خودروی خودران چیست؟

به گزارش مجله روگذر، خودرو خودران یا Autonomous Car یکی از آن تکنولوژی هایی است که چند سال بیشتر با آن فاصله نداریم و برای همین بهتر است کمی با قابلیت های آن آشنا شویم. در این زمینه با ما همراه شوید.

خودروی خودران چیست؟

یکی از آن پروژه های جذابی که امروزه بسیار در خصوص آن صحبت می گردد، خودروهای خودران یا autonomous car است. شاید مهم ترین دلیل جذابیت این مسئله این باشد که مسئله رانندگی در جهانی امروز به جز در موارد تعیینی دیگر آن جذابیت قدیم را ندارد و ترافیک های پرتعداد و سنگین صرفا در حال از بین بردن وقت با ارزش ما انسان ها هستند. از طرف دیگر حتی فکر این که در یک سفر تفریحی شما هم بتوانید به راحتی در کنار خانواده و یا دوستان از مناظر اطراف لذت ببرید از نکاتی است که به راحتی هر آدم عادی را هم برای این تکنولوژی مشتاق می نماید. با ما همراه شوید تا شما را با این تکنولوژی جذاب و دوست داشتنی آشنا کنیم.

منظور از خودرو خودران چیست؟

با پیشرفت هایی که امروزه اجرا شده، به معنای واقعی کلمه منظور از یک خودروی خودران، خودرویی است که می تواند تمامی کارهای یک راننده را خودش انجام بدهد. از رعایت تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی گرفته تا انجام کارهایی از قبیل پارک کردن و ... تمامی این ها توسط چنین خودروهایی قابل انجام است. مثلا شما در منزل نشسته اید و یک تاکسی را برای مقصد تعیینی سفارش می دهید. این تاکسی که از نوع خودرو خودران است بدون هیچ راننده ای به آدرس اعلام شده شما می آید و پس از سوار شدن و اعلام آمادگی شما، به راه افتاده و بدون هیچ راننده ای شما را به مقصد می رساند. شاید با خود این گونه فکر کنید که ما همچنان سال های زیادی با عملی شدن این تکنولوژی فاصله داریم ولی بد نیست بدانید که هم اکنون در تعدادی از نقاط جهان و البته به صورت آزمایشی چنین فرآیندی در حال اجرا است و می توان در قالب طرح هایی کنترل شده سفارش یک تاکسی خودران را داد.

خودروهای خودران از تجهیزات فراوانی برای شناسایی محیط اطراف خود استفاده می نمایند و حتی قادر هستند در محیط هایی که کاملا تاریک است موانع و حتی موجودات زنده را تشخیص دهند. البته همچنان جای پیشرفت و عیب یابی برای این خودروها وجود دارد و نمونه حوادثی که برای این ماشین ها رخ می دهد نشان دهنده آن است. با این حال نرخ تصادف و حادثه آفرینی این خودروها بسیار پایین تر از حالتی است که در آن خود انسان ها وظیفه رانندگی را بر عهده دارند.

تکنولوژی خودران چیست؟

یک خودرو خودارن از تجهیزات متعددی تشکیل شده است که مهم ترین آن را سیستم تشخیص موانع و البته سیستم هوشمند راهنمایی خودرو تشکیل می دهد. سیستم تشخیص موانع معمولا از سنسور های حرکتی و تجهیزات مختلفی از قبیل رادارهای لیزری و دوربین های فیلم برداری از محیط تشکیل شده اند که می توانند تمامی محیط اطراف خودرو را در زمان بسیار کمی آنالیز نموده و این گونه وجود هر مانعی را به سرعت تشخیص دهند.

تنها مسئله موجود در رابطه با این سیستم ها در زمان حاضر این است که هزینه تامین آن ها کمی بالا است و تخمین زده اند که برای خودروان کردن یک خودرو به هزینه به میزان 5500 تا 10000 دلار بودجه احتیاج است. با این حال کاملا تعیین است که با پیشرفت تکنولوژی و فراوری انبوه قطعات می توان به مقدار زیادی در این هزینه صرفه جویی کرد . برای همین نباید فعلا نگران آن بود.

اما سیستم هوشمند راهنمایی خودرو خودران را معمولا یک رایانه تشکیل می دهد که سعی می نماید بر اساس اطلاعات رسیده از سیستم های تشخیص موانع و همچنین درنظر دریافت جهتیابی اجرا شده، به بهترین شکل خودروی مورد نظر را راهنمایی کند. مثلا در یک ترافیک روان در چه زمان هایی باید خط حرکتی خود را تغییر دهد و یا این که در چه مواقعی باید از سرعت خود کم نموده و یا به آن اضافه کند. این رایانه و دستگاه ها مربوط به آن کاملا درون خودرو قرار دارند و این گونه نیست که از طریق یک ارتباط اینترنتی راهنمایی خودرو از راه دور صورت بگیرد.

چند سال دیگر خودروهای خودران به بازار می آیند؟

شاید زودتر از آن چه که فکر می کنید بتوانید تجربه سواری با یک خودرو خودران را به دست آورید. با این که در زمان حاضر کم کم اخبار مربوط به چنین خودروهایی در صدر اخبار تکنولوژی قرار گرفته است ولی سالیان طولانی است که شرکت های مربوطه تحقیق و توسعه در این زمینه را آغاز نموده اند. حتی کار به جایی رسیده که برخی از شرکت ها میلیون ها کیلومتر، خودروهای خود را در جاده های شهری آزمایش نموده اند و برای همین این که ادعا کنیم تجربه چنین خودروهایی بسیار نزدیک است، پربیراه نگفته ایم. مثلا شرکت تسلا اعلام نموده که برای سال 2018 خودرویی را آماده نموده است که می تواند تمامی وظایف یک راننده را به خوبی انجام دهد. با این حال اگر از این شرکت و صحبت های آنان بگذریم، شرکت های بزرگی همانند تویوتا، نیسان، هوندا و البته گوگل هم اعلام نموده اند که آن ها نیز آماده ورود به بازار در سال 2020 یعنی 2 الی 3 سال دیگر هستند.

با این حال طبق قواعد سیستم های تجارتی و مدیریتی، اگر قرار باشد روزی خودروی خودران وارد زندگی انسان ها بگردد، اولویت هایی در گسترش آن وجود خواهد داشت. مثلا اولویت اول در مواردی همچون سیستم های حمل و نقل باری و سیستم حمل و نقل عمومی خواهد بود تا این گونه بتوان در مقیاسی کوچک تر و البته مالی تر سیستم های مربوطه را راه اندازی کرد. مثلا در همان حمل و نقل باری می توانید تریلر هایی را در نظر بگیرید که بدون توقف و به صورت 24 ساعته به جهت خود ادامه می دهند و این گونه می توانند در زمان سریع تری محموله را به مقصد برسانند که این مسئله فواید مالی فراوانی برای یک کشور خواهد داشت.

جمع بندی

بدون شک تا ورود رسمی خودروهای خودران به سیستم های حمل و نقل فعال امروزی فاصله چندانی نداریم ولی تا آن هنگام باید چند کار مهم انجام بگیرد. مثلا در کنار تنظیم قوانین راهنمایی و رانندگی مرتبط با چنین خودروهایی، باید در زمینه امنیت و حفظ حریم شخصی افراد هم کارهای تعیینی صورت بگیرد. چرا که مثلا کسی نتواند به راحتی و آن هم از راه دور به سیستم رایانه ای راهنمایی خودرو خودران ما دسترسی پیدا نموده و آن را به جهت دلخواه خودش راهنمایی کند! البته موارد دیگری هم در این زمینه وجود دارد اما با همه این ها همه می دانند که ورود خودروهای خودران نه تنها می تواند بخش مهمی از حوادث جاده ای را کاهش دهد بلکه می تواند مشکلاتی همانند ترافیک های شهری و هزینه های مرتبط با آن را نیز به مقدار زیادی کم کند.

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1487

به "خودروی خودران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی خودران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید