ماجرای پیامکی که متعلق به سیم کارت شما نیست!

به گزارش مجله روگذر، درصورتی که سیم کارت دیگری در گوشی شما قرار گرفته و به نام تان نباشد، ممکن است پیغام هایی مبنی بر لزوم ثبت سیم کارت به گوشی شما ارسال گردد که برای اطمینان از این موضوع باید به سامانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کنید.

ماجرای پیامکی که متعلق به سیم کارت شما نیست!

به گزارش مجله روگذر، ارزان بودن سیم کارت ها بعضا باعث شده تا افراد در نگهداری سیم کارت ها دقت لازم را نداشته و در پی آن چندین سیم کارت داشته باشند، در حالی که نمی دانند که این سیم کارت ها کجا و در دسترس چه کسی است. عدم دقت در نگهداری سیم کارت ممکن است باعث گردد این سیم کارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آن ها با فعال کردن سیم کارت، در شبکه های اجتماعی عضو شده و به فعالیت های مجرمانه اقدام نمایند.

از طرفی درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت به وسیله سیم کارت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه، این مالک سیم کارت است که در وهله اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد، زیرا قانون وی را دارنده سیم کارت می شناسد؛ هرچند بعد از آنالیز های فنی می توان معین کرد که این تماس از سوی وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالک سیم کارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاکم قضایی و شاکی باشد تا بعد که مجرم اصلی شناسایی گردد.

به همین دلیل به دارندگان سیم کارت ها توصیه شده حتما در نگهداری سیم کارت های خود دقت لازم را داشته باشند و سیم کارت هایی را که احتیاج ندارند، حتما به وسیله اپراتور مربوطه غیرفعال نمایند و به هیچ وجه سیم کارت تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار ندهند، زیرا هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالک اصلی سیم کارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.

هنگام خرید و فروش سیم کارت توسط کاربر، درصورتی که وی پیش از این، شماره تلفن خود را در سامانه وارد نموده باشد، خرید سیم کارت به وسیله پیامک به او اطلاع داده می گردد. اما برخی از کاربران این موضوع را مطرح کردند که پیامک هایی برای آن ها ارسال شده که از خرید و فروش سیم کارت با کد ملی آن ها خبر می دهند، در صورتی که خودشان به خرید و فروش اقدام ننموده اند.

اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، باید با مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین، از سیم کارت هایی که به نام شماست، مطلع شوید. اگر سیم کارتی که در این سامانه وجود داشت، توسط شما خریداری نشده، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه نموده و با ارائه کارت ملی از خطوطی که ممکن است بدون اطلاعتان با کد ملی شما ثبت شده باشد، مطلع شده و برای قطع هر یک از سیم کارت ها اقدام کنید.

اما درصورتی که در این سامانه سیم کارتی غیر از سیم کارت هایی که به نام شماست وجود ندارد، با وجود این هم چنان پیامک هایی مبنی بر خرید و فروش سیم کارت با کد ملی دریافت می کنید، ممکن است این خرید و فروش توسط صاحب سیم کارت دوم گوشی شما صورت گرفته باشد. درواقع گوشی های دوسیم کارته این قابلیت را دارند که از هر دو سیم کارت واردشده پیامک دریافت نمایند و این موضوع می تواند این شک را در کاربر ایجاد کند که سیم کارت اشتباهی به نام او ثبت شده است.

بنابراین اگر پیامی دریافت کردید مبنی بر این که سیم کارتی با کد ملی شما ثبت شده است، اما خودتان سیم کارتی را دریافت ننموده باشید، ابتدا باید به سامانه رگولاتوری مراجعه کنید؛ اگر شماره سیم کارتی که پیامک آن برای شما فرستاده شده است به نام شما نباشد، ممکن است این سیم کارت متعلق به کاربری باشد که مالک سیم کارت دوم گوشی دوسیم کارته شماست.

با راه اندازی سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین برای احراز هویت و ساماندهی سیم کارت ها توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir، کاربران می توانند از تعداد خطوطی که با کد ملی آنان ثبت شده، مطلع شده و نسبت به غیرفعال کردن خطوطی که از آن ها استفاده نمی نمایند، اقدام نمایند.

هم چنین کاربران می توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره های 3000150 و 3000504901 به وسیله یکی از خطوط تحت مالکیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت شده به نام خود اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 179

به "ماجرای پیامکی که متعلق به سیم کارت شما نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پیامکی که متعلق به سیم کارت شما نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید