به معلولان نگویید توان یاب

به گزارش مجله روگذر، دبیر میز گردشگری دسترس پذیر از برنامه ریزی اعطای نشان ویژه اطلاع داد و گفت: حساسیت معلولان در استفاده از کلماتی به جای افراد دارای معلولیت را بشناسید.

به معلولان نگویید توان یاب

به گزارش مهر، بیست و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید.

این نشست در پی برگزاری میزهای تخصصی گردشگری دسترس پذیر برگزار گردید.

معاونت گردشگری مدتی است که میز تخصصی گردشگری دسترس پذیر را با همکاری انجمن های معلولان، ناشنوایان، راهنمایان و معلولان برگزار می نماید.

در این نشست که با حضور معاون گردشگری و جمعی از فعالان حوزه معلولان و مدیران مراکز خیریه برگزار گردید، محمداسماعیل شیخ قرایی مدیرعامل انجمن معلولان پارس گفت: گردشگری برای افراد دارای معلولیت حکم توانمندسازی دارد. کار خوبی که وزارت میراث فرهنگی کرد این بود که کار را به دست افراد دارای معلولیت سپرد و میز گردشگری دسترس پذیر را برگزار کرد.

وی اضافه کرد: ما در این نشست ها نقاط مشترک را آنالیز کردیم و خروجی متعددی داشته ایم. چون معتقدیم سفرهای همگانی باید برای همه این افراد ایجاد گردد. گردشگری دسترس پذیر مطالبه ما است. ما می خواهیم شرایط طوری باشد که با خانواده سفر کنیم.

شیخ قرایی گفت: باید افراد دارای معلولیت بتوانند کار نمایند. این ساختار برای ما کارگشاه بوده است. در اولین اقدامی که انجام دادیم اجرایی کردن احکام مرتبط در قانون حمایت از حقوق معلولان بود.

وی از مکاتبه با معاون اول رئیس جمهور اطلاع داد و گفت: تقاضای وزیر میراث فرهنگی نیز عملیاتی کردن گردشگری دسترس پذیر است. ما جشنواره کارتون گردشگری موزه و معلولیت را نیز برگزار کردیم و با موضوع طنز به مسائل معلولان در موزه ها پرداختیم.

شیخ قرایی گفت: در نمایشگاه گردشگری نیز فرایند تخصصی میز گردشگری دسترس پذیر را برگزار کردیم.

وی درباره شناسایی شهرهای مناسب سفر معلولان نیز گفت: ما این شهرها را شناسایی می کنیم. بعد از یزد، دومین شهر گردشگری دسترس پذیر، جزیره کیش بود که با گروهی از اعضای انجمن ها با معلولیت های متفاوت در قالب پاراتور به این جزیره رفتیم و شرایط سفر این افراد آنالیز شد. شاید شهر بعدی شیراز باشد.

شیخ قرایی درباره سرفصل های آموزشی نیز گفت: این سرفصل ها ویژه سفر معلولان ایجاد شده است. ما برای حدود 2 هزار نفر دوره آموزشی برگزار نموده ایم. سرمایه گذاران، کارکنان و مدیران هتل ها و مجتمع های تجاری با این موضوع آشنا می شوند. حتی راهنمایان گردشگری را نیز رصد نموده و آموزش می دهیم تا از توان آنها استفاده کنیم. پیش نویس همکاری با ستاد گردشگری شهرداری نیز در دستور کار است.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای اعطای نشان ویژه گردشگری دسترس پذیر در حال اجرا است. ما از معاونت گردشگری می خواهیم که معلولان بتوانند برای استفاده از هتل ها یا تأسیسات گردشگری از تخفیف مناسب بهره مند شوند و حساسیت ما را برای استفاده از واژه هایی غیر از افراد دارای معلولیت درک کنید.

در ادامه هادی میرزایی مدیرکل موزه های کشور گفت: موزه ها وظیفه خود می دانند امکان دسترسی به همه بخش های موزه را برای همه افراد با هر محدودیتی لحاظ نمایند. در این زمینه اقدامات مناسب اجرا شده است.

وی اضافه کرد: از اعضای انجمن های معلولان و میز گردشگری دسترس پذیر می خواهیم که در کنار موزه ها و شورای راهبردی موزه های ستادی شرکت نمایند تا اقداماتی که اجرا شده و اقداماتی که در امسال انجام خواهد شد را با اولویت توجه به معلولان در دستور کار قرار دهیم.

میرزایی گفت: یکی از مسائل ما، محدودیت های بناهای تاریخی است ولی می توان در همین بناها حداقل هایی را ایجاد کرد تا بعضی دسترسی ها برای معلولان ایجاد گردد. قطعاً نمی توانیم همه محدودیت ها را در بناهای تاریخی برطرف کنیم ولی در موزه های ستادی تا حدودی برطرف شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 مهر 1402 بروزرسانی: 12 مهر 1402 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2341

به "به معلولان نگویید توان یاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به معلولان نگویید توان یاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید