چراغ سبز وزارت صمت به واردات خودرو های معدنی ، آیا راهکاری برای از بین بردن مرداب این ماشین آلات درنظر گرفته شده است؟

به گزارش مجله روگذر، وزارت صمت چراغ سبز را برای واردات خودرو های سنگین معدنی چراغ سبز خود روشن کرد؛ درحالی که معادن ایران به مرداب ماشین آلات معدنی شناخته می شوند؛ فرایند اشتباه واردات خودروهای معدنی چطور اصلاح می شود؟

چراغ سبز وزارت صمت به واردات خودرو های معدنی ، آیا راهکاری برای از بین بردن مرداب این ماشین آلات درنظر گرفته شده است؟

گروه استان های خبرنگاران، اعظم ذوالفقاری منظری؛ * معاونت معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت، موافقت با واردات 500 دستگاه خودرو های معدنی را گفت. او هفته گذشته به هپکو رفته از بخش های مختلف این شرکت بازدید کرده بود.

مدتی قبل وزارت صمت از معدن داران خواست تا نیاز خود به ماشین آلات را به این وزارتخانه اطلاع دهند. حالا محتشمی پور می گوید که 2 هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه معدنی ثبت شده و به معدن داران توصیه کرده برای واردات بیشتر مطالبه گری کنند!

مجوز صمت به خطای شبکه مدیریت واردات؟

البته معاون معادن وزارت صمت گفته که برای ماشین آلات کوچک هم تلاش می کند تا ظرفیت های داخلی به کار گرفته شود، اما سوال اینجاست که او در بازدید از هپکو به این نتیجه رسیده که تولیدکنندگان داخلی توان تولید ماشین آلات کوچک را دارند؟

محتشمی پور هفته گذشته در هپکو گفته بود که واردات ماشین آلات بدون مجوز و بی رویه از خطا های شبکه مدیریت واردات و صادرات بوده و باید تأمین این دستگاه ها به سمت تولیدات هپکو سوق داده شود.

در پی تناقض در سخنان معاون وزیر صمت نیستیم، اما آیا شروع دوباره واردات دستگاه ها و خودرو های سنگین معدنی راهکار واقعی برای حل مسائل معدن داران است؟

بیشتر بخوانید:

  • اصلاح قانون معادن فرصتی برای بازنگری در زیرساخت های معدنی می دهد
  • 480 میلیون دلار برای واردات ماشین آلات مستعمل عمرانی و معدنی صرف شده است
  • تمایل وزارت صمت برای آزادسازی واردات ماشین آلات معدنی / چرا معدن کاران برای سفارش به هپکو مقاومت دارند؟
  • مطالبه تأمین اجتماعی از هپکو؛ 25 درصد سهام مس طارم / آیا تأمین اجتماعی قصد خروج از هپکو دارد؟
  • تصمیمات گرفته شده برای حل مسائل هپکو ناکافی بوده است
  • لزوم توجه ویژه مدیران هپکو به بازاریابی / دولت برای ممانعت از واردات تولیدات داخلی برنامه دارد
  • هپکو روی غلتک تولید؛ اگر بگذارند! / واردکنندگان ماشین آلات معدنی به توان داخلی اعتماد ندارند

وحید رودبارانی، عضو شورای اسلامی کار هپکو به خبرنگار ما می گوید که کشور ما بین معدن کاران بین المللی به مرداب ماشین آلات معدنی شناخته می شود. او معتقد است که این امر ناشی از واردات خودرو هایی است که اولا با شرایط بومی معادن ایران سازگار نیست و ثانیا عمر آن ها بیشتر از عمر مفید دستگاه است.

واردات غیرتخصصی، گورستان ماشین های معدنی

رودبارانی می گوید: براساس تحقیقاتی که در شرکت تحقیقاتی کاترپیلار اجرا شده، ماشین آلات معدنی تا 5 سال توانایی کار در معدن دارند. اما گاهی ماشین آلاتی به کشورمان وارد می شود که بیش از 10 سال عمر کرده اند.

او توضیح می دهد: علاوه براینکه ماشین آلات مستهلک شده وارد می شود، برخی از این ماشین ها قبلا در شرایط محیطی متفاوتی کار کرده و مناسب کار در شیب معادن ایران نیست. در واقع موتور ماشین پس از مدت کوتاه به دلیل قرار گرفتن در شیب از کار می افتد.

این فعال کارگری هپکو به خروج حجم بالایی ارز از کشور برای واردات این ماشین های ناکارآمد اشاره می کند و می گوید: خیلی غم انگیز است که ما در سالن های هپکو مهندس هایی داریم که با مهندسی معکوس برخی بخش های ماشین آلات را بازسازی می کنند و حتی با کیفیت بهتری از محصول اصلی وارد بازار می کنند، اما این ظرفیت های هپکو به کار گرفته نمی شود.

او می گوید: ما از وزیر صنعت، معدن و تجارت انتظار داریم سراغ هپکو بیاید و بگوید با این حجم از امکانات باید نیاز داخلی به ماشین آلات سنگین را برطرف کند، نه اینکه ما مدام بگوییم می توانیم این ماشین آلات را بسازیم، اما از ما حمایت نشود.

معدن دار تخصصی در تولید ماشین آلات معدنی دارد؟

رودبارانی سوال مهمی مطرح می کند؛ چرا جریان واردات خودرو های معدنی و سنگین از جهت هپکو عبور نمی کند؟ شرکتی تخصصی در زمینه ساخت تجهیزات معدنی و راهسازی و می تواند به صورت کاملا تخصصی و با ارتباط گرفتن با شرکت های مطرح دنیا، کار واردات دستگاه ها و تجهیزات معدنی را به دست گیرد؛ خدمات پس از فروش ارائه دهد و به جای آنکه صرفا یک دستگاه خارجی بخرد، دانش تولید آن را وارد کند.

به گفته این فعال کارگری در واقع مسئولان این شرکت می پذیرند که همه نیاز داخلی را برای ماشین آلات نمی توانند تأمین کنند؛ البته بیشتر از آنکه نبود تجهیزات ساخت مانع توسعه خط تولید شود، مساله تأمین مالی تولید است. با این حال اگر هپکو کار واردات را به دست گیرد، نقش دلالان حذف می شود و محصول با قیمت پایین تری به دست مصرف کننده می رسد.

او سوال مهم دیگری هم دارد؛ چرا معدن داران واردات خودرو های معدنی را انجام می دهند؟ مگر در تولید این خودرو ها تخصصی دارند؟ رودبارانی توضیح می دهد: کار معدن دار استخراج است و از جزییات تخصصی درباره ماشین آلات اطلاعی ندارند. چرا باید وارد کار واردات معدنی شود؟

رودبارانی ادامه می دهد: وقتی ما از کوماتسو، ولوو یا دیگر شرکت های بزرگ تولید کننده ماشین آلات معدنی خرید کنیم، همراه با آن درباره محصول تعهد هم می گیریم. ما صرفا یک دستگاه نمی خریم، تکنولوژی آن را وارد می کنیم.

سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت در برابر هپکو چیست؟ دولت نو قرار است چه رویکردی را برای هپکو مدنظر قرار دهد؟ شرکتی که 15 سال از خصوصی سازی زخم خورده و حالا که در آستانه بازگشت تولید است، آیا باز هم باید در مانند دوره خصوصی سازی درباره آن قضاوت کرد یا روزمه آن را در دوره همکاری با پروژه سرن، ذخیره 2 هزار دستگاه ماشین راهسازی و معدنی و سود 20 میلیارد دلاری مدنظر قرار داد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 2072

به "چراغ سبز وزارت صمت به واردات خودرو های معدنی ، آیا راهکاری برای از بین بردن مرداب این ماشین آلات درنظر گرفته شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز وزارت صمت به واردات خودرو های معدنی ، آیا راهکاری برای از بین بردن مرداب این ماشین آلات درنظر گرفته شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید