دنیای گیاهخواری

به گزارش مجله روگذر، روز جهانی گیاه خواری توسط انجمن گیاه خواران آمریکای شمالی در سال 1977 تأسیس و توسط اتحادیه بین المللی گیاه خواران در سال 1978 تأیید شد.

دنیای گیاهخواری

به گزارش خبرنگاران به نقل از امرسان مگ، گیاه خواری یک سبک زندگی است که به دلایل اخلاقی، مذهبی، زیست محیطی و تغذیه ای شکل گرفته است. هر سال در تاریخ 1 اکتبر مصادف با 10 مهر، روز جهانی گیاهخواری در سراسر جهان برگزار می گردد.

تاریخچه گیاهخواری

شاید تصور کنید گیاهخواری به 100 تا 200 سال قبل باز می گردد، اما جالب است بدانید گیاه خواری، تاریخچه ای هزاران ساله دارد.

ریشه های باستانی

در دوران باستان، ریشه اجتناب از خوردن گوشت به دلایل مذهبی بود. پیروی از یک رژیم غذایی بدون گوشت در اواسط هزاره اول قبل از میلاد در هند و شرق مدیترانه به دلیل بیداری فلسفی آغاز شد. در اطراف دریای مدیترانه ،که به عنوان یونان باستان شناخته می شد، اجتناب از خوردن گوشت ابتدا به عنوان تعلیماتی از فیثاغورس یاد می شد؛ بطوریکه در آن زمان به رژیم گیاه خواری، رژیم فیثاغورس گفته می شد. فیثاغورس ادعا می کرد که خودداری از آزار رساندن به حیوانات یکی از پایه های کمالات انسانی است. از افلاطون به بعد بسیاری از فلاسفه رژیم غذایی بدون گوشت را توصیه کردند. در هند، پیروان آیین بودا و جینیسم به دلایل اخلاقی و مذهبی از کشتن حیوانات برای غذا خودداری می کردند. به اعتقاد آن ها، انسان نباید به هیچ موجود زنده ای آسیب برساند. این تفکر در آیین برهمایی و آیین هندو نیز مطرح شد و کشتن حیوانات به خصوص گاو برای مصارف غذایی به عنوان گناه شناخته شد.

در قرن های بعد، گیاه خواری در هند و مناطق اطراف دریای مدیترانه شکل متفاوتی به خود گرفت. آیین های مذهبی در غرب هندوستان کمتر طرفدار گیاه خواری بودند. گرچه آیین بودایی در هند رو به زوال رفت، اما تفکر آهیمسا که در دین بودا جای داشت، به شکل رژیم غذایی بدون گوشت گسترش یافت؛ این تفکر هر گونه آسیب رساندن به موجودات زنده را منع می کند. در آن زمان رژیم غذایی بدون گوشت راه خود را به سوی چین و ژاپن نیز باز کرد.

بعضی از یهودیان و رهبران مسیحی نیز گوشت خواری را تأیید نمی کردند. در آن زمان بعضی از دستورات کلیسای مسیحیان خوردن گوشت را نفی کرده و این موضوع را برای افراد لاغر به عنوان توبه و تمرین معنوی می دانستند. درست است که دین اسلام به طور ویژه از گیاه خواری حمایت نمی کند، اما بعضی از عرفای مسلمان صوفی رژیم غذایی بدون گوشت را برای جویندگان معنویت توصیه کرده اند. علاوه بر این در فرهنگ مصر نیز می توان نشانه هایی از گیاه خواری پیدا کرد.

یک سوال بسیار مهم برای افرادی که از خوردن بعضی و یا تمام محصولات غذایی حیوانی پرهیز می کنند، این است که داشتن یک رژیم غذایی گیاهی سالم و متعادل چه شرایطی دارد.در مقاله زیر می توانید در مورد توصیه های پیرامون رژیم های غذایی گیاه خواری اطلاعات مفیدی بدست بیاورید:

سالم ترین رژیم غذایی گیاه خواری

در اروپا در قرن 17 و 18 میلادی رفتارهای انسان محبت آمیز بیشتر حمایت شدند و با پیشرفت اخلاقیات حساسیت نسبت به آسیب رساندن به حیوانات بیشتر شد. بعضی از پیروان پروتستان بخاطر داشتن یک زندگی کاملاً بی گناه، رژیم غذایی بدون گوشت را اتخاذ کردند. در این دوران بسیاری از افراد سرشناس مانند جرمی بنتام ، ولتر، پرسی بیش شلی و هنری دیوید ثورو از رژیم غذایی گیاه خواری حمایت کردند. در اواخر قرن هجدهم جرمی بنتام گفت رنج حیوانات مانند رنج انسان ها شایسته توجه است و ظلم به حیوانات را مشابه نژادپرستی دانست.

گیاه خواران در اوایل قرن نوزدهم میلادی به همان اندازه که مصرف گوشت و الکل را منع می کردند، به مزایای تغذیه ای و انگیزه های اخلاقی این تفکر نیز اشاره می کردند. گرچه تفکر گیاه خواری در بین افراد زیادی جای داشت، اما گروه های مخالفی نیز علیه گیاه خواری شکل گرفتند. اولین جامعه گیاه خواری در انگلستان و در سال 1847 شکل گرفت و اتحادیه بین المللی گیاه خواران به طور آزمایشی در سال 1889 تأسیس شد و در سال 1908 جایگاه خود را تثبیت کرد.

تحولات مدرن

در نیمه دوم قرن بیستم، پیتر سینگر، فیلسوف استرالیایی، رویکرد فلسفی گیاه خواری را بیان و موضوع حقوق حیوانات را بیان نمود. سینگر روش های مدرن پرورش و ذبح حیوانات برای مصارف غذایی انسان را غیراخلاقی دانست و استفاده از حیوانات برای آزمایشات و تحقیقات پزشکی را ناشایست گفت. تلاش های سینگر این سؤال را بین مردم ایجاد کرد که آیا رفتارهای نادرست با حیوانات از نظر اخلاقی صحیح است؟

در همان حال نظریه هایی مطرح شد که آیا یک رژیم غذایی بدون گوشت می تواند کلیه مواد مغذی برای سلامتی انسان را تأمین کند؟ به عنوان مثال در غرب باور عمومی این بود که انسان نمی تواند پروتئین کافی را از یک رژیم غذایی کاملاً گیاهی بدست آورد. با این حال مطالعات اجرا شده در دهه 1970 این ادعا را مورد تردید قرار می دهد. از طرف دیگر این مسئله مطرح شد که آیا رژیم غذایی کاملاً گیاهی می تواند ویتامین B12 مورد نیاز برای تولید گلبول های قرمز و حفظ عملکرد صحیح اعصاب را تأمین کند؟

فرقی ندارد که محدودیت های رژیم غذایی شما چه چیزی باشد، در بدن شما نباید کمبود ویتامین B12 احساس گردد. در مقاله زیر غذاهای سرشار از ویتامین B12 آورده شده است:

غذاهای سرشار از ویتامین بی 12

در این دوران وجود رستوران های گیاهی در بسیاری از کشورها امری عادی به نظر می رسد. علاوه بر این صنایع غذایی بزرگی به تولید غذاهای مخصوص گیاه خواری روی آورده اند. بسیاری از جوامع گیاه خواران و گروه های مدافع حقوق حیوانات، انگیزه های اخلاقی و زیست محیطی گیاه خواری را منتشر می کنند. با توجه به اینکه دامپروری منبع اصلی انتشار متان است و تولید گوشت به میزان قابل توجهی به آب نیاز دارد، گیاه خواری به عنوان راهی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی زمین و حفظ منابع طبیعی، ترویج یافته است.

انواع گیاهخواران

به طور کلی گیاه خواران گوشت، مرغ و ماهی مصرف نمی کنند اما در بعضی موارد، الگوهای غذایی متفاوتی دارند که همین امر باعث دسته بندی گیاه خواران شده است.

گیاه خواران Vegans: این افراد از گوشت، مرغ، ماهی و یا هرگونه فرآورده های حاصل از حیوانات از جمله تخم مرغ، لبنیات، ژلاتین و عسل استفاده نمی کنند. این گروه علاوه بر رژیم غذایی گیاهی، از سایر فرآورده های حیوانی مانند چرم، پشم و ابریشم نیز دوری می کنند.

گیاه خواران Lacto-ovo: این افراد گوشت، مرغ و ماهی مصرف نمی کنند اما از تخم مرغ و لبنیات استفاده می کنند.

گیاه خواران Lacto: این دسته از افراد گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ استفاده نمی کنند اما لبنیات می خورند.

گیاه خواران Ovo: این گروه گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات نمی خورند اما از تخم مرغ در رژیم غذایی خود استفاده می کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1362

به "دنیای گیاهخواری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای گیاهخواری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید