اصلاح سبک زندگی چاره درمان پوکی استخوان

به گزارش مجله روگذر، رئیس اداره کنترل بیماری های عضلانی اسکلتی وزارت بهداشت گفت: بیش از 80 درصد جمعیت زنان یائسه در کشور، از تراکم استخوان مناسبی برخوردار نیستند.

اصلاح سبک زندگی چاره درمان پوکی استخوان

فاطمه حاجی ولی زاده گفت: درمان پوکی استخوان شامل توصیه هایی برای کاهش عوامل خطر، اصلاح سبک زندگی و نیز درمان داروئی است. مصرف کافی کلسیم، پروتئین، ویتامین دی و فعالیت فیزیکی منظم و تقویت قدرت عضلات بخشی از پروتکل درمان محسوب می گردد.

به گفته وی شکستگی ناشی از پوکی استخوان عمدتا در مچ دست، لگن و مهره ها رخ می دهد. شکستگی لگن جدی ترین و خطرناک ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است که می تواند منجر به بستری طولانی مدت در بیمارستان، ناتوانی طولانی مدت و حتی مرگ گردد.

او اضافه کرد: افراد بالای 50 سال برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک مراجعه نمایند. پزشک برای ارزیابی ابتدا عوامل خطر پوکی استخوان را ارزیابی می نماید و با استفاده از آن ها خطر شکستگی را تخمین می زند. در صورت احتیاج ممکن است سنجش تراکم استخوان هم نیز توصیه گردد.

حاجی ولی زاده می گوید: مطالعات نشان می دهد که شیوع استئوپروز در زنان یائسه معادل 32 درصد و شیوع استئوپنی معادل 51 درصد است. این بدان معناست که بیش از 80 درصد جمعیت زنان یائسه در کشور، از تراکم استخوان مناسبی برخوردار نیستند.

او ادامه داد: شکستگی اغلب اوقات متعاقب سقوط رخ می دهد، ولی حتی ممکن است در پی خم شدن برای بستن بند کفش هم شکستگی در ستون مهره ها اتفاق افتد. انحنای ستون فقرات و یا کوتاه شدن قد بیش از 3 سانتی متر از علائم هشدار دهنده شکستگی در مهره ها است.

او گفت: شکستگی قبلی، سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی زودرس، مصرف سیگار و الکل، مصرف طولانی مدت دارو های کورتیکواستروئید، لاغری مفرط و بیماری های گوارشی از جمله عواملی است که افراد را برای شکستگی ناشی از پوکی استخوان مستعد می نماید.

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2167

به "اصلاح سبک زندگی چاره درمان پوکی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح سبک زندگی چاره درمان پوکی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید