دستگاه تصویربرداری و اسپکترومتری در کشور تولید شد

به گزارش مجله روگذر، عضو هیئت علمی دانشگاه قم با همکاری تعدادی از همکاران دانشگاهی خود پیروز شد تا فناوری دستگاه تصویر برداری و اسپکترومتری را بومی سازی کند که این دستگاه کاربری های متنوعی از جمله در تشخیص اسناد و اوراق بهادار جعلی دارد.

دستگاه تصویربرداری و اسپکترومتری در کشور تولید شد

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مریم بحرینی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت ابتدا یک مجموعه استارت اپی بود که طرح خود را برای تولید این دستگاه به ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت عرضه کرد و در یکی از فراخوان ها، این طرح توانست امتیاز علمی لازم را برای بهره مندی از حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را کسب کند.

بحرینی ضمن تشریح جزئیات تبدیل استارت آپ به شرکت دانش بنیان و مراحل اولیه جذب حمایت افزود: این دستگاه توانایی تصویربرداری تا هزار برابر بزرگ تر را دارد و همزمان از توانایی اسپکتروسکوپی نیز برخوردار است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: اسپکتروسکوپی جذبی و عبوری در بازه 380 تا 780 نانومتر از جمله توانایی های این دستگاه است که آن را قادر می سازد تا انواع مواد را در مقیاس میکرومتری آنالیز کند.

بحرینی یکی از کاربری های دستگاه را تشخیص اسناد جعلی خواند و افزود: انواع جوهرهای به کار رفته در اسناد و اوراق بهادار با این دستگاه قابل تشخیص خواهد بود و به غیر از این کاربری های متنوعی از جمله در پتروشیمی، نفت و گاز ، داروسازی و دیگر صنایع و رشته ها برای آن تعریف شده است.

وی افزود: این دستگاه در حال حاضر به صورت کامل بومی سازی شده است و با قیمت حداکثر یک دوم نمونه مشابه خارجی در بازار داخل عرضه شد. با توجه به این که این شرکت نوپا است هنوز نتوانسته ایم سهم قابل توجهی از بازار داخلی را کسب کنیم، ولی با توجه به آزمایشات انجام گرفته، امیدوار هستیم به زودی مصرف کننده داخلی با توجه به تفاوت قیمت و تشابه کیفیت، جایگزین کردن این محصول ایرانی را به جای نمونه مشابه خارجی در دستور کار قرار دهد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1096

به "دستگاه تصویربرداری و اسپکترومتری در کشور تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تصویربرداری و اسپکترومتری در کشور تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید