کاخ خورشید کلات نادری؛ بنایی حیرت انگیز در خراسان رضوی

به گزارش مجله روگذر، کاخ خورشید به وسیله نادر شاه افشار ساخته شده است. این کاخ دارای 3 طبقه بوده و ارتفاع آن در زمانهای گذشته چیزی در حدود 25 متر بود. ولی امروزه متاسفانه طبقه سوم این بنای تاریخی تخریب شده و ارتفاع آن به بیش از 20 متر نمی رسد. در زمان حکومت جلایر در قرن سیزدهم هجری قمری تغییراتی در ساختمان بنا داده شد و به شکل کاخی با بخشی استوانه ای عایدی. ساختمان کاخ خورشید سبکی از معماری ایرانی و هندوستانی را در کنار هم داشته و باغهای اطراف عمارت به سبک باغهای ایرانی درست شده اند. در زمان نادر شاه هنرمندان زیادی از هندوستان به ایران آمده و از ماهرترین آنها برای آراستن کاخ خورشید استفاده شد. با ما در این مقاله همراه شوید تا شما را با معماری کاخ خورشید کلات نادری و تاریخچه کاخ خورشید کلات نادری آشنا کنیم.

کاخ خورشید کلات نادری؛ بنایی حیرت انگیز در خراسان رضوی

معماری بنا

طبقه پایین کاخ خورشید محل نگهداری خزانه نادر شاه افشار بوده است. این طبقه جایی تاریک و مخوف هست. طبقه اول این کاخ بر روی چهار ردیف پلکان که شکلی هرم مانند دارند، بنا شده و هشت ضلعی است. دسترسی به سالن اصلی کاخ خورشید هم از طریق ورودی های هشت ضلعی امکان پذیر هست. طبقه دوم یا همکف تالاری بزرگ در میان دارد و اتاقهایی در پیرامون. تالار با تزئیناتی به شیوه بناهای صفوی آراسته و طلا کاری شده است. به علت وجود کتیبه سوره نبأ با تاریخ مرگ نادر شاه (1160 ه.ق) در دورتادور اتاق این طبقه، بعضی چنین نتیجه گرفته اند که نادر شاه قصر خورشید را به عنوان آرامگاه خویش بنا نموده بود.

طبقه سوم این بنا از 66 نیم ستون سنگی تشکیل شده که استوانه ای بزرگ را شکل داده اند و به همین علت، بین تمام بناهای تاریخی ایرانی، این بنا منحصر بفرد و ویژه هست. اتاق های این قصر دارای تزئینات گچ بری و نقاشی های زیبایی است. نمای خارجی این کاخ کنگره دار بوده که ترکیبی از معماری مغولی هندی را به نمایش میگذارد. بعلاوه، نمای بیرونی این قصر میوه هایی مانند آناناس و موز را به تصویر کشیده است. امروزه، این باغ شامل 220 عدد درخت چنار بوده و در باغچه غربی باغ و کوچه غربی باغ میتوان یک ردیف چنار کهنسال را دید که مبنای کاشت درختان دیگر باغ بوده است. درختان از طریق موتور پمپ از آب انبار زیر پیاده روی انتهای شرقی باغ آبیاری می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 11 آذر 1402 بروزرسانی: 11 آذر 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2347

به "کاخ خورشید کلات نادری؛ بنایی حیرت انگیز در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ خورشید کلات نادری؛ بنایی حیرت انگیز در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید