اختلاف میان همکاران و چند نکته روانشناسی درباره آن

به گزارش مجله روگذر، بخشیدن همکارانی که در محل کار به شما ظلم می کنند تأثیر زیادی بر آسایش، آرامش و سلامتی شما دارد.

اختلاف میان همکاران و چند نکته روانشناسی درباره آن

به گزارش خبرنگار ، بیماری کووید-19 باعث شده است که بسکمک از افراد، مشاغل خود را به پلتفرم های مجازی منتقل کنند، اما بر خلاف تغییر مکان در شغل ها، روابط همکاری همچنان در حال شکل گرفتن هستند.

اگرچه بعضی از این ارتباطات شغلی قبلاً به صورت مطلوب و عالی بوده اند اما می توانند همچنان از طریق تعاملات آنلاین قوی تر شوند.

نکته ای که وجود دارد و به طور معمول هم اتفاق می افتد، این است که مسائل و اختلافاتی در محل کار وجود دارد که ممکن است آسیب های زیادی را در روابط موجود در این محیط به وجود آورد.

دکتر لورن توسنت، استاد روانشناسی در کالج لوتر دکورای استان آیووا و مدیر آزمایشگاه تحقیق در مورد فکر، جسم و روح، به بررسی فضایل، به ویژه بخشیدن و چگونگی ارتباط آن با آسایش، آرامش و سلامتی می پردازد.

وی همه را به بخشش روزمره برای ایجاد انعطاف پذیری و به حداقل رساندن فشار روانی در خانواده ها، مدارس، مراقبت های بهداشتی، محل کار و اجتماعات تشویق می کند.

در ادامه مصاحبه ای از وی در رابطه با بخشیدن همکاران در محل کار را می خوانیم.

ابتدا چگونه به این موضوع علاقه مند شدید؟

اگرچه آسیب دیدن در محل کار یک اتفاق معمول است، اما نه به روشی که احتمالاً فکر می کنید.

صدمات ما به همان اندازه که جسمی هستند، ماهیتی بین فردی و اجتماعی دارند. به نام مثال، تبلیغات فعلی یک وب سایت شغلی معروف، فرد جوانی را به تصویر می کشد که برای ارتقاء شغلی انتخاب نمی شود، در حالی که همکارانش در هنگام برگزاری یک جلسه هیئت مدیره، فرد انتخاب شده و سفارش شده را تحسین می کنند و فرد جوان به وضوح آسیب می بیند.

این تبلیغات، یک نمونه ساختگی و در عین حال، واقعی از محیط های سمی کار هستند که باعث درگیری، اختلاف و سرخوردگی می شوند و در این محیط ها، کارمندان اغلب، افسرده، غیرمولد، کینه توز و شاید حتی انتقامجو هستند.

یک واقعیت در زندگی مدرن این است که آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگری به کار خود می پردازند و اغلب اوقات، روابط بین همکاران سالم نیست؛ به طوری که حتی کاملا لطمه زننده است و به همین دلیل، سالانه میلیارد ها دلار به دلیل استرس و درگیری بین فردی در محل کار از بین می رود؛ بنابراین جواب و راه چاره چیست؟

مطالعات نشان داده است که عدالت در محل کار بسیار مهم است، اما در آمریکا، کارکنان در زمینه هایی از جمله مدیریت افکار منفی، احساسات و انگیزه های خود مشکل دارند و در این میان، با توجه به اینکه آسیب روحی دیدن از طریق دیگران با این موارد ارتباط مستقیم دارد. بنابراین، ما روی گذشت کردن و بخشیدن توجه بیشتری کردیم.

محور مطالعه شما چه بود؟

هدف اصلی مطالعه ما این بود که بفهمیم بخشیدن چه نقشی در سلامتی و بهره وری در کار آمریکایی هایی با انجام کار و فعالیت های معمول داشت. بنابراین، ما در یک محیط اداری و در یک کارخانه تولید لوازم الکترونیک هواپیمایی در پی شرکت کنندگان بودیم و بزرگسالانی از دو گروه زن و مرد را مورد بررسی قرار دادیم.

شرکت کنندگان ما به هیچ وجه کننده ای از همه بزرگسالان شاغل در ایالات متحده نبودند و این مطالعه برای همه علاقه مندان به شرکت در این مطالعه آزاد بود.

چه چیزی درتحقیقتان کشف کردید؟

تحقیقات کمی در مورد بخشیدن همکاران و تأثیر آن بر محل کار اجرا شده است اما ما در اولین مطالعه، به سادگی مشخص کردیم که آیا گذشت کردن از اشتباه یا ظلم همکاران، با بهره وری و مسائل روحی و جسمی کارکنان ارتباط دارد یا خیر؟! که در نتیجه معلوم شد نبخشیدن همکاران در محیط کار و داشتن مسائل با آن ها، باعث بهره وری کمتر و مسائل سلامتی بیشتر می شود.

با در نظر گرفتن این یافته ها، ما مطالعه دیگری را برای درک بهتر دلیل این امر برنامه ریزی کردیم و در مطالعه دوم، دریافتیم که گذشت کردن، عمدتاً به نتایج منفی کار مربوط می شود، زیرا بیشتر با استرس ها و درگیری های بین فردی در محیط کار ارتباط دارد.

به طور خلاصه، بخشش ممکن است منجر به سلامتی و بهره وری بهتر در محل کار شود چراکه بخشش به کارکنان کمک می کند تا مسائل بسیار عادی ناشی از استرس و تعارضات بین فردی را مدیریت کنند.

گاهی ممکن است اتفاق بیفتد که در محیط کار، یک رئیس یا همکار به همکاری دیگر توهین کند و آن فردی که مورد توهین قرار گرفته است آنقدر بخشنده باشد که کینه این توهین را برای مدت کوتاهی در دل بگیرد و آن ها را ببخشد تا احساس بهتری داشته باشد و به سرعت بیشتری هم به کار خود ادامه دهد که این موضوع، بخشندگی فرد را نشان می دهد.

آیا چیزی وجود دارد که شما را در یافته هایتان شگفت زده کند و یا اینکه انتظار آن را نداشته باشید؟

سابقه بسیار خوبی از تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد گذشت کردن با بهبود سلامت، به ویژه سلامت روان مرتبط است. زیرا هنگامی که این ارتباط ها را در هر دو مطالعه خود بررسی کردیم، آنچه که دانشجویان و سایر نمونه های ملی آمریکایی به ما گفتند را تأیید کردیم و این داده ها برای بزرگسالان شاغل هم صادق بود.

به طور کلی، کارکنانی که گذشت می کنند و دیگران را می بخشند، سالم تر هستند، اما آنچه تعجب آور بود، این بود که گذشت کردن هم به بهبود بهره وری هم مربوط می شود و تحقیقات کمی در مورد این موضوع وجود داشت و مشخص نبود که چه انتظاری می توان داشت.

بنابراین، ما شک کردیم که آیا در بعضی موارد، انتقام جویی برای کار های ناشایست در محیط کار ممکن است منجر به رقابت و افزایش بازده کاری فرد شود؟!

به نام مثال، اگر یک همکار، فروش را به نام خود بزند و یا اعتبار یک کار را برای خودش در نظر بگیرد، کارمندی که از دست او ناراحت شده، می تواند فروش بزرگتری داشته باشد یا برای ایده ای حتی بزرگتر ادعای اعتبار کند و در این صورت، از انتقامجویی خود و رقابت ناشی از آن، برای بهره وری استفاده کند؟! که در مطالعات ما چنین مسئله ای دیده نشد چراکه ما دریافتیم گذشت کردن چیزی است که باعث افزایش بهره وری می شود.

خوانندگان چگونه می توانند آنچه که یافتید را در زندگی خود اعمال کنند؟

همه باید بدانیم که انتقامجویی در محل کار غالباً مانع بهره وری است و احتمالاً چند دلیل مهم برای این موضوع وجود دارد.

یکی اینکه گزینه ها در محل کار محدود هستند و افراد زیادی وجود دارند که می توان از آن ها انتقام گرفت، به خصوص اگر آن فرد کار بدی در حق شما انجام داده باشد.

دوم اینکه اشکال قابل قبول انتقام ممکن است به کارگر آزرده آسیب برساند. به نام مثال، کسی ترجیح می دهد فقط نیمی از کار را انجام دهد تا کارفرما به او ارتقاء شغلی دهد. این انتخاب شانس کسب درآمد کمتر و پایین آوردن شرایط در سازمان را افزایش می دهد. چرا که نه تنها آن ها در حال انتقام گرفتن از کارفرمای خود هستند، بلکه در حال آسیب رساندن به حرفه خود هم هستند.

فراموش کردن آسیب هایی که فرد در محل کار متحمل شده، یک کار سخت است، اما یادگیری گذشت کردن و رو به جلو حرکت کردن می تواند بسیار مثمر ثمر باشد چراکه یکی از راز های موفقیت در کار ممکن است گذشت کردن باشد، نه انتقام.

خوانندگان چگونه می توانند از آنچه شما یافتید، برای کمک به دیگران استفاده کنند؟

اگر افراد متوجه شوند که بخشش می تواند با سلامتی و بهره وری بهتر در محل کار مرتبط باشد، تلاش برای یافتن راه هایی برای بخشش بیشتر هم منطقی خواهد بود و نکات زیادی در مورد چگونگی انجام این کار و چند روش قابل دسترسی و اثبات شده برای این کار وجود دارد که در کمک به بخشش بیشتر مردم مؤثر است.

ترجمه از فاطمه میرزایی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1818

به "اختلاف میان همکاران و چند نکته روانشناسی درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف میان همکاران و چند نکته روانشناسی درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید