تعقیب قیمت روز ایران خودرو از تیر تا مهر 99

به گزارش مجله روگذر، برای بازار خودرو سال 99 از هر لحاظ یک سال بی سابقه بوده است. افزایش بی وقفه قیمت خودروها در این سال باعث حذف بخش زیادی از خریداران از خرید خودرو منصرف شوند و سرمایه خود را وارد دیگر بخش ها کنند.

تعقیب قیمت روز ایران خودرو از تیر تا مهر 99

همچنین کاهش تقاضا نیز باعث پر شدن پارکینگ های ایران خودرو و سایپا شد. بااین حال بررسی روزانه سایت های خودرویی نشان می دهد که قیمت روز ایران خودرو و سایپا هنوز فرایندی صعودی داشته و قصد پایین آمدن ندارد.

به نحوی که در تابستان 99 محصولات ایران خودرو رکورد افزایش قیمت را شکستند و در ابتدای پاییز به قیمتی چندین برابر ارزش واقعی خود رسیدند. در این مقاله تغییر قیمت برخی از محصولات ایران خودرو در طی تابستان 99 را بررسی می کنیم.

- پژو 207 اتوماتیک مدل 99

در ابتدای تابستان 99 می توانستید پژو 207 اتوماتیک را با قیمت حدودی 325 میلیون تومان خریداری کنید. از نظر خریداران این قیمت برای خودرویی که تا یک ماه پیش از این با حداقل 30 میلیون اختلاف قیمت معامله می شد بسیار بالا بوده و اصلا متناسب با کیفیت خودرو نبود.

با این حال طرفداران خودروهای جمع وجور پژو عرصه را خالی نکرده و بازار خرید و فروش آن را داغ نگه داشتند. اما در تابستان 99 گرمی بازار کار دست خریداران داد و در مدت 90 روز در اثر افزایش قیمت روز ایران خودرو، پژو 207 اتوماتیک نیز افزایش قیمتی 90 میلیونی را تجربه کرد و با ثبت قیمت 415 میلیون تومان در جایگاه چهارم رکوردداران افزایش قیمت قرار گرفت.

- پژو 405 SLX مدل 99

به نظر می رسد در فرایند افزایشی قیمت روز ایران خودرو، خانواده پژو گوی سبقت را از یکدیگر ربوده و برای تصاحب جایگاه های بالاتر در جدول افزایش قیمت با هم به رقابت پرداخته اند.

پژو 405 SLX یکی از سدان های پرطرفدار ایران خودرو است که در ابتدای تابستان امسال به قیمت 165 میلیون تومان معامله می شد.

قیمتی که برای کسانی که در ابتدای همین سال خودروی خود را زیر 100 میلیون تومان فروخته بودند، حسرتی بزرگ به بار آورد اما ادامه افزایش قیمت ها در بازار خودرو باعث شد که این خودرو با افزایش 33 میلیونی به مرز 200 میلیون نزدیک تر شده و در انتها تابستان در رتبه نهم رکوردداران افزایش قیمت قرار گرفت.

  • پژو 2008 مدل 98

در میان خانواده های پژو، خودروی پژو 2008 با افزایش 170 میلیون تومانی در طول تابستان 99 و رسیدن به مرز 1 میلیارد صاحب بیشترین افزایش قیمت روز ایران خودرو بوده است البته این حرف به این معنا نیست که جایگاه اول رکوردداران تابستان امسال متعلق به پژو 2008 است. این میزان افزایش قیمت این خودرو را در جایگاه دوم قرار داده است.

- وانت آریسان مدل 98

افزایش قیمت روز ایران خودرو تنها شامل خودروهای سواری نبوده و خودروهای باری این شرکت را نیز بی نصیب نگذاشته است.

وانت آریسان که به عنوان جایگزین وانت پیکان معرفی گشت، اکنون با قرار دریافت در رده هشتم لیست رکودداران از خریداران اصلی خود که خانواده های کم درآمد بودند فاصله گرفته است.

در مدت سه ماه تابستان این خودرو افزایشی 41 میلیونی را تجربه کرده و اکنون در آبان ماه 99 مدل های صفر کیلومتر آن با قیمت 144 میلیون تومان به فروش می رسند.

- ویتارا ایران خودرو مدل 98

اگر نگاهی به جدول افزایش قیمت روز ایران خودرو بیندازیم، در جایگاه اول خودرویی شاسی بلند را نگاه می کنیم که ورود آن به ایران بسیاری از خانواده ها با سطح درآمدی متوسط رو به بالا را روانه نمایندگی های ایران خودرو کرد.

سوزوکی گرند ویتارا یکی از خودروهای محبوب در میان این خانواده ها بود که اکنون با ثبت رکورد 235 میلیونی در افزایش قیمت صاحب جایگاه نخست در لیست رکوردداران است. به علاوه این خودرو با گذشت از مرز یک میلیارد تومان اکنون خانواده هایی با درآمد متوسط را پشت سر گذاشته و به جمع خودروهای خانواده های مرفه پیوسته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1375

به "تعقیب قیمت روز ایران خودرو از تیر تا مهر 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعقیب قیمت روز ایران خودرو از تیر تا مهر 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید