هیراپولیس دنیزلی ترکیه

به گزارش مجله روگذر، دومین پادشاه برگاما در دوران امپراتوری روم باستان با سپاه فراوان خود به قصد فتح سرزمین های شمالی و تصاحب و گسترش قلمروی امپراتوری روم باستان راهی مناطق دیگر شد. به گواه تاریخ قدیم، او و لشکریانش از دریای اژه گذشتند و پس از عبور از ارتفاعات کوهستانی به سرزمینی سحرانگیز رسیدند. چشمه های آب داغ که حرارت برخی از آنها به 212 درجه سانتیگراد می رسید و رسوبات سفید رنگی شبیه به برف که چشم هر بیننده ای را خیره می کرد. امپراتور دستور داد که در آن ارتفاعات شهری بسازند حیرت انگیز، با معماری ویژه و به دستورش شهر هیراپولیس نامگذاری شد که برگرفته از نام همسرش هیرا بود.

هیراپولیس دنیزلی ترکیه

شهر یونانی با استفاده از قطعات سنگی عظیم و ستون های زیبا ساخته شد. خیلی زود معابد، حمام ها، حوضچه ها، خیابان ها و کانال های آب گرم که در زیر شهر جاری بودند برپا شدند و مکانی حیرت انگیز و مقدس بدینگونه تاسیس شد. اشراف و عظیمان و همچنین فرمانده هان ارتش یونان به همراه خانواده هایشان به این شهر می آمدند و به مداوای روح و جسم خویش می پرداختند. آب های شفابخش هیراپولیس معجزه می کرد و از همین رو مورد استقبال رومیان قرار گرفته بود.

به زودی حکیمان و افرادی که در زمینه آب درمانی مهارت داشتند به این شهر دعوت شدند. آنان پس از مطالعه و آنالیز آب های شهر هیراپولیس دریافتند که در مرحله اول نشستن در آب حوضچه های چشمه های پاموک کاله هیراپولیس خستگی را از جسم دور می کند و در مراحل بعدی روی جریان گردش خون در بدن اثر گذاشته و بیماری های قلبی و بیماری فشار خون و حتی بیماری ها و مسائل مربوط به گردش خون در بدن را درمان می کند و پس از چند بار حضور در آب بیماری های گوارشی، مسائل مربوط به اختلالات تغذیه ای را درمان می کند و در نهایت بیماری های پوستی را از هر نوع که باشد بهبود می بخشد.

آنان آب تنی روزانه در این حوضچه ها را درمانی برای بیماری های عصبی اعلام کردند و از آن پس هیراپولیس شهری درمان بخش شد و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شد. استخر باستانی هیراپولیس هزاران سال است که همچنان باقی مانده و همه روزه گردشگرانی از سراسر دنیا برای بهره مندی و درمان به این شهر باستانی جذب می شوند. شهر افسانه ای و سحر انگیز هیراپولیس از دوران بیزانس تا به امروز مکانی شگفت انگیز باقی مانده است و بقایای معماری زیبای آن هنوز هم حیرت انگیز و جذاب اند. دروازه فرانتینوس با سه طاق زیبا ورودی شهر از دروازه شمالی شهر است که پس از عبور از آن به خیابان های هیراپولیس وارد می شوید و پای بر جای پای ساکنین هزاره های کهن می گذارید. مردمانی که در زمان هلنستیک باستان در این عمارت ها، حمام سلطنتی و باغ های زیبای آن زندگی می نموده اند.

به گواه تاریخ باستان شهر هیراپولیس علاوه بر درمان بخشی به واسطه آب های شفابخش آن یک شهر فرهنگی در عهد بیزانس محسوب می شده و این را می توان از سالن تاتر هیراپولیس درک کرد. پادشاه برگاما و همسرش هر دو هنردوست و مهربان بودند آنان شهر خیال انگیز هیراپولیس را بنا کردند و سالن ده هزار نفری تاتر هیراپولیس را برای اجرای نمایش ها و کنسرت های باشکوه برپا ساختند.

امروزه گردشگرانی از سراسر دنیا به شهر مقدس و باستانی هیراپولیس دنیزلی ترکیه می آیند و افسانه های درونش را با روح و جسم خود حس می نمایند و با طبیعت و تاریخ منحصر به فرد هیراپولیس از نزدیک آشنا می شوند. موزه باستانی هیراپولیس با مجسمه های اسطوره ای همه روزه پذیرای گردشگران است و امکانات رفاهی و اقامتی پاموک کاله از هتل و رستوران برای مراجعین فراهم است.

از شهر دنیزلی ترکیه تا پاموک کاله و هیراپولیس 25 کیلومتر راه می باشد و اتوبوس هایی برای گردشگران مهیاست. ملاقات و بازدید از این شهر تاریخی آدمی را با زندگی در ادوار کهن پیوند می دهد و آب تنی در استخر باستانی آن، روح و جسم انسان را همچون طبیبی حاذق و درمانگر، در آرامش غرق می کند.

ایرج مرادی

در ذیل تصاویر دیگری از هیراپولیس دنیزلی ترکیه می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

منبع: ای نشات
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1017

به "هیراپولیس دنیزلی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیراپولیس دنیزلی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید