جزئیات عرضه بزرگترین هلدینگ های صنعتی و معدنی دولت در بورس

به گزارش مجله روگذر، در صوت توافق با وزارت نیرو، عرضه سهام نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق دولتی در بورس گام بعدی دولت برای اصلاح ساختار مالکیت در اقتصاد ایران خواهد بود.

جزئیات عرضه بزرگترین هلدینگ های صنعتی و معدنی دولت در بورس

مجله روگذر - بهزاد رنجبر: درپی واگذاری موفقیت آمیز 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) در روز چهارشنبه، در بورس تهران، حالا خبرهای تازه ای در مورد عرضه بزرگ ترین مجموعه های مالی دولت در بورس به گوش می رسد؛ صحبت از فروش سهام هلدینگ های است که؛ از نظر ارزش اگر بزرگ تر از شستا نباشند کوچکتر هم نیستند. گویا دولت به دلیل بحران های مالی و هم چنین لزوم اصلاح ساختار مالکیت در اقتصاد ایران، عزم خود را جزم کرده تا سهام همه شرکت هایش را بفروشد، بر همین اساس در تازه ترین رویداد قرار است سهام بزرگترین هلدینگ های صنعتی و معدنی متعلق به دولت، یعنی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در بورس عرضه شود.

این 2 هلدینگ در طول 50 سال گذشته و با هدف توسعه صنایع در ایران شکل گرفتند اما سال هاست که کارکردشان تغییر کرده است. این عرضه ها احتمالا فقط بخشی از واگذاری های بزرگ شرکت های دولتی است. آنطور که علی رضا صالح رئیس هیات عامل سازمان خصوصی سازی به مجله روگذر اعلام کرده؛ قرار است در مرحله بعد با موافقت وزارت نیرو، شرکت های متعلق به این وزارتخانه، از جمله نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق دولتی نیز در بورس عرضه شود.

در مورد ارزش دارایی های تحت تملک و ارزش پایه مجموعه های قابل واگذاری اطلاعاتی در درست نیست اما برخی برآوردهای اولیه نشان می دهد فقط ارزش طرح های توسعه مجموعه ایدرو معادل 50 هزار میلیارد تومان و ارزش کل دارایی های ایمیدرو هم 60 هزار میلیارد تومان است.

علی رضا صالح رئیس هیات عامل سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با مجله روگذر جزئیات بیشتری از فرایند واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو و واگذاری سایر شرکت های بزرگ دولتی را تشریح و تاکید کرد: این واگذاری ها با توجه به رشد پر شتاب شاخص های بورس می تواند هم عمق بازار سرمایه را افزایش دهد و هم به شفافیت مالی این مجموعه ها مطابق با قواعد حاکمیتی شرکتی منجر شود.

 • جناب آقای صالح؛ طبق آخرین خبرها گویا قرار است سازمان خصوصی سازی زمینه عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو را در بورس فراهم کند، آیا این موضوع صحت دارد؟

بله قرار است سهام ایدرو و ایمیدرو پس از اصلاح ساختار، در بازار سرمایه عرضه شود. مراحل کار برای واگذاری سهام این دو مجموعه را آغاز کرده ایم و به طور جدی دنبال آن هستیم که زمینه پذیرش و عرضه و سهام این دو مجموعه در نیمه نخست امسال فراهم شود.

 • برآورد شما از زمان احتمالی عرضه چیست؟

با توجه به برنامه ریزی اجرا شده احتمالا کار پذیرش سهام این دو هلدینگ در اواسط تابستان به سرانجام خواهد رسید و 10 درصد از سهام این دو مجموعه بزرگ مالی در بازار سرمایه برای کشف قیمت عرضه خواهد شد و مردم در سهام این مجموعه ها شریک خواهند شد.

 • آیا عرضه سهام این دو مجموعه به مجوز نهاد خاصی نیاز خواهد داشت؟

موافقت های لازم را از وزارت صنعت دریافت کرده ایم و در حال حاضر در مرحله انتخاب مشاور پذیرش هستیم.

 • الان عرضه این 2 هلدینگ در چه مرحله ای است؟

کار تا حدی پیش رفته و حتی مشاور پذیرش هم انتخاب شده و در حال بررسی و تایید هستیم.

 • پس سازمان خصوصی سازی می تواند راسا این 2 هلدینگ را واگذار کند؟

عرضه سهام این دو مجموعه به یک سری مصوبات هیات وزیران هم نیاز دارد. با این حال سازمان خصوصی سازی از همین هفته به صورت جدی وارد مرحله آماده سازی این شرکت ها برای عرضه در بازار سرمایه خواهد شد و تلاش می کنیم طبق فرآیندهای قانونی کار ارزیابی و آماده سازی سهام آن ها را تا اواسط تابستان دربازارسرمایه انجام دهیم تا سپس آماده واگذاری شوند.

 • آیا برنامه زمان بندی خاصی را برای انجام این کار مد نظر دارید؟

اگر اتفاق خاصی رخ ندهد اصرار داریم عرضه سهام این 2 مجموعه مالی در نیمه نخست امسال انجام شود. اما به هرحال حتما در جریان هستید که فرآیند انجام چنین کاری طولانی است و به اعمال اصلاحاتی در این مجموعه های مالی نیاز دارد.

 • شیوه اصلاح ساختار و واگذاری چگونه خواهد بود؟

روش کار به این صورت است که ما این مجموعه ها را از شکل سازمان توسعه ای خارج می کنیم و به یک شرکت سهامی عام تبدیل می کنیم. برای این کار نیاز است تا اصلاحاتی در ساختار مالی و حتی اساسنامه این هلدینگ ها انجام شود، پس از آن زمینه واگذاری سهام آن ها در بازار سرمایه فراهم می شود. طبق برنامه بعد از عرضه 10 درصد سهام، عموم سرمایه گذاران و مردم هم در سهام این شرکت ها شریک می شوند و این مجموعه های مالی باید طبق همین رویه به مردم پاسخگو باشند و اطلاعات مالی شان را به صورت شفاف ارایه کنند.

 • هدف از انتخاب این نوع و شیوه واگذاری چیست؟

شاید یکی از ایرادهایی که تا به امروز در مورد واگذاری سهام شرکت های دولتی وجود داشت این بود که سهام شرکت ها به صورت تک تک واگذارمی شد برهمین اساس پس از بررسی به این نتیجه رسیده ایم که واگذاری ها بر اساس واگذاری زنجیره تولید و مدیریت انجام شود تا در فعالیت های مالی خللی ایجاد نشود. هدف ما از انتخاب این مدل جدید در واگذاری ها این است که زنجیره مدیریت و تولید در شرکت ها دچار خدشه نشود.

 • فایده واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس چیست؟

پس از واگذاری و عرضه در بورس این مجموعه ها باید اطلاعات مالی و مالی شان را بر اساس قانون در سامانه کدال منتشر کنند و به سهامداران پاسخگو باشند بنابر این در وهله اول بحث شفافیت در عملکرد مالی مطرح می شود و این شرکت ها گام بزرگی برای شفافیت بر خواهند داشت. در مرحله دوم موضوع حاکمیت شرکتی مطرح می شود زیرا بعد از عرضه، فرایند انتصاب مدیران در این مجموعه ها باید متناسب با استانداردهای بالای بازار سرمایه انجام شود، در واقع برای انتخاب مدیران در شرکت های زیر مجموعه باید فرآیند صلاحیت حرفه ای مطابق قوانین بازار سرمایه باشد این موضوع فرآیند کار در این مجموعه های مالی را به سمت رعایت قوانین حاکمیت شرکتی و افزایش بهره وری سوق می دهد و به بهبود عملکرد آن ها منجر می شود.

 • نفع این کار برای فعالان بورس چه خواهد بود؟

به صورت جدی دنبال آن هستیم که هلدینگ های سرمایه گذاری دولتی را وارد بازار سهام کنیم این کار موجب خواهد شد تا عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند و هرچقدر عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند میزان کارایی و اثر بخشی آن هم بیشتر می شود.

 • آیا اجرای چنین مدل هایی برای واگذاری سایر مجموعه های مالی دولتی در سایر وزارتخانه ها هم دنبال خواهد شد؟

بله ما در سازمان خصوصی سازی به دنبال آن هستیم که بعد از وزارت صنعت، توافق هایی را با وزارت نیرو برای واگذاری نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق بر اساس همین مدل انجام دهیم اما برای این کار باید با وزارت نیرو توافق شود تا زمینه عرضه سهام این شرکت ها فراهم شود.

 • آیا اجرای این روش در عرضه سهام شرکت های وابسته به سایر نهادها هم شدنی است؟

مجموعه وزارت اقتصاد در سال 98 بر روی لایحه ای کار کرده که در صورت تکمیل و تصویب به غیر از دولت، زمینه عرضه سهام شرکت های زیر مجموعه سایر نهادهای های عمومی هم در بازار سرمایه فراهم می شود. اعتقاد وزارت اقتصاد این است که این روش واگذاری ها باید نه فقط در زیر مجموعه های دولت، بلکه در همه نهادهای عمومی هم اجرا شود و اجرای قواعد حاکمیتی شرکتی باید به شکل یک قاعده و اسلوب حرفه ای اجرا شود. این کار برای این انجام می شود که ساختار اقتصاد ایران، عدالت محور شود و در عرصه اقتصاد امکان رقابت فراهم شود. این طرح در قالب یک لایحه در حال تدوین است ولی باید در مجلس شورای اسلامی هم تصویب شود تا ضمانت اجرا پیدا کند. در صورت تصویب آن به غیر از سهام شرکت های دولتی امکان واگذاری سهام شرکت های متعلق به سایر نهادهای عمومی هم فراهم خواهد شد.

 • آیا بررسی های لازم برای بهینه بودن این نوع از روش واگذاری اجرا شده است؟

بله ما بررسی هایی در این زمینه انجام داده ایم اما از تمام متخصصان و صاحب نظران مالی دعوت می کنیم با نظراتشان در این زمینه ما را کمک کنند و بدون ملاحظه نکات مهم، از جمله فواید مضرات این نوع عرضه سهام را واکاوی کنند. اجرای این روش کار جدیدی است و به بررسی در ابعاد مختلف نیاز دارد بنابراین چنانچه صاحب نظران مالی دیدگاهی دراین باره دارند بهتر است بدون پرده پوشی این نظرات را برای کمک به فرایند عرضه ارایه کنند زیرا اگر ما در مرحله دچار اشتباه شویم این امکان وجود دارد که به فرایند خصوصی سازی ضربه وارد شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1021

به "جزئیات عرضه بزرگترین هلدینگ های صنعتی و معدنی دولت در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه بزرگترین هلدینگ های صنعتی و معدنی دولت در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید