بیم BIM، مدل سازی اطلاعات ساختمان

مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM اصطلاح رایجی است که در زمینه آینده ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که مفهوم بیم برای اولین بار معرفی گردید، در درجه اول معماران از این نرم افزار استفاده می کردند. با استفاده از این روش، می توان مدل های سه بعدی از طراحی ساختمان را در کنار یکدیگر قرار داد. پس از طراحی، این مدل ها در اختیار سهامداران قرار داده می شد، تا به آن ها نشان داده گردد، بر روی چه پروژه ای سرمایه گذاری می نمایند. بیم ابزاری مهم در ساخت و ساز تلقی می گردد. اما به واقع بیم یا مدل سازی اطلاعات ساختمان به چه معناست؟ در ادامه این مطلب از ما به بیان نکات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

بیم BIM، مدل سازی اطلاعات ساختمان

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

بیم یا مدل سازی اطلاعات ساختمان به چه معناست؟

مدل سازی اطلاعات ساختمان راهی برای نمایش پیش ساخته ساختمان ها، صنایع و جاده ها می باشد. به بیانی دیگر بیم را می توان فرآیندی از فراوری و مدیریت بازنماهای دیجیتالی از خصوصیات فیزیکی و عملکردی ساختمان در نظر گرفت. این بدان معناست که در مدل سازی اطلاعات ساختمانی تنها مدل سه بعدی نشان داده نمی گردد، بلکه به آنالیز مصالحی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد نیز پرداخته می گردد.

با استفاده از روش بیم، کاربران می توانند با فرآیند چگونگی ساخت یک ساختمان در مقطع های زمانی متفاوت آشنا شوند. هم چنین استفاده از یک مدل رایانه ای بارها از طراحی بر روی کاغذ آسان تر می باشد. هدف از انجام این کار افزایش انسجام در مرحله اولیه طراحی یک پروژه ساختمانی است که فرایند ساخت و ساز را ساده می نماید.

مدل سازی اطلاعات ساختمان در ساخت و ساز

استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان به واسطه معماران و مهندسان در مراحل اولیه طراحی صورت می گیرد. حال سوال این جاست که استفاده از بیم در ساختمان سازی به چه شکل صورت می گیرد؟ مدل سازی اطلاعات ساختمان نمایی دیجیتال با کیفیت بالا از ساختمان ارائه می دهد. از این نمایه دیجیتالی می توان برای پیش بینی نمای کلی ساختمان، تخمین هزینه ها و برنامه ریزی ساخت و ساز استفاده کرد. هم چنین در این روش قابلیت پیش بینی مسائل موجود در پروژه قبل از ایجاد هرگونه مسئله ای وجود دارد. مدل سازی اطلاعات ساختمانی تکنیک و مجموعه ای از برنامه های نرم افزاری است که به دلیل مزیت های آن، در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از روش بیم در ساخت و ساز

پروژه های ساختمانی که از مدل سازی اطلاعات ساختمان در آن استفاده شده است، آینده ای بهتر از سایر ساختمان ها در انتظار آن ها می باشد. بیم ابزاری مهم در مدیریت پروژه ها شناخته می گردد. استفاده از این روش می تواند هزینه ها را بهتر از روش های سنتی پیش بینی کند. چرا که در این روش می توان برآوردی از مصالح ساختمانی را تخمین زد. هم چنین استفاده از این روش می تواند مدت زمان ساخت پروژه را تخمین بزند. به همین خاطر استفاده از این روش ریسک انجام کار را در طول پروژه به میزان زیادی کاهش می دهد.

با به کارگیری روش بیم، امکان استفاده از مدل های واقعی قطعات پیاده سازی شده برای آنالیز چگونگی عملکرد آن ها را فراهم می نماید که این امر می تواند میزان تاخیر در انجام پروژه را تا میزان زیادی کاهش دهد. چرا که در این روش، در صورت بروز هرگونه ناهماهنگی می توان قبل از آغاز به اجرای عملیات پروژه نسبت به آن ها آگاهی پیدا کرد. تمامی موارد ذکر شده می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها گردد.

اهمیت استفاده از روش مدل سازی اطلاعات ساختمان

از دید یک پیمانکار که مستقیما درگیر انجام پروژه نیست، ممکن است استفاده از روش مدل سازی اطلاعات ساختمانی، کمی غیر عادی به نظر آید. استفاده از این روش سبب می گردد قبل از آغاز پروژه، پیمانکار به طور واضح با هر آن چه که در طول پروژه باید انجام دهد، آشنایی داشته باشد. بیم این فرصت را با پیمانکار و اعضای تیم ساختمانی به اشتراک می گذارد که هرگونه اشکال و ناهماهنگی ممکن را شناسایی نموده و در اختیار تیم مدیریت قرار دهد.

مدل سازی اطلاعات ساختمانی، یک مرز جدید

مدل سازی اطلاعات ساختمانی، به تمامی صنایع امکان شرکت در فرآیند مدیریت ساختمان را می دهد. روش بیم، این امکان را برای صاحبان ساختمان فراهم می نماید که قبل از افزایش قیمت ها، با چگونگی عملکرد داده ها و برنامه ریزی نگهداری و کارهای تعمیراتی آشنایی پیدا نمایند. استفاده از این روش، برنامه زمانی مناسب و برآورد هزینه های بهتری را فراهم می نمایند. بیم این امکان را برای پیمانکاران فرعی فراهم می نماید که ورودی های لازم را در مرحله طراحی و برنامه ریزی برای یاری به کاهش ریسک های احتمالی شناسایی نمایند. مدل سازی اطلاعات ساختمانی می تواند به پیش برد عملیات ساخت و ساز، کاهش هرگونه خطا و افزایش سود یاری کند. این امر می تواند باعث ایجاد تحول در مدیریت پروژه و ساختمان گردد. این مدل های چهاربعدی، آینده عملیات ساختمانی و ساخت و ساز می باشند.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 24 دی 1398 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 682

به "بیم BIM، مدل سازی اطلاعات ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیم BIM، مدل سازی اطلاعات ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید