فراوری لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواکتیو ماه

به گزارش مجله روگذر، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، یکی از چالش های سفر به ماه آلوده بودن گرد و خاک تنها قمر زمین به مواد رادیواکتیو است. این امر باعث سوزنی شدن گرد و خاک مذکور و ایجاد حالت برندگی در آنها می گردد. نفوذ احتمالی این مواد به درون لباس های فضانوردی می تواند به سلامت فضانوردان به طور جدی آسیب بزند.

فراوری لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواکتیو ماه

برای حل این مشکل باید از موادی مقاوم و غیرقابل نفوذ به منظور فراوری البسه فضایی استفاده گردد. در زمان سفر فضاپیمای آپولو به ماه نیز این گرد و خاک فضایی نوک تیز، رادیواکتیو و دارای الکتریسیته ساکن به سرعت تجهیزات فضایی و قاب جلوی کلاه فضایی فضانوردان را مسدود می کرد. ماه نوردها و مریخ نوردهای اعزامی به فضا در سال های اخیر نیز با چنین مشکلاتی روبرو شده اند.

البته گرد و خاک فضایی بسته به سیاره محل حضور فضانوردان و تجهیزات فضایی ماهیت و کیفیت متفاوتی دارد. مهندسان فرانسوی و اتریشی می گویند موادی که آنها برای فراوری البسه فضایی به کار می گیرند بر عمر مفید آنها نیز می افزاید.

برای افزایش دقت فراوری البسه و نیز ترکیب مناسب مواد مذکور کوشش شده تا ترکیبات گرد و خاک کره ماه با استفاده از گرد و خاک نقاط آتشفشانی شبیه سازی گردد. آلوده کردن البسه دارای ترکیبات جدید به این مواد نتایج مثبتی به همراه داشته و البته هنوز باید در این زمینه آزمایش های جدیدی انجام گردد. ماهیت مواد مورد استفاده بدین منظور افشا نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1325

به "فراوری لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواکتیو ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری لباس فضانوردی مقاوم به مواد رادیواکتیو ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید