باهوش ها این کلمات را در مکالمه به کار نمی برند

به گزارش مجله روگذر، گاهی دیگران حرف های ما را بسیار متفاوت از آنچه منظور ماست، تفسیر می نمایند.

باهوش ها این کلمات را در مکالمه به کار نمی برند

وقتی شما بدون ملاحظه چیزی می گویید، حرف های شما منجر به ایجاد احساسی بد در سایرین می گردد. این اشتباهات زمانی اتفاق می افتد که ما اطلاعی از موضوعی نداریم اما درباره اش اظهار نظر می کنیم. در این مطلب از خبرنگاران شما با جملات منفی در مکالمه بین افراد آشنا می شوید که افراد باهوش هرگز در مکالمه ها به کار نمی برند.

خسته به نظر می رسید

افراد خسته، از نظر دیگران اصلا مجذوب نماینده نیستند. آن ها اغلب چشمانی گود افتاده و موهایی آشفته دارند. تمرکز ندارند و بدخلق به نظر می رسند. گفتن این عبارت به افراد به این معنی است که آن ها ویژگی های مذکور را دارند.

به جای گفتن این عبارت بگویید: همه چیز رو به راه است؟ برخی افراد وقتی می بینند کسی خسته و آشفته به نظر می رسد، می خواهند به او یاری نمایند. بنابراین می پرسند آیا همه چیز خوب است یا نه. به جای توجه به شرایط ظاهری نامناسب فرد، تنها حالش را بپرسید تا باب گفت وگو باز گردد و او بتواند احساسش را با شما در میان بگذارد. مهم تر از هر چیز این است که از نظر او، شما فردی دلسوز و همراه خواهید بود نه گستاخ و بی ملاحظه.

وای! چقدر لاغر شدی

باز هم یک عبارت به ظاهر خوب که در واقع نوعی تعارف است. این جمله، این حس را در فرد ایجاد می نماید که مورد نقد قرار گرفته است. گفتن عبارت چقدر لاغر شده ای باعث می گردد طرف مقابل فکر کند که قبلا چاق یا نامناسب به نظر می رسیده است.

به جای گفتن این عبارت بگویید: عالی به نظر می رسی. این عبارت خیلی خوب است. سعی کنید به جای مقایسه ظاهر فرد با گذشته اش، تنها از ظاهر مناسب فعلی او تعریف کنید و به ظاهر قبلی اش اشاره نکنید.

تو همواره… یا تو هیچ وقت…

هیچ کس همواره یا هرگز کاری را انجام نمی دهد. افراد خودشان را در یک بعد یا موقعیت نمی بینند، بنابراین نباید آن ها را این گونه توصیف کنید. این عبارات باعث می گردد افراد موضع دفاعی بگیرند و دلشان نخواهد حرف شما را بشنوند که حالت خیلی بدی است، زیرا احتمالا شما وقتی این عبارات را به کار می برید که می خواهید چیز مهمی بگویید و بحث راه بیندازید.

نسبت به سن خود خیلی جوان به نظر می رسید

عبارت تو نسبت به سن خود خیلی جوان هستی به عنوان یک توصیف نماینده می تواند توامان هم مهربانانه هم بی ادبانه باشد. هیچ کس نمی خواهد تا دم مرگ مانند یک ورزشکار عالی به نظر برسد یا خیلی خوب باشد. افراد تنها می خواهند سالم و متناسب باشند. به جای گفتن این عبارت بگویید: فوق العاده به نظر می رسید.

به تو گفته بودم که…

ما گاهی برخی چیزها را فراموش می کنیم. به نظر می رسد که بیان این عبارت و تکرار آن نوعی توهین تلقی می گردد و پذیرش آن برای افراد سخت است، مخصوصا افرادی که واقعا مشتاق هستند تا دیدگاه شما را بدانند. تکرار این جمله بیانگر آن است که شما شخصیت متزلزلی دارید یا خود را بهتر از دیگران می دانید یا هر دو. افرادی که از این عبارت استفاده می نمایند واقعا چنین احساسی دارند.

به جای اینکه این عبارت را تکرار کنید، ببینید چطور می توانید حرف های خود را به طور واضح تر و جالب تری منتقل کنید. به این ترتیب هیچ کس حرف های شما را فراموش نخواهد کرد.

پیروز باشید

مسلما اگر برای کسی آرزوی پیروزیت بکنید، جهان به آخر نمی رسد اما می توانید آرزوی بهتری برای او داشته باشید. زیرا این عبارت به طور نامحسوسی بر این دلالت دارد که او برای پیروز شدن به شانس احتیاج دارد. به جای گفتن این عبارت بگویید: من مطمئن هستم که شما از پس این کار برمی آیید. این جمله بهتر از آرزوی پیروزیت است، زیرا نشان می دهد که آن شخص شایستگی و اعتماد به نفس لازم برای کسب پیروزیت را دارد و شما با گفتن این جمله از سایرین که تنها آرزوی پیروزیت می نمایند متمایز خواهید شد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب 7 اصل مهم برای برقراری ارتباط با دیگران را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2123

به "باهوش ها این کلمات را در مکالمه به کار نمی برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باهوش ها این کلمات را در مکالمه به کار نمی برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید