هانیه توسلی: همزیستی با ناشنوایان به باورپذیزی نقشم کمک کرد

به گزارش مجله روگذر، نشست خبری بی صداحلزون با حضور عوامل و بازیگران این فیلم در پردیس ملت برگزار شد.

هانیه توسلی: همزیستی با ناشنوایان به باورپذیزی نقشم کمک کرد

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، نشست خبری فیلم بی صدا حلزون به کارگردانی بهرنگ دزفولی زاده با حضور کارگردان، مرتضی شایسته (تهیه کننده)، محمدرضا رهگذر (نویسنده)، هانیه توسلی، علیرضا جلالی تبار، مجتبی شکری بازیگران فیلم، رضا شبیری زنجانی (آهنگساز)، افسانه صمدزاده (طراح صحنه و لباس)، محمدرضا جان پناه (فیلمبردار)، امین انتشاری (جلوه های ویژه بصری)، سحر عصر آزاد (منتقد) و با اجرای منصور ضابطیان عصر امروز یکشنبه سیزدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. نکته قابل توجه نشست این فیلم که مضمونی درباره ناشنوایان دارد، ترجمه همزمان آن توسط رابط ناشنوایان بود.

سحر عصرآزاد (منتقد) در ابتدای این نشست گفت: رویکرد بهرنگ درفولی زاده برایم بسیار اهمیت داشت، زیرا در زیر مایه و متن، نقدی به بشر امروز زده می شود همچنین مسائلی که این قشر در جامعه دارند بیان می شود.

سحر منتقد آزاد افزود: فکر می کنم به تنوع مضمون و کاراکتر های نمایشی نیاز داریم، فیلم از آن فیلم های خوبی است که باید به آن فرصت دیده شدن داد تا بیشتر به این موضوعات پرداخته شود.

بهرنگ دزفولی زاده کارگردان فیلم بی صدا حلزون در ابتدای نشست با اشاره به ساختار فیلم بیان کرد: ساختار و قصه فیلم این را می طلبید که با ریتمی آرام به این مساله نگاه کنیم، زیرا به افراد ناشنوا باید فرصتی برای دیده شدن می دادیم.

در ادامه مرتضی شایسته درباره چرایی فعالیت کم خود در سال های اخیر گفت: دو سال فعالیت کمتری داشتم، اما از سال 96، 97 و 98 پنج فیلم تمام کردم و در حال حاضر به دنبال کار های جدید هستم.

محمدرضا رهگذر نویسنده این فیلم مطرح نمود: ایده ها باید در جریان بیان قصه در کنار هم قرار بگیرند. زمانی که قتل یک شخص باعث عمل یک کودک ناشنوا می شود، باید به این موضوع اینگونه نگاه کرد که آیا این مرگ می ارزیده یا خیر.

بهرنگ دزفولی زاده درباره نحوه پرداخت این فیلم به ناشنوایان شرح داد: از اول قصدم این بود فیلمی در این ارتباط بسازم، چون فقط در هفته های خاصی به ناشنوایان پرداخته می شود. همچنین در انتخاب بازیگران برایم مهم بود از بازیگرانی استفاده کنم که تکلفیشان با زبان بدنشان مشخص باشد.

در ادامه شرح داد: می خواستم این فیلم اکران عمومی داشته باشد تا مردم با ناشنوایان ارتباط بهتری داشته باشند و در این راه از بازیگر حرفه ای برای بیشتر دیده شدن استفاده کردم.

او افزود: از ابتدای نوشتن فیلمنامه به همکاری با یک بازیگر حرفه ای فکر می کردم.

دزفولی زاده در پاسخ به این سوال که آیا این فیلم تبلیغی برای عمل کاشت حلزون است، شرح داد: من می خواستم اطلاعاتی درباره ناشنوایان و اینکه آیا این عمل را انجام دهند یا خیر را مطرح کنم. من هیچ گونه تبلیغی برای این عمل نکرده ام. بلکه برای درک بیشتر افراد ناشنوا در جامعه تلاش کردم.

او همچنین در پاسخ به چرایی استفاده از درام برای بیان این معضل شرح داد: با توجه به فیلمنامه احساس کردم باید به این شکل داستان را روایت کنم و در این بستر نگاهی به مسائل ناشنوایان داشته باشم. بیست سال است که در این باره فیلمی ساخته نشده و با این درام می توانستم مردم را با معضلات ناشنوایان آشنا کنم.

وی ادامه داد: کاشت حلزون بخشی از فیلمنامه بود و اصلا قصد تبلیغ نداشتم، درام قصه باعث شد به این موضوع بپردازم.

هانیه توسلی بازیگر نقش الهام درباره این فیلم گفت: اولین چیزی که درباره این نقش وجود داشت این بود که باید همزمان هم با زبان ناشنوایان آشنا شوم و هم روی حرف زدنم به عنوان یک نیمه شنوا آمادگی پیدا کنم. رسیدن به این مهم نیاز به تمرین زیادی داشت و حدودا دوماه قبل از فیلمبرداری تمرین کردم.

توسلی درباره نقش خود شرح داد: با چندین نفر برای یادگیری زبان ناشنوایان تمرین می کردم حتی صدای نیمه شنوا در تلفن همراهم ذخیره کرده بودم و سعی می کردم آن را بازی کنم. در حین فیلمبرداری من با این عزیزان همزبستی داشتم و در جمعی بودم که تعدادی شنوا و ناشنوا حضور داشتند. چیزی که برایم جای تعجب داشت این بود که بسیاری از خانواده های ناشنوا علاقه ندارند فرزندشان کاشت حلزونی داشته باشند.

بهرنگ دزفولی زاده با اشاره به تحقیق هایی که پیش از فیلمبرداری انجام داده گفت: هم زیستی و هم فکری خوبی با آقای رهگذر داشتم، او نیز بر قصه ای که نوشته بودیم تاکید داشت. زمانی که فیلمنامه را نوشتیم از کانون ناشنوایان با ما تماس گرفتند و گفتند می توانید کاشت حلزونی را به نمایش بگذارید.

دزفولی زاده با اشاره به سرمایه گذاران فیلم بی صدا حلزون گفت: پولی که برای ساخت فیلم مصرف می شود باید پاک و درست باشد، بعضی از سرمایه داران دانش کمتری درباره سینما داشتند. در آخرین مرحله زمانی که سمعک پاسخگو نباشد آن فرد ناشنوا به سمت کاشت حلزون توسط پزشکان سوق داده می شود.

او همچنین درباره آهنگسازی این فیلم مطرح نمود: یک سری ذهن ها هستند که تصاویر بهتری تولید می کنند و نگاه کلیشه ای ندارند، آهنگساز این فیلم انگیزه و سواد خوبی داشت و بین باقی آهنگسازان از همه بیشتر برایم جذاب بود.

رضا شبیری زنجانی اهنگساز فیلم درباره حس و حالش برای اولین حضورش در جشنواره گفت: بسیار خوشحالم که امشب اینجا حضور دارم و از آقای دزفولی زاده تشکر می کنم. این فیلم اولین تجربه ساخت فیلم سینمایی من است.

او همچنین افزود: سعی کردم در این فیلم به خاطر موضوع از یک سری المان ها استفاده کنم و موسیقی را از گوش یک فرد ناشنوا بشنویم برای همین خودمان صدا به فیلم افزودیم تا به نقش ها بیشتر نزدیک شویم.

کارگردان فیلم بی صدا حلزون درباره بازیگران این فیلم شرح داد: در سینمای ایران انتخاب بازیگر بسیار مهم است. در این فیلم انتخاب بازیگر چهار ماه طول کشید، زیرا می خواستیم از کسی استفاده کنیم که بتواند از عهده بازی در این فیلم بربیاید. صدای هانیه توسلی زیر است و بیننده را نمی ترساند، صدای او باعث ناراحتی مخاطبان نمی شود و می توانند با این کاراکتر همراه شوند.

وی ادامه داد: فیلم درباره حق خواهی است که امیدوارم با مطالبی که شما درباره آن می نویسید این صدای حق خواهی و فیلم شنیده شود. فکر نمی کردم فیلمم در بخش سودای سیمرغ نباشد و زحمت دوستانم نادیده گرفته شود، اما باز با این حال به انتخاب داوران احترام می گذارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 861

به "هانیه توسلی: همزیستی با ناشنوایان به باورپذیزی نقشم کمک کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هانیه توسلی: همزیستی با ناشنوایان به باورپذیزی نقشم کمک کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید