خبرنگاران وام 50 میلیونی کرونایی برای صنایع دستی و ناگفته های عروسک های ایرانی

به گزارش مجله روگذر، تهران- خبرنگاران- هفته آینده سازوکار چگونگی دریافت وام 50 میلیونی برای فعالان صنایع دستی معین می گردد، خبر دیگر این که عروسک های ایرانی در دل خود حقایق ناگفتنی دارند.

خبرنگاران وام 50 میلیونی کرونایی برای صنایع دستی و ناگفته های عروسک های ایرانی

پویا محمویان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: به هنرمندان و فعالان صنایع دستی که در دوران کرونا دچار خسارت شدند، تا سقف 50 میلیون تومان، وام با کارمزد 4درصد و 6 ماه تنفس و اقساط 5 ساله (60 ماه) پرداخت می گردد.

محمودیان توانمندسازی فراورینمایندگان، صنعتگران و هنرمندان، توزیع نمایندگان، تامین نمایندگان، صادرنمایندگان، فعالان تجارت الکترونیک و همچنین حامیان کسب و کارهای صنایع دستی را از اهداف اصلی تفاهم مشترک با بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) مطرح نمود و اضافه نمود: بر اساس این تفاهم نامه به فعالان حوزه صنایع دستی تا سقف 50 میلیون تومان تسهیلات با نرخ کارمزد 4 درصد پرداخت می گردد و پس از 6 ماه تنفس، بازپرداخت آن در 5 سال (60 ماه) انجام می گردد.

حقایق ناگفته، در دل عروسک های ایرانی

مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: عروسک های ایرانی در دل خود حقایق ناگفتنی درحوزه هایی نظیر آیین ها، بازی ها و نمایش های سنتی دارند که با آنالیز، تحلیل و معرفی آنها می توان بچه ها را با بخشی از تاریخ و فرهنگ سرزمین و میراث فرهنگی شان آشنا کرد.

لیلا کفاش زاده با اعلام خبر برگزاری کارگاه برخط اروسک در سپهر ایرانی گفت: محتوای کتاب فرهنگ عروسک ها و نمایش های عروسکی و سنتی ایران تألیف پوپک بزرگ پور در قالب کارگاه آموزشی عروسک در سپهر ایرانی، توسط مولف اثر به صورت مجازی آنالیز می گردد.

او اضافه نمود: چند سالی است پژوهشگران حوزه فرهنگ و کودک به موضوع عروسک های بومی و اصیل ایرانی توجه ویژه ای نشان داده اند و این پژوهش ها نشان داده است که عروسک های ایرانی نقش مهمی در انتقال و آموزش مفاهیم فرهنگی به بچه ها دارند.

این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان با بیان اینکه معرفی، احیا، باز فراوری و پژوهش بر روی این عروسک ها می تواند افق تازه ای بر مطالعات قوم شناسی و شناخت هویت برای مربیان و مدرسان باشد، توضیح داد: عروسک های ایرانی در دل خود حقایق ناگفتنی درحوزه هایی نظیر آیین ها، بازی ها و نمایش های سنتی دارند که با آنالیز و تحلیل و معرفی آنها به پژوهشگران و علاقه مندان می توان بچه ها را با بخشی از تاریخ و فرهنگ سرزمین و میراث فرهنگی شان آشنا کرد.

باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمرکز جدی گردد

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طبیعت گردی را جزو ظرفیت های ایران مطرح نمود و گفت: این موضوع به اندازه میراث فرهنگی ظرفیت دارد، در طبیعت گردی محور روی ایجاد کمپ ها و مجتمع های گردشگری است و باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمرکز جدی گردد.

علی اصغر مونسان با تشکر از اقدامات اجرا شده در مورد گردشگری روستایی به تقویت اجرایی معاونت گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: در تغییر ساختار سازمانی اقدامات خوبی انجام شده که در آن هم تفکیک وظایف به درستی اجرا شده و هم ادارات کل با همگرایی و در اختیار داشتن ابزارهای مالی و اجرایی در راستای یک هدف مشخص گام برخواهند داشت.

مونسان به اهمیت موضوع طبیعت گردی اشاره نمود و گفت: طبیعت گردی موضوعی است که از اولین روز روی آن تأکید داشتم و به همین دلیل بر موضوع اقامتگاه های بوم گردی تمرکز کردیم و خرسندیم که بعد از سه سال این موضوع توسط سازمان جهانی گردشگری به عنوان شعار سال اعلام شد. این اقدام نشانگر این است که ما احتیاج را درست تشخیص دادیم و زودتر به آن ورود کردیم.

موزه ها باید تجربه بیماری های فراگیر گذشته را یادآوری نمایند

رئیس موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گفت: موزه ها می توانند در دوران بحران کرونا تجربه بیماری های فراگیر گذشته و بحران های تاریخی را یادآوری نمایند تا این تجربه برای گذر از امروز مورد استفاده قرار گیرد.

رضا دبیری نژاد با بیان این مطلب در نشست آنلاین تحولات بدن و بدنمندی بازدیدنمایندگان موزه ها در دوران کرونا گفت: موزه ها اگر قرار است نهادهای اجتماعی باشند باید از سرمایه هایشان در خدمت جامعه استفاده نمایند که بازنشر مجازی یکی از این تجربه هاست. مناطقی خارج از موزه در سطح شهر وجود دارد که می توان روایت های موزه ای را به آنجا منتقل کرد. به عنوان مثال من و همکارانم کپی آثار موزه ملک را به ایستگاه های مترو بردیم و در آنجا نمایشگاه برگزار کردیم.

بازسازی عمارت وثوق الدوله تهران به پیمانکار واگذار شد

شهردار تهران در پاسخ به تذکر عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره لزوم بازسازی و استحکام بخشی از عمارت وثوق الدوله گفت: بازسازی عمارت وثوق الدوله به پیمانکار واگذار شد.

پیروز حناچی در نامه ای، در پاسخ به تذکر افشین حبیب زاده نوشت: موضوع بازسازی بنای مورد اشاره به وسیله استعلام قیمت به شرکت مهندسین مشاور نقش آوران توس واگذار شده است که ضمن طی مراحل انعقاد قرارداد پروژه، برداشت های اولیه بنا توسط مشاور در دست انجام است.

وی اضافه نمود: همچنین با توجه به آغاز فصل بارش های جوی موضوع حفاظت اولیه و اضطراری بنا به پیمانکار واجد صلاحیت واگذار خواهد شد که فرآیند پیشبرد آن در مرحله برگزاری جلسه بازگشایی پاکت ها و استعلام بها است.

آغاز خواناسازی کاخ های چغازنبیل

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از آغاز برنامه برآورد برای پیگردی و خواناسازی کاخ شماره 2 و 3 چغازنبیل از نیمه دی امسال اطلاع داد.

عاطفه رشنوئی، گفت: سال ها بناهای نیمه شرقی محوطه چغازنبیل به حال خود رها شده بودند و اقدامات حفاظتی و بازسازیی سالانه مانند آنچه که زیگورات و معابد اطراف آن را در برمی گرفت، شامل حال این بناها نمی شد. از آنجا که رویکرد پایگاه، توجه به چغازنبیل به مثابه یک شهر باستانی است و همه بناهای موجود در آن اهمیت دارد، برنامه خواناسازی کاخ های موجود در این بخش مورد توجه نهاده شد.

پایه های عمارت تاریخی ساعت تبریز بازسازی می گردد

شهردار منطقه هشت تبریز گفت: به منظور ساماندهی و بازسازی عمارت تاریخی ساعت این شهر، عملیات بازسازی پایه های این مکان آغاز شده است.

علی مدبر با اشاره به فرسودگی پایه های دیوار بیرونی عمارت ساعت، اضافه نمود: معاونت فنی و عمرانی شهرداری منطقه هشت طی روزهای اخیر عملیات بازسازیی و ساماندهی این پایه ها را آغاز نموده و طی آن علاوه بر تیشه زنی سنگ پایه ها، عملیات آرماتوربندی و ستون بندی پایه ها را نیز اجرایی نموده است. کوشش می کنیم طی ماه های آینده تمام پایه ها و نرده های دیوار پیرامونی عمارت ساعت را بازسازی و بازسازی کنیم.

مدبر اضافه نمود: در بازسازی پایه های محوطه عمارت ساعت سعی می گردد بیشتر از سنگ موجود قدیمی این پایه ها استفاده گردد تا هویت تاریخی آن همچنان حفظ و حراست گردد.

تمدید فراخوان واگذاری حق بهره برداری از 8 بنای تاریخی فرهنگی

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مهلت شرکت در فراخوان عمومی واگذاری بازسازی، احیا و حق بهره برداری مدت مشخص 8 مجموعه تاریخی را تا ساعت 16 شنبه چهارم بهمن 99 تمدید کرد. با تصویب کمیسیون مزایده های صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، مهلت شرکت در مزایده 8 بنای تاریخی تا ساعت 16 شنبه چهارم بهمن 99 تمدید شد.

تاریخ شفاهی آرایشگری ایران تدوین گردد

پژوهشگر تاریخ، راه اندازی موزه آرایشگری ایران را گامی ارزشمند در حوزه مردم شناسی دانست و گفت: با حضور اساتید و هنرمندان پیشکسوت این صنف، تاریخ شفاهی آرایشگری ایران و تحولات فرهنگی، اجتماعی و مالی این حرفه، تدوین و ثبت گردد.

هفته گذشته مرحله دوم تجهیز موزه آرایشگری ایران با اهدای وسایل و تجهیزات سنتی و نیمه مدرن آرایشگری از سوی پیشکسوتان و شاغلان این حرفه در مجموعه باغ موزه نگارستان تهران برگزار گردید. در این آیین، تجهیزات و وسایل آرایشگری با قدمت چند دهه به نمایش گذاشته شد که پس از نمایش یک روزه به گنجینه باز گردانده شد و قرار است به زودی با راه اندازی و افتتاح رسمی موزه ملی آرایشگری، در معرض بازدید عمومی قرار خواهد گرفت.

احمد ابوحمزه عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و پژوهشگر تاریخ و مردم شناسی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، راه اندازی موزه اختصاصی مردم شناسی و هنر و مهارت آرایشگری در ایران را گامی ارزشمند در حوزه مردم شناسی ادوار مختلف تاریخ ایران دانست و گفت: در تصاویری که در کتیبه ها از پادشاهان و الهه ها دیده می گردد، در نقش برجسته بیستون در کرمانشاه و و تخت جمشید، در بسیاری از آثار تاریخی که در نقاط مختلف کشور وجود دارد، نشان می دهد آرایشگری از دوره پیش از اسلام در ایران وجود داشته است.

انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس کمیته آنالیز عضویت وابسته UNWTO

مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تشریح نتایج حضور در وبینارهای مربوط به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و نیز شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همکاری های مالی اکو (ECO) پرداخت و از انتخاب جمهوری اسلامی ایران به عنوان نایب رییس کمیته آنالیز عضویت وابسته سازمان جهانی جهانگردی و نیز تمجید شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو از وزارت گردشگری اطلاع داد.

محمد قاسمی گفت: دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری با حضور در سه وبینار بین المللی روز پرکاری را پشت سر گذاشت. این وبینارها به ترتیب برگزاری عبارت از سی ویکمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همکاری های مالی-اکو، دومین نشست کارگروه اصلاح چارچوب حقوقی عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیته آنالیز تقاضاهای عضویت وابسته سازمان جهانی گردشگری بودند.

وی اضافه نمود: سی ویکمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همکاری های مالی-اکو با شش کمیته گردشگری، راه و ارتباطات، تجارت، کشاورزی، صنعت و انرژی به صورت وبیناری به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید که در کمیته گردشگری آن سند مربوط به برنامه های اکو در بخش گردشگری مشتمل بر آخرین شرایط عمل به تعهدات کشورهای عضو و همچنین مواردی که این کشورها آمادگی انجام آنها را در آینده دارند، مورد آنالیز و تصویب نهاده شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1496

به "خبرنگاران وام 50 میلیونی کرونایی برای صنایع دستی و ناگفته های عروسک های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وام 50 میلیونی کرونایی برای صنایع دستی و ناگفته های عروسک های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید