نقشه کاداستر 85 درصد اراضی استان البرز تهیه شده است

به گزارش مجله روگذر، عباس مرادخانی صبح شنبه در نشستی خبری، اظهار کرد: درگذشته ثبت‌اسناد سنتی و طبق نقشه‌های فیزیکی بود و بیشترین پرونده‌های ملکی در هیئت نظارت درگیر مشکلات این عرصه بودند.

نقشه کاداستر 85 درصد اراضی استان البرز تهیه شده است

وی ادامه داد: از سال 89 نقشه‌های کاداستر بر اساس ثبت ملی مورداستفاده قرار گرفت که طبق آن اطلاعات حقوقی یک ملک از روی مکان‌یابی آن تعریف می‌شود و اکنون بیش از 85 درصد نقشه‌های اراضی به‌صورت کاداستر است.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان البرز بابیان اینکه کاداستر خیلی از مشکلاتی که به هنگام حوادث غیرمترقبه برای مردم ایجاد می‌شود را حل کرده است، افزود: در حوزه کاداستر رسالت صیانت از املاک مردم به‌خوبی انجام می‌شود.

مرادخانی با تأکید بر اینکه اجرای طرح کاداستر باعث حذف 80 درصدی مراجعات مردمی به دفاتر ثبت‌اسناد عملیاتی شده است، گفت: روزانه حدود 300 استعلام در دفاتر ثبت‌اسناد و به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در حوزه سندهای تک‌برگی در طول یک روز این اقدام انجام می‌شود و تاکنون سالانه 170 هزار سند تک‌برگی تحویل مردم داده می‌شود.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان البرز با توضیح اینکه طبق وضع موجود مالکیت‌ها مشکل تداخل پلاک‌های ثبتی در استان حل‌شده است، گفت: با این روش از اموال مردم صیانت می‌شود و اعتمادسازی‌ها بیشتر خواهد بود.

مرادخانی ادامه داد: قانون پیش‌فروش آپارتمان تصویب‌شده است و البرز به‌صورت پایلوت دومین استان اجراکننده این قانون است که پیرو اجرای آن دیگر مشکلاتی در مورد ساخت مجتمع‌های مسکونی بیش از ظرفیت تعیین‌شده در مجوز اولیه آن وجود ندارد و امکان جابجایی نقشه‌ها هم نیست.

وی تأکید کرد: در برخی اراضی مربوط به پلاک‌های ثبتی که اختلافات زیادی بر سر مالکیت اراضی وجود دارد صدور سند تک‌برگی کمی زمان‌بر است، چون در برخی موارد باید جداسازی پلاک‌های ثبتی انجام شود و دقت عمل در این اقدامات مدنظر است بدین منظور برای این اقدام اعتبارات کافی در خصوص اعزام نیرو و فراهم‌سازی امکانات بیشتر در روستاها فراهم خواهد شد.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان البرز گفت: برای رسیدگی به تخلفات دفاتر اسناد رسمی، در دادگاه انتظامی سردفتران به شکایت‌های موجود در این مورد رسیدگی می‌شود و به هرگونه دادخواست‌ها در مواردی مانند دریافت اضافه وجه و یا اشتباه در مفاد اسناد صادرشده پرداخته می‌شود.

مرادخانی عنوان کرد: در حال حاضر حدود یک‌میلیون پرونده ملکی و پیش از 300 هزار پرونده ثبت اجرایی و ثبت شرکت در استان البرز وجود دارد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 156

به "نقشه کاداستر 85 درصد اراضی استان البرز تهیه شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه کاداستر 85 درصد اراضی استان البرز تهیه شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید