جامع ترین شهرهای دنیا از نظر رفاه شهروندان معرفی شدند ، سفر به شهرهایی با راضی ترین شهروندان

به گزارش مجله روگذر، شهر زوریخ سویس به تازگی عنوان جامع ترین شهر دنیا از نظر رفاه برگزیده شد در حالیکه شهرهای ثروتمندتری نظیر لندن یا نیویورک در این رتبه بندی تازه از مرتبهٔ چهلم بالاتر نیامده اند.

جامع ترین شهرهای دنیا از نظر رفاه شهروندان معرفی شدند ، سفر به شهرهایی با راضی ترین شهروندان

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

خبرنگاران - نخستین آنالیز و سنجش میزان جامع بودن شرایط مالی و اجتماعی یک شهر برای شهروندانش به تازگی از سوی موسسه دی اندال پارتنرز و با همکاری مؤسسهٔ باسک در بیلبائوی اسپانیا انجام شد. شهرهای اروپایی در میان 20 شهر برتر این آنالیز بیشترین سهم را دارند.

معیار سنجش رفاه جامع چیست؟

شاخص تازهٔ رفاه جامع که به طور خلاصه پیکسا نام گرفته است، میخواهد نه تنها رشد مالی یک شهر بلکه کیفیت و میزان برابری توزیع ثروت، امکانات و خدمات شهری را برای تمامی ساکنان آنالیز کند.

این شاخص عواملی نظیر فراوری ناخالص داخلی برای هر فرد، امنیت شخصی، تحصیلات عالی، دسترسی به اینترنت، امکان بهره مندی از مسکن (بر اساس درآمد ماهانه)، کیفیت محیط زیست و دسترسی آسان به پزشک را در نظر گرفته است.

شهرهای اروپایی پیشتاز در رفاه جامع

بر اساس گزارش یورونیوز، گرچه زوریخ نیز مانند دیگر شهرهای اصلی سوئیس به گرانی معروف است اما این شهر به خاطر امتیاز بالا در کاریابی، مسکن، تفریحات، آموزش و امنیت در رده اول قرار گرفته است.

شهر وین پایتخت اتریش در صندلی دوم واقع شده است و این را تا حد زیادی مرهون در اختیار داشتن پزشکان بسیار است. در این شهر آنقدر پزشک هست که تقریبا هیچوقت بیمار در صف انتظار دکتر نمی ماند.

15 شهر از 20 شهر نخست این لیست در اروپا هستند چراکه در این شاخص تازه، نابرابری از هر نوع، سرچشمهٔ بی ثباتی تلقی می گردد.

بسیاری از شهرهای ثروتمند جهان در رده های بعدی قرار دارند؛ شهرهای پایین این سیاهه نیز عمدتا از آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی هستند.

نام 20 شهر برتر برخوردار از رفاه جامع به ترتیب رتبه بندی عبارتند از:

1- زوریخ 2- وین 3- کپنهاگ 4- لوگزامبورگ 5- هلسینکی 6- تایپه 7- اسلو 8- اُتاوا 9- کی یل (آلمان) 10- ژنو 11- واشنگتن دی سی 12- مونیخ 13- پراگ 14- سیاتل 15- استکهلم 16- بوستون 17- آمستردام 18- برلین 19 آیندهوون (هلند) 20- بیلبائو

منبع: چمدان
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 679

به "جامع ترین شهرهای دنیا از نظر رفاه شهروندان معرفی شدند ، سفر به شهرهایی با راضی ترین شهروندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامع ترین شهرهای دنیا از نظر رفاه شهروندان معرفی شدند ، سفر به شهرهایی با راضی ترین شهروندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید