باج 3.5 میلیون دلاری کلید توقف تخریب دکل های برق در افغانستان

به گزارش مجله روگذر، منابع اعلام کردند که مافیای پشت تخریب دکل های برق در افغانستان برای توقف این اقدام خواهان دریافت باج 3.5 میلیون دلاری شده اند.

باج 3.5 میلیون دلاری کلید توقف تخریب دکل های برق در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، انفجار دکل های برق در راستا کابل-شمال افغانستان ادامه دارد و پس از هر بار انفجار هر یک از این دکل ها برق وارداتی 11 ولایت قطع می گردد.

طی دو ماه گذشته 19 دکل برق در کابل و ولایت های حوزه شمال کابل منهدم شده است و ترمیم هر پایه برق وابسته به نوع آن بین 30 تا 50 هزار دلار برای شرکت برق افغانستان هزینه دارد.

علاوه بر این نیز نبود برق در کابل و دیگر ولایت ها سبب زیان چندین میلیون دلاری شرکت های صنعتی شده و سبب دلسردی سرمایه گذاران و کارگران نیز می گردد.

دولت افغانستان همیشه طالبان را مسئول این انفجارها می داند اما این گروه با رد این اظهارات می گوید که چنین اقدامی به جز نارضایتی مردم هیچ نتیجه ای برای آن ها ندارد.

یک منبع به هشت صبح گفت که افراد قدرتمند و فرماندهان جهادی حوزه شمال افغانستان مسئول تخریب دکل های برق هستند تا از این طریق فشارهای سیاسی را بر دولت افزایش دهند و اهداف خود را دنبال نمایند اما فرماندهان جهادی تاکید دارند که مخالف نظام و حامی تخریب مکان های عام المنفعه نیستند.

یک منبع دیگر نیز با مطرح کردن بحث باج گیری اظهارداشت که یک گروه مافیایی در اوایل انفجار دکل های برق از مسئولات ارشد شرکت برق افغانستان خواهان دریافت باج 3.5 دلاری شده بود.

به گفته این منبع، این افراد هشدار دادند که اگر این پول را دریافت ننمایند به فرایند تخریب پایه های برق ادامه می دهند.

براساس این گزارش، افغانستان به 2 هزار مگاوات برق و کابل به 700 میاوات برق احتیاج دارد. با این حال 20 درصد احتیاج برق موجود توسط تولیدات داخلی و 80 درصد دیگر توسط برق وارداتی تامین می گردد و سالانه بین 280 تا 300 میلیون دلار برای برق وارداتی هزینه می گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1750

به "باج 3.5 میلیون دلاری کلید توقف تخریب دکل های برق در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باج 3.5 میلیون دلاری کلید توقف تخریب دکل های برق در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید