جزئیات مصوبات مجلس برای نرخ اینترنت در سال آینده

به گزارش مجله روگذر، مجتبی رضاخواه در مصاحبه با خبرنگاران، در مورد مصوبات مربوط به قیمت اینترنت برای سال آینده مطابق با بررسی های قانون بودجه 1400 گفت: بررسی قوانین مربوط به قیمت اینترنت در بودجه از هفته گذشته در مجلس آغاز شد و هفته گذشته نیز از این بابت یک سری مصوبات داشتیم.

جزئیات مصوبات مجلس برای نرخ اینترنت در سال آینده

وی گفت: مطابق با مصوبه مجلس، درآمد دولت در سال 1400 از محل حق الامتیاز و حق السهم اپراتورهای ارتباطی و مخابراتی به میزان 10 درصد افزایش پیدا می کند. ما به دنبال آن هستیم که این افزایش درآمد، صرف ایجاد زیرساخت، توسعه زیرساخت و توسعه شبکه های مرتبط با تلفن همراه شود. از سوی دیگر، مطابق با مصوبه مجلس، قیمت اینترنت برای سال آینده افزایش پیدا نخواهد کرد و هر گونه افزایش تعرفه اینترنت غیرقانونی است.

رضاخواه ادامه داد: برای حمایت از محتوای داخلی و پیام رسان های بومی، کاهش قیمت اتصال به پیام رسان های داخلی را نیز در دستور کار قرار دادیم و بر اساس آنچه که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، قیمت استفاده از پیام رسان های داخلی در سال 1400 به 20 درصد نرخ ترافیک پیام رسان های خارجی می رسد.

وی گفت: به این معنی که سقف قیمت اینترنت برای پیام رسان های داخلی، 20 درصد سقف قیمت اینترنت برای پیام رسان های خارجی می شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد ابهامی که برای تعرفه اتصال به برخی پیام رسان های داخلی مانند شاد پیش آمده است، به نحوی که گفته شده پیش از این تعرفه این پیام رسان رایگان بود و با مصوبه مجلس، مشمول پرداخت هزینه می شود، شرح داد.

وی گفت: اینکه شاد را می توان پیام رسان در نظر گرفت یا خیر، موضوع مورد بحث است. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که این سامانه آموزشی، یک پیام رسان است، امروز مجلس از این موضوع رفع ابهام کرد.

رضاخواه شرح داد: بر این اساس ترافیک اتصال به پیام رسان هایی که تا به امروز رایگان محاسبه می شده است، در سال 1400 نیز به قوت خود باقی خواهد ماند و سایر پیام رسان ها نیز با تعرفه یک پنجم ترافیک خارجی، برای مصرف کننده محاسبه می شوند.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر نرخ اتصال به پیام رسان داخلی تا به امروز برای مصرف کننده بیش از 20 درصد ترافیک خارجی محاسبه می شده است، هم اکنون برای آن سقف 20 درصد مشخص شده است. پیش از این گفته شده بود که تعرفه اتصال پیام رسان ها، یک سوم ترافیک خارجی است که ما در مصوبه مجلس آن را به یک پنجم کاهش دادیم. در کنار آن مصرف اینترنت برای سامانه های شاد و امثال آنکه تا به امروز رایگان بوده، همچنان رایگان باقی خواهد ماند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: این مصوبات مطابق با پیشنهادات نمایندگان در قسمت درآمدی بودجه 1400 به تصویب رسیده و باید برای تأیید نهایی به شورای نگهبان برود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1568

به "جزئیات مصوبات مجلس برای نرخ اینترنت در سال آینده" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزئیات مصوبات مجلس برای نرخ اینترنت در سال آینده" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مصوبات مجلس برای نرخ اینترنت در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید