تعاونی های خدماتی چقدر شغل ایجاد کردند؟

به گزارش مجله روگذر، مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اعلام اشتغال زایی تعاونی های خدماتی در کل کشور ، بیش ترین گرایش مردم در بخش خدمات را به تعاونی های گردشگری، آموزشی و بهداشت و درمان مربوط دانست.

تعاونی های خدماتی چقدر شغل ایجاد کردند؟

علیرضا ناطقی در گفت وگو با مجله روگذر، درباره تعداد کل تعاونی های خدماتی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر 30 هزار تعاونی در کل کشور در 21 گرایش خدماتی اعم از بهداشت و درمان، آموزش، فناوری اطلاعات و حمل و نقل بار و مسافر و تاکسیرانی، فعالیت دارند.

وی اضافه نمود: مشاغل خدماتی روز به روز در حال گسترش است و بر اساس آمارها تعاونی های خدماتی بیش از 400 هزار شغل در کشور ایجاد نموده اند.

به گفته ناطقی بیش ترین گرایش و علاقمندی در بخش خدمات مربوط به تعاونی های گردشگری، بهداشت و درمان، آموزشی و فنی و مهندسی است.

مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور تعاون وزارت کار و صندوق بیمه روستاییان و عشایر اطلاع داد و گفت: به موجب این تفاهم نامه واگذاری بخشی از تصدی ها و کارگزاری های بیمه روستاییان و عشایر به دهیاری ها صورت می گیرد.

وی گفت: در حال حاضر بالغ بر 850 تعاونی دهیاری در کل کشور وجود دارد که 19 هزار نهاد دهیاری عضو آن هستند و حدود 55 درصد روستاهای کشور را پوشش می دهند. گسترش این تعاونی ها در حوزه روستا به ویژه در زمینه عمران و آبادانی، فضای سبز، پسماند و توسعه بازارهای روستایی بسیار اثرگذار است.

ناطقی درعین حال درباره سهم تعاونی های گردشگری در اشتغال گفت: بحث گردشگری مهم است سهمی که می توانیم در این حوزه از اقتصاد ملی و اقتصاد جهانی داشته باشیم، فراتر از وضع موجود و حداقل 10 برابر آن است. مسیر برای توسعه در این حوزه هموار است و احتیاج به سرمایه گذاری و مشارکت اقتصادی و اجتماعی مردم، سرمایه گذاران و روستاها و دهیاری ها دارد.

مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون در انتها از آنالیز مشکل تعاونی های حمل و نقل اطلاع داد و درباره حل مشکل تعاونی های کامیون داران، گفت: موضوع سوخت و نوسازی و بهسازی تعاونی های حمل و نقل مربوط به کلان کشور است که هم اکنون توسط وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است و تاکنون جلسات متعددی در دولت و مجلس برگزار گردیده است که امیدواریم به این وسیله بخش اعظمی از مسائل تعاونی های حمل و نقل رسیدگی و رفع گردد.

به گزارش مجله روگذر، مطالعات اجرا شده توسط سازمان های بین المللی و داخلی از سهم بالای بخش خدمات در حوزه اشتغال و فراوری ناخالص داخلی حکایت دارد. گستردگی و تنوع فعالیت های بخش خدمات در اقتصاد ملی، در کنار سهم آن از ارزش اضافه نموده، اهمیت توجه به این بخش را دو چندان نموده است. مشاغل خدماتی طی هشت سال اخیر در مقایسه با سال های پیش از آن، از روند رو به رشدی برخوردار بوده به نحوی که آنالیز داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد که سطح اشتغال بخش خدمات در سال 1396 به 50.4 درصد رسیده و رشد 0.3 درصدی را به دنبال داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 46

به "تعاونی های خدماتی چقدر شغل ایجاد کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعاونی های خدماتی چقدر شغل ایجاد کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید