حجم محصول گردوی جغتای چهار برابر شد

به گزارش مجله روگذر، 35 هزار کیلوگرم محصول گردو طی سال زراعی جاری از باغ های جغتای واقع در غرب خراسان رضوی برداشت شد که نسبت به پارسال چهار برابر بیشتر است.

حجم محصول گردوی جغتای چهار برابر شد

به گزارش مجله روگذر آنلاین به نقل از ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی جغتای در این خصوص گفت: 805 هکتار باغ گردو در این شهرستان وجود دارد که 700 هکتار آن بارور است.

مهدی دستورانی به خسارات ناشی از سردی هوا به باغ های گردوی جغتای نیز اشاره و بیان نمود: با این وجود، اقدامات مناسب و به هنگام باغداران جغتایی در آبیاری منظم، تغذیه کافی درختان و همچنین مبارزه موثر با آفت کرم خراط، حجم محصول گردو در این شهرستان افزایش یافته است.

او اضافه کرد: 560 هکتار از مجموع 700 هکتار باغ بارور گردوی جغتای سال جاری بر اثر سرما دچار خسارت شده بود. گردوکاران جغتایی از بابت این خسارت 200 میلیارد ریال زیان دیده بودند.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای ادامه داد: محصول گردوی این شهرستان مرغوبترین نوع آن در خراسان رضوی محسوب می گردد.

او گفت: توسعه باغ های گردو در زمینهای نزدیک کوهپایه، افزایش فراوری و اصلاح باغها با بهره گیری از روش پیوند سرشاخه کاری هم اینک در جغتای مورد توجه و کاربرد کشاورزان این شهرستان واقع شده است.

دستورانی همچنین بیشترین رقم محصول گردوی فراوریی باغ های جغتای را رقم محلی ذکر و بیان نمود: ظرف سه سال اخیر باغداران گردوکار جغتایی به کاشت ارقام جدید آن همچون چندلر نیز روی آورده اند.

مرکز شهرستان 48 هزار نفری جغتای در فاصله 350 کیلومتری غرب مشهد واقع است. جغتای مرکب از دو بخش مرکزی و هلالی 56 روستا دارد. 39 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

24 هزار و 850 هکتار از زمینهای جغتای زیر کشت محصولاتی همچون گندم، جو، کلزا، چغندرقند، ذرت و هندوانه است. جوین سه هزار هکتار باغ میوه نیز دارد. بخش دامداری جوین نیز شامل 140هزار راس دام سبک، 15 هزار راس دام سنگین، 293 هزار قطعه طیور سنتی و 60 هزار قطعه طیور صنعتی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 674

به "حجم محصول گردوی جغتای چهار برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم محصول گردوی جغتای چهار برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید