود. بطوری که کمتر جایی از جهان این نکات مثبت را یکجا با هم دارد!

شرایط و قوانین سافاری حیات وحش (safaris rule)

در واقع هر منطقه بسته به اینکه در کدام کشور و آداب و رسوم واقع شده دارای قوانین و شرایط خاص خود است. اما بعضی از این قوانین همگانی است. یعنی حتما باید در همه جا که به عنوان مکانی برای جهانگرد های سافاری حیات وحش است اجرا شود. یکی از این قوانین لازم الاجرا، حفاظت از گردشگران است. چرا که سافاری در حیات وحش با تمام جذابیتش بسیار پر خطر است. حیوانات درنده و مکان هایی که باید تجهیزات لازم وجود داشته باشد از نکاتی است که نباید نادیده گرفت. یکی دیگر از قوانینی که بیشتر نقاط حفاظت شده بدان پای بندند این است که تعهدات لازم و بازرسی های دقیق و سختگیرانه ای انجام می شود تا افراد هیچ گونه سلاح یا وسایلی که حیوانات منطقه را تهدید می نماید با خود همراه نداشته باشند. نکته دیگر اینکه وسایلی که گردشگران از آنها استفاده می نمایند، حتما باید در منطقه و با توجه به شرایط مکانی کارآمد باشد. البته این وسایل حتما به وسیله سازمان حفاظت از منطقه برای گردشگران تامین می شود و به راحتی در اختیار آنان قرار می گیرد. پارک های حفاظت شده همچنان افرادی متخصص و دوره دیده را به همراه گردشگران اعزام می نمایند تا بهتر نقاط را به گردشگران نشان دهند و هم دوره های مختلفی جهت مقابله با شرایط بحرانی را گذرانده اند و می توانند حافظ جان گردشگران باشند.

عکاسی در سافاری حیات وحش

امروزه هدف اصلی از سافاری در حیات وحش ثبت صحنه های زیبا از حیات وحش است. بی تردید هر کسی از تماشا تصاویر حیرت انگیز حیات وحش به وجد می آید. اما نکاتی درباره عکاسی در این سفر با شکوه وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در جهانی وحش هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. اینکه شما هر وقت که آماده بودید می توانید تصویر مورد علاقه خود را بردارید؛ در سافاری تقریبا محال است! چون دقیقا هنگامی که منتظر صحنه منحصر بفرد و خاصی نیستید اتفاق می افتد! پس باید حتما دوربین مناسب و کارآمد تهیه کنید و به همراه داشته باشید تا توانایی آن را داشته باشید در هر لحظه که اتفاق جالب و زیبایی را تشخیص دادید بلافاصله ثبت کنید. حتما قبل از سفر اطلاعاتی درباره منطقه و حیوانات آنجا جمع آوری کنید. تحقیق و آنالیز کنید تا حدودی با رفتار حیوانات آن منطقه آشنا شوید. چرا که حیوانات اغلب قبل از بروز رفتاری، نشانه های ظاهری خاصی را بروز می دهند. اگر شما این علائم و نشانه ها را بشناسید راحت تر می توانید رفتار حیوان مورد نظر را زودتر شناسایی و نسبت به عکاسی یا فیلم برداری اقدام کنید. با این ترفند کمتر پیش می آید که صحنه های جالب را از دست بدهید. نکته بعدی این است که حد و حدود خود را رعایت کنید! نباید این قدر غرق در تصویر برداری بشویم تا فراموش کنیم نباید در قلمرو موجودات زیاده روی کنیم. سالانه آمار و اخبار زیادی از این قضیه منتشر می شود که مثلا یک جهانگرد طعمه شیر شد! یا تصویر برداری در اثر بی احتیاطی مورد حمله حیوانات نهاده شد و...

همواره حواسمان باشد که آزاری به حیوانات نرسانیم. سفر چند روزه و سرگرمیی ما نباید آرامش موجودات منطقه را به هم بریزد. ترساندن و مزاحمت برای حیوانات نه تنها انسانی نیست بلکه گاهی خسارات سنگینی به اکو سیستم منطقه وارد می نماید. پس باید در عین سرگرمی مراقب این موجودات زیبا و نعمت های اللهی باشیم.

شب ها کجا بخوابیم؟!

سوال دیگری که به فکر هر جهانگردی خطور می نماید این است که حیات وحش با همه زیباییش در روز جای امنی برای خواب و استراحت در شب نیست! پس کجا شب را صبح کنیم؟ در منطقه ها مختلف شرایط فرق دارد. به عنوان مثال در بعضی منطقه ها سازه هایی متناسب با اقلیم منطقه ساخته و در نظر گرفته می شود. حتی بعضا در منطقه های در نزدیکی پارک های محافظت شده هتل های مجللی نیز ساخته شده تا مسافران از خدمات آنها نیز لذت ببرند. اما جاهایی هم هست که بدلیل سخت بودن شرایط اقامتگاه های خاصی ندارد و جهانگرد ها باید با برپا کردن چادر و تجهیزات دیگر شب را بگذرانند. البته این که کجا چادر بزنیم را ماموران محافظتی به خوبی می شناسند و شما را هدایت می نمایند. از این بابت خیالتان راحت باشد. چرا که آنان حافظان جان مسافران هستند و شب ها اغلب به صورت شیفتی نگهبانی می دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2234

به "سافاری تجربه ای متفاوت در دنیای وحش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سافاری تجربه ای متفاوت در دنیای وحش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید