چگونه عطسه و آبریزش بینی را متوقف سازیم

به گزارش مجله روگذر، عطسه های مداوم و آبریزش بینی اگرچه ممکن است خطرناک نباشند اما می توانند وضعیتی آزار دهنده به حساب آیند. از چگونگی متوقف ساخت آن به یاری درمان های ساده به وسیله این مقاله آگاه شوید.

چگونه عطسه و آبریزش بینی را متوقف سازیم

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

عطسه های مداوم و آبریزش بینی اگرچه ممکن است خطرناک نباشند اما می توانند شرایطی آزار دهنده به حساب آیند. از چگونگی متوقف ساخت آن به یاری درمان های ساده به وسیله این مقاله آگاه شوید.

عطسه و آبریزش بینی اغلب با سرماخوردگی همراه می باشند. معمولاً، عفونت ویروسی که موجب ابتلاء به سرماخوردگی می گردد، در واقع علت این شرایط می باشد. با این حال، گاهی، عوامل دیگری مانند آلرژی هم ممکن است موجب بروز این شرایط شوند. موی حیوان خانگی، آلاینده های زیست محیطی و گرد و غبار، بعضی آلرژن های (مواد آلرژی زا) متداول می باشند که موجب آبریزش بینی و عطسه می شوند. یکی از راه هایی که می توان به وسیله آن معین کرد که آیا علت این شرایط آلرژی است و یا عفونت، آنالیز این مسئله است که آیا دچار خارش چشم شده اید یا خیر. اگر بله، پس احتمالاً این شرایط به علت آلرژی می باشد. اگر این شرایط بعلاوه با تب و سرفه همراه باشد، آنگاه مبتلا به یک عفونت ویروسی شده اید. در حالی که آبریزش بینی و عطسه ممکن است مداخله فوری پزشکی را ایجاب نکند، قطعاً می توانید بعضی از درمان های ساده را جهت فرونشاندن علائم امتحان کنید.

چگونه آبریزش بینی و عطسه را درمان کنید؟

چنانچه عطسه و آبریزش بینی ناشی از عفونت ویروسی باشند، آنگاه تشکیل مایع به علت پارگی عروق خونی در بینی خواهد بود. ویروس باعث می گردد رگهای خونی ملتهب شده و در نتیجه پاره شوند. همین تأثیر به هنگامی که مواد حساسیت زا مجرای بینی را تحریک می نمایند مشاهده شده و منجر به التهاب رگهای خونی می گردد. علائمی که از این شرایط ایجاد می شوند می توانند بسیار مستأصل نماینده بوده و ممکن است مخل فعالیتهای روزانه فرد شوند.

شستشوی بینی

شستشوی بینی با استفاده از آب نمک می تواند درمانی مؤثر برای از بین بردن احتقان بینی باشد. از یک قوری برای این منظور بهره ببرید. نوک لوله قوری را درون یکی از سوراخهای بینی نموده و سعی کنید آب را از دیگر سوراخ بینی با کج کردن سر خود فلاش و خارج سازید. این حرکت را چند مرتبه در هر دو سوراخ بینی تکرار کنید. جهت فرو نشاندن علائم در خردسالان می توانید از یک سرنگ استفاده نموده و عمل شستشو با آب نمک را به وسیله آن انجام دهید.

بخار یا بخور

بخار با باز کردن جهت بینی و حفظ رطوبت آن، موجب تسکین فوری می گردد. بخار درمانی، گرفتگی را فرو نشانده و تنفس را آسان می سازد. شما می توانید بخار را به طور مستقیم از یک کتری با آب در حال جوش گرفته و یا از یک دستگاه بخور بهره ببرید. به منظور داشتن تأثیر بیشتر، چند قطره منتول یا روغن اوکالیپتوس را در آب بچکانید. گرفتن یک دوش گرم هم در تسکین احتقان یا گرفتگی به همین صورت یاری خواهد نمود.

غذاهای گرم

نوشیدن نوشیدنی های داغ مانند چای لیمو یا سوپ برای آبریزش بینی شگفتی می نماید. غذاهای گرم به وسیله انقباض رگهای خونی موجب کاهش التهاب شده، در نتیجه گرفتگی و تراکم را فرو می نشاند. به منظور تسکین فوری، اندازه زیادی سوپ های رقیق خورده و غذاهای گرم، تند و ادویه ای مصرف کنید.

ویتامین C

ویتامین C یک تقویت نماینده فوق العاده برای سیستم ایمنی است. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت و آلرژی های مختلف تقویت می نماید. مرکباتی مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت، و غیره، سرشار از ویتامین C هستند. علاوه بر این، خوردن سبزیجات غنی از بیوفلاونوئید مانند کلم بروکلی، فلفل، هویج، و غیره، بعلاوه برای این منظور بکار می رود.

مرطوب نماینده

خشکی می تواند علائم آلرژی مانند آبریزش بینی و خارش چشم را تشدید کند. از این رو، ضرورت دارد که رطوبت لازم اتاق خود را به حال اول برگردانید. یک دستگاه مرطوب نماینده می تواند به شما در افزایش سطح رطوبت اتاق یاری کند. با این حال، مطمئن شوید که رطوبت بیش از حد در اتاق ایجاد نکنید به این علت که ممکن است موجب ایجاد قارچ گردد که به نوبه خود ممکن است علائم تان را بدتر سازد.

داروهای بدون نسخه

اگر هیچ یک از درمان های خانگی برای آبریزش بینی مؤثر واقع نشدند، می توانید در واقع چند داروی بدون نسخه را امتحان کنید. آنتی هیستامین ها به خصوص در تسکین علائم ناشی از واکنش آلرژیک مؤثر می باشند. آنها التهاب موجود در مجرای بینی را درمان نموده و در نتیجه علائم گرفتگی و احتقان بینی را کنترل می نمایند. آنتی بیوتیک ها ثابت شده است که می توانند جهت درمان آبریزش بینی برای علائم ناشی از عفونت مؤثر باشند. اسپری های بینی که بدون نسخه در دسترس می باشند هم در حقیقت مؤثر می باشند، با این حال، استفاده از آنها بایستی به شدت محدود و کنترل شده باشد.

انجام یک ورزش سبک در طول این شرایط هم ثابت شده است که مفید می باشد. علاوه بر این، داروهای گیاهی مانند اکیناسه، بابونه، سیر، زنجبیل، و غیره، بعلاوه به طور موثر علائم را درمان می سازند. در صورتی که عطسه و آبریزش بینی شما به طور مؤثر فروکش نکردند، آنگاه در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: rugozar.ir شناسه مطلب: 1881

به "چگونه عطسه و آبریزش بینی را متوقف سازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عطسه و آبریزش بینی را متوقف سازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید