سازه ای که سنت ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند

به گزارش مجله روگذر، کلیسای تمپلیاکیو فنلاند | Temppeliaukio Church

در محله تولو هلسینکی، مرکز فنلاند و در میان خانه های مسکونی معمولی، جاذبه ای قرار گرفته که همه را میخکوب می نماید. یک ماشین بیگانه غول پیکر که از خواب عمیق بیدار شده و راه خود را از درون زمین، جایی که هزاران سال در آن خوابیده، به بیرون پیدا نموده است. حفره غول پیکری که سنگی است و همه را به فکر وا می دارد. اما این چیزی که می بیند، یک موجود اسرار آمیز یا محل موجودات فرازمینی نیست؛ بلکه جایی برای عبادت است. کلیسای تمپلیاکیو فنلاند بنایی است که سنگی بودندش، آن را متفاوت از بسیاری از کلیساهای دنیا نموده، تا جایی که گردشگران زیادی هرساله به هلسینکی می آیند تا از این جاذبه دیدنی بازدید نمایند. خبرنگاران در ادامه این متن کلیسای تمپلیاکیو فنلاند را به شما معرفی نموده است. با ما همراه باشید:

سازه ای که سنت ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند

مقدمه ای بر کلیسای تمپلیاکیو فنلاند

این کلیسا که در زبان محاوره به کلیسای سنگی معروف می باشد، درست به وسیله حفاری هایی درون سنگ ها ایجاد شده است. سازه این بنا از خیابان به سختی قابل مشاهده می باشد، زیرا تنها بخشی از گنبد مس اندود آن از بالای سنگ ها بالاتر رفته است. بیشتر سازه این کلیسا در زیر زمین وجود دارد، جایی که نور طبیعی خورشید از دورتادور سقف آن به داخل تابیده و فضا را روشن می نماید و دیوار سنگی ضخیمی سراسر کلیسا را محاصره نموده است.

سنگ های زمخت و سخت دیواره های نمای داخلی کلیسا، حالت آکوستیک فوق العاده ای ایجاد می نمایند، به صورتی که انگار یک گروه خواننده درون کلیسا اجرا دارند.

این کلیسا به وسیله دو برادر معمار به نام تیمو و تومو سومالاینن (Timo and Tuomo Suomalainen) طراحی شده و در سال 1969 افتتاح شد. اینطور تخمین زده شده که هر ساله حدود نیم میلیون نفر به هلسینکی می آیند تا کلیسای تمپلیاکیو فنلاند تماشا را ببینند.

تاریخ و معماری

نقشه های ساخت کلیسا تقریبا از اوایل دهه 1930 آغاز شد؛ در آن موقع یک قطعه زمین برای آن در نظر گرفته شد و مسابقه ای برای طراحی آن، به وجود آمد. در دور دوم مسابقات، طرح شخصی به نام جی. اس. سیرن برنده شد و سپس ساخت کلیسا آغاز گشت. اما این نقشه در سال 1939 در مراحل اولیه ثابت ماند و ادامه پیدا نکرد، آن هم به علت آنکه جنگ جهانی دوم آغاز شده بود.

بعد از آنکه جنگ به اتمام رسید، مسابقه دیگری در سال 1961 به راه افتاد که برنده آن، تیمو و تومو سومالاینن، برادران معمار بودند. به خاطر دلایل مالی، نقشه ارائه شد کمی از لحاظ ساختاری کوچک شد و زمینی که برای ساخت کلیسا در نظر گرفته بودند نیز، حدود یک چهارم از طرح اصلی آن کاهش یافت. در نهایت، ساخت کلیسای تمپلیاکیو فنلاند در فوریه سال 1968 آغاز و این کلیسای سنگی در سپتامبر 1969، تکمیل شد.

کلیسا به علت حالت آکوستیک عالی آن، به طور مرتب به عنوان محلی برای کنسرت استفاده می شود. کیفیت صوتی اینجا، به خاطر سطوح سنگی خشن و عملا خالص اطراف آن است. دیوارهای سنگی نمادین ورودی کلیسا، در رقابت اصلی گنجانده نشده بود، حتی با اینکه برادران سومالاینن این ایده را در نظر داشتند، آنها معتقد بودند که برای داوران رقابت این موضوع بسیار افراطی خواهد بود.

اما زمانی که رهبر اکستری به نام پاوو برگرلاند، دانش آکوستیک خود را در خصوص برترین سالن های موسیقی ارائه داد و مائوری پارجو، مهندس آکوستیک در خصوص دیواره ها با برادران سومالاینن صحبت کرد، آن ها متوجه شدند که اگر دیوارهای کلیسا را همینطور به حالت طبیعی باقی بگذارند، همه احتیاجهای یک سالن موسیقی در اینجا برآورده می شود.

همانطور که گفته شد، کلیسای تمپلیاکیو فنلاند یکی از برترین جاذبه های توریستی فنلاند است که در قبل هلسینکی واقع شده است. حفظ ساختار اصلی مربع، مفهوم اساسی ساختمان است و انتخاب منحصر به فرد شکل کلیسا، آن را مورد علاقه متخصصان و علاقه مندان به معماری ساخته است.

جایگاه و مبلمان کلیسای تمپلیاکیو فنلاند هم به وسیله معماران طراحی شده است. سازنده ارگ کلیسایی، ویکو ویرتانن (Veikko Virtanen) ارگ این کلیسا را ساخته که 3001 لوله دارد. هیچ زنگی در کلیسا وجود ندارد و موسیقی زنگ دار از قبل ضبط شده ای به وسیله تانلی کوسیستو، به وسیله بلندگوهایی در فضای خارجی کلیسا در زمان های مورد احتیاج پخش می شود.

جاذبه های اطراف

  • آموس رکس | Amos Rex

موزه هنر آموس اندرسون (ساخته شده در سال 1965) یکی از بزرگترین موزه های هنری خصوصی در فنلاند است. این موزه در سال 1936 ساخته شده و یک ساختمان معروف معماری مدرن فنلاند است. این موزه برای 50 سال است که به صورت خصوصی کار می نماید و قرار است که در پروژه Lasipalatsi به مرحله جدیدی منتقل شود.

  • مجموعه های ریتز فاوندیشن | The Reitz Foundations collections

مجموعه های ریتز فاوندیشن در خانه سابق توسعه دهنده و هنرمند، لوری ریتز نمایش داده می شود که در سال 1971 به عنوان یک موزه هنر افتتاح شد. این موزه، آثاری از هنرهای زیبای فنلاند را به طور برجسته از قرن 19 تا 17 و بعلاوه اسلحه های آنتیک و ساعات های قدیمی قرن 16 به بعد را نشان می دهد. امروزه این موزه آثار مهمی از تاریخ هنر فنلاند و بعلاوه یک مجموعه منحصر به فرد از نقره های آنتیک فنلاند را نمایش می دهد. دیگر اقلام قابل توجه در مجموعه، سلاح هایی از اوایل قرن 16 میلادی، چینی های مایسن و سورز (Meissen and Sèvres porcelain) و ساعت های عتیقه است.

  • موزه ملی فنلاند | National Museum of Finland

یکی دیگر از جاذبه هایی که در نزدیکی کلیسای تمپلیاکیو فنلاند واقع شده است، موزه ملی است که حتما باید حتی برای معماری آن هم که شده، از آن بازدید کنید. این موزه در یک ساختمان قدیمی با قدمتی از سال 1910 برمی شود که خودش نشان دهنده آثار هنری-معماری فنلاندی است و در آن می توانید تاریخ فنلاند را از زمان قرون وسطی تا قرن 19 مشاهده کنید. بخش قلمرو (The Realm) موزه، با تمرکز بر قرن های 13 تا 19، جزئیات تاریخ فنلاند را تحت حاکمان مختلف نشان می هد. نمایشگاه جدیدی نیز که به ماقبل تاریخ اختصاص دارد، به زودی قرار است که در موزه ملی فنلاند افتتاح شود.

اطلاعات کلیسای تمپلیاکیو فنلاند

آدرس: هلسینکی، لاترینکاتو 3 (Lutherinkatu 3, Helsinki)

تلفن: +358 (0)9 2340 6320

منبع: الی گشت
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2026

به "سازه ای که سنت ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازه ای که سنت ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید